Wnętrza w stylu boho to lekarstwo i witaminowy koktajl na porę roku jaka zaczyna pojawiać się za naszymi oknami. Kiedy nadchodzi przygnębiająca, jesienna aura, szukamy wszelkich sposobów na to, jak dodać sobie energii, aby normalnie funkcjonować i nie popadać w melancholię. Nasze codzienne nastawienie do świata i ludzi jest bardzo ważne, ale równie ważne jest otoczenie, w jakim przebywamy. To ono często ma wpływ na nasze odczucia, witalność i samopoczucie od rana po godziny wieczorne. Tutaj wszystko ma swój początek.
Warto więc zmianę nastroju zacząć od własnych czterech kątów. Idealnie nadaje się do tego właśnie energetyczny i tętniący życiem styl boho.
Utrzymane i zaaranżowane w nim wnętrze z pewnością sprawi, że nabierzemy chęci do zwiększonej aktywności, a jesienna aura nabierze zupełnie innego kolorytu.
Wnętrze w stylu boho – czym się wyróżnia?
Czasami mamy już dość jednolitych, monochromatycznych, nieciekawych wzorów i nijakich kolorów dominujących w większości pomieszczeń. Na ogół panuje w nich jedna, stonowana barwa, a to z czasem staje się nudne i traci swój wyraz. Zwłaszcza, kiedy za oknem panuje identyczny, szaro-bury klimat. Lekarstwem na taką monotonię jest wnętrze w stylu boho. Ma ono w sobie coś wyjątkowego i magicznego.
Nazwa stylu boho lub bohemian pochodzi z francuskiego la bohème, (cyganeria). I taki właśnie jest ten styl - łączy w sobie pierwiastek orientalny Bliskiego Wschodu, Indii czy Afryki oraz artystycznej cyganerii. Wyróżnia się połączeniem pozornie sprzecznych ze sobą wzorów, faktur i kolorów. To istna feeria barw, miękkości, krągłości i nieoczywistości.
Decydując się na stylistykę boho, możemy puścić wodze fantazji i to zarówno, jeśli chodzi o formę, jak i o kolor. Nie bójmy się łączyć.
Różnorodne style lub ich elementy, odpowiednio skomponowane i zestawione, wyglądają wprost oszałamiająco. Możemy swobodnie zmieszać ze sobą elementy folkowe, geometryczne i etniczne – im więcej różnorodności, tym lepiej. Wnętrze boho nie lubi ograniczeń.
Osoby decydujące się na styl charakterystyczny dla artystycznej bohemy mogą swobodnie zmienić wystrój pomieszczenia bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów. Chęć zmiany kolorystyki zaspokoją wielokolorowe makatki i narzuty. Im bardziej wzorzyste, tym lepiej. Z powodzeniem można też wykorzystać popularny ostatnio patchwork. Będący wyrazem ekologicznego podejścia do życia, znakomicie urozmaici wnętrze pomieszczenia. Wnętrze w styl boho sprawi, że mieszkanie będzie tętniło feerią barw i wzorów. Zmieniając nudną przestrzeń nie do poznania. A jeśli do tego dodamy zapach kadzideł lub drzewa sandałowego to osiągniemy szczyt przytulności z nutą orientalnych aromatów.
Jak umeblować wnętrza w stylu boho?
By jeszcze bardziej urozmaicić wzorzyste wnętrze łączące różne stylizacje, warto rozważyć zmianę mebli. Najlepiej sprawdzą się te tworzone na wymiar, w których sami decydujemy o każdym elemencie.Meble personalizowane mają tę znakomitą zaletę, że nie trzeba ograniczać się prostymi, banalnymi kształtami i kolorami. Możemy sami wybrać materiały wykończeniowe, wzory i kolory. W ten sposób nic nie stoi na przeszkodzie, by porozumieć się z projektantem i wraz z nim dobrać odpowiedni kolor frontów, strukturę szkła czy luster, które umieszczone na przesuwnych drzwiach szafy, dodadzą wnętrzu blasku i jasności.
Meble mogą być też doskonałym akcentem tonującym szaleństwo boho. Wybierając do mebli dekory drewnopodobne, o pięknym rysunku słojów, rysach czy głębokich żłobieniach, wprowadzimy pierwiastek natury i stworzymy bazę dla przytulnego wnętrza. W otoczeniu takich mebli zarówno zielone rośliny, jak i miękkie wzorzyste tkaniny, będą wyglądały piękne i ekscentrycznie.
Styl boho kocha barwy ziemi, które przejął z kultury afrykańskiej czy indiańskiej.
Kilka rad jak wprowadzić styl boho do salonu:
Salon w stylu vintage możesz połączyć z elementami boho uzyskując doskonałą mieszankę ciepłych, pogodnych stylów, które nadadzą wnętrzu przytulności. Doniczkowe, różnorodne kwiaty zestaw z oryginalnymi obrazami, tekstyliami albo finezyjne lustro w ramie umieść obok łapacza snów.
Styl skandynawski lub minimalistyczny także zaprzyjaźnią się ze stylem boho. Do wnętrza o stonowanych barwach dodaj egzotyczne rośliny i kolorowe tkaniny, ale w stonowanych barwach rodem z Afryki lub od indiańskich szamanów. Aranżacja nie będzie przeładowana i krzykliwa, a doskonale ocieplisz skandynawski lub minimalistyczny chłód.
Welur, aksamit czy velvet to materiały, które doskonale ogrzewają przestrzeń swoją fakturą i głębią koloru. Wstaw w przestrzeń salonu wygodny fotel lub sofę w kolorze głębokiej zieleni czy granatu, dodaj kilka złotych akcentów i zielone rośliny. W takim wnętrzu jesienna aura nie będzie stanowiła żadnej przeszkody.
Nie zapominaj o zapachach i świetle. Cedrowe czy cynamonowe nuty, orientalne lampy, świece, miękkie dywany, wzorzyste tapety, patchworki lub mięsiste zasłony to elementy, które doskonale wpiszą się styl boho. Zachowaj jednak umiar. Wnętrze w stylu boho to nie pchli targ, nawet ono ma swoje niepisane zasady.
Dla tych, którzy kochają zmiany
Pamiętając, że pomieszczenia w stylu boho zdobione są w głównej mierze tkaninami, warto z nimi eksperymentować. Dobrym pomysłem jest zmienianie ich co jakiś czas, tak, by dane wnętrze niezmiennie zadziwiało gości swoją oryginalnością. Postawcie też na ciekawe etniczne akcenty, szkliwione elementy, złoto i bujną roślinność. Sami zobaczycie, że w boho można się zakochać, niezależnie czy jest to wiosna czy jesień.
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...