Design rodem z połowy ubiegłego wieku powrócił. Znużenie i zmęczenie wielorakością stylów i eksperymentami aranżacyjnymi, przejawiło się pod postacią Mid-Century Modern. Piękno tego stylu tkwi w praktycznej prostocie, co pozwala łatwo łączyć go z innymi stylami, ale jednocześnie nadać wnętrzu indywidualizmu i wyjątkowości. MCM powoli i niepostrzeżenie pojawia się także we współczesnych aranżacjach, a te stopniowo ewoluują, wypełniając się wzornictwem znanym z serialu "Mad Men", komedii z Louisem de Funèsem, czy klasycznych filmów o Jamesie Bondzie.
Prostota i funkcjonalność wnętrza oraz mebli - tym kierowali się twórcy stylu MCM
Modernizm połowy XX wieku
Mianem Mid-Century Modern określa się nurt w architekturze i designie pomiędzy 1945 r. a końcem dekady lat 60-tych. Jego korzenie sięgają przedwojennego funkcjonalizmu, który zrywał z dekoracyjnością dotychczasowych stylów i skupiał się na funkcji. Po zakończeniu globalnego konfliktu modernistyczni twórcy jeszcze bardziej uprościli projektowane przez siebie obiekty, odpowiadając tym samym na potrzeby ówczesnego społeczeństwa. Gwałtowny wzrost liczby ludności miast i związany z tym rozwój infrastruktury wymagał, by architektura i wzornictwo stały się maksymalnie użyteczne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Funkcjonalność w służbie człowiekowi nabrała realnych kształtów. Z tego wynikła wizja nowoczesności, która w wielu względach pozostaje aktualna do dziś.
"Po raz pierwszy użyto terminu „Mid-Century Modern” w połowie lat 50. XX w., lecz na większą skalę upowszechniła go w 1983 r. Cara Greenberg poprzez swoją książkę traktującą o meblach z 1950 r."
Styl MCM charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, organicznymi krzywiznami i czystymi liniami. Zamiast ornamentów, ozdobę stanowią w nim m.in. kolory i naturalny rysunek drewna. Chociaż jest lekko ascetyczny i skondensowany to nie jest stylem minimalistycznym. Obok ponadczasowego drewna wykorzystuje on szlachetne materiały, jak chromowana stal lub szkło, ale też niedrogi plastik, pleksiglas i winyl, pozwalające uzyskać biomorficzne formy. Mid-Century Modern nie unika także flirtu z kolorem i fakturą, ale wszystko w określonych ramach, które wyznacza funkcjonalność przedmiotu i jego użyteczność.
Brak zbędnych ozdobników, lekko ascetyczne, ale przytulne wnętrze w stylu Mid-Century Modern
Funkcjonalność i prostota - dwie cechy, które idealnie charakteryzują styl Mid-Century Modern. Przedmioty i meble mają w nim za zadanie zaspokajać potrzeby użytkownika, a ich design i wygląd powinny wynikać właśnie z ich funkcji. Czyż takie przesłanie twórców stylu nie wraca do nas szerokim echem i nie przejawia się w nowoczesnych wnętrzach? Jak się okazuje, człowiek od lat dąży do tego samego - wygodnego życia, ale nie szytego według szablonu i narzuconych wzorców, ale zgodnego z naturą i sobą samym.
Mid-Century Modern mocno podkreśla związek przedmiotów z prawdziwą rzemieślniczą pracą i oryginalnością, stawia na naturalne materiały i proste kształty. Finezja i nonszalancja pozostają w tyle, ustępując miejsca wyrafinowanej elegancji i prostocie. Okres panowania MCM to narodziny mebli, które dzisiaj uznawane są przez wielu za kanony i ikony stylu, będąc inspiracją dla młodych twórców.
Meble na wymiar, reprezentujące styl MCM, wyróżniają się maksymalnie uproszczoną sylwetką i wyraźną lekkością. Nie posiadają ozdób, ale ich forma sama w sobie może zostać uznana za rzeźbę. Odrzucają w swojej konstrukcji wszystko co zbędne, pozostawiając jedynie potrzebne funkcje, które mają zaspokoić konkretne potrzeby. Otoczenie, w którym stoją powinno być ich sprzymierzeńcem, bo niczym nieograniczona przestrzeń stanowi jeden z ważniejszych aspektów w aranżacji wnętrz utrzymanych w tym stylu. Drewno, szkło, stal, sklejka, chrom to główne materiały, które były wykorzystywane do tworzenia wyjątkowych mebli. Nie tylko były one proste w formie, ale także niezwykle użyteczne i dostosowane do realiów otoczenia, czyli łatwo się składały i przechowywały. Dzięki temu nawet jeden mebel Mid-Century Modern we wnętrzu potrafił znacząco podnieść jego walory estetyczne.
Duże okna jako łącznik świata zewnętrznego z wnętrzem
Otwarta przestrzeń i światło
Szanowanie przestrzeni jest w MCM szalenie ważne. Typowe wnętrza z tamtego okresu są ograniczone ścianami tylko tam, gdzie jest to niezbędne. Poszczególne strefy wyznaczają bowiem meble i inne elementy wyposażenia.
"To właśnie Mid-Century Modern dał światu salon otwarty na kuchnię, będący dziś modnym rozwiązaniem w projektowaniu mieszkań."
Wtedy również zaczęto stosować duże przeszklenia, dzięki którym wnętrza stały się jeszcze bardziej przestronne i wręcz połączyły się ze zewnętrzem. Mid-Century Modern to także szerokie i wysokie okna, wpuszczające światło do wnętrza mieszkania. Przeszklone powierzchnie są niczym łącznik z naturą, która niejako wnika w głąb mieszkania tworząc spójną przestrzeń. Odejście od zdobionych i ciężkich firan oraz zasłon na rzecz prostych, surowych okien to znak rozpoznawczy stylu. Niemniej ważne, co światło naturalne jest w MCM także światło sztuczne. Duże, dominujące i odznaczające się stylowe lampy to bardzo pożądane element w aranżacji wnętrza. Mają jednak nie tylko przykuwać uwagę i być elementem zdobniczym, ale przede wszystkim stanowić źródło światła.
Ograniczona ilość ścian we wnętrzu, pozwalająca stworzyć jasne, przestronne pomieszczenie
Barwy Mid-Century Modern
MCM opiera się na grze kontrastami. To bardzo elastyczny styl i łatwy do komponowania z innymi. Z jednej strony jest pełen naturalnego drewna, bądź korka, a z drugiej chętnie sięga po syntetyczne materiały i geometryczne wzory. Kontrasty objawiają się również w grze kolorów i faktur. Typowe dla tego stylu są barwy ziemi (rdzawa czerwień, szarozielony i ciemny brąz), a także soczysta limonka, turkus, nasycony pomarańcz, wyrazisty niebieski, kanarkowa żółć, jasna zieleń oraz musztardowy.Artyści tworzący w duchu Mid-Century Modern chętnie sięgali po proste, geometryczne i bardzo kolorowe wzory. Zwykle występują one na tapetach, ale też na zasłonach, poduszkach oraz plakatach ściennych. Nigdy nie pojawiają się jednak w nadmiarze, a raczej stanowią ciekawe dopełnienie wnętrza.
Ze względu na swoją prostotę Mid-Century Modern doskonale łączy się z innymi stylami. Dlatego, aby wprowadzić go do swojego wnętrza, nie trzeba przeprowadzać w nim drastycznej rewolucji. Często wystarczy wstawić kilka mebli i dodatków inspirowanych tym nurtem, zdjąć zasłony, powiesić duże lustra, a aranżacja nabierze charakterystycznego klimatu nowoczesności połowy XX wieku.
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...