Spieki kwarcowe w meblach i we wnętrzach

Moda na spieki kwarcowe w aranżacji wnętrz przywędrowała do nas z Włoch. Jak widać szybko zawładnęła sercami, gustem i wrażliwością architektów, projektantów oraz inwestorów indywidualnych, którzy coraz chętniej sięgają po tego typu rozwiązania w swoich projektach. Nic dziwnego. Spieki to materiał, który idealnie nadaje się zarówno na zewnątrz, jak i do każdego wnętrza. Bez trudu znajdziemy go jako element mebli na na wymiar, okładzina ścienna, podłoga, schody, blat czy chociażby detal w dekoracji. Ich pojawienie się w pomieszczeniu wnosi jakość, urok i wytrzymałość natury oraz powiew klasy i luksusu. Czym są więc spieki i co sprawia, że coraz więcej osób dąży do tego, aby mieć je w swoich domach? Co decyduje o ich popularności i jak prezentują się spieki kwarcowe w meblach i we wnętrzach? Oto kilka informacji, które pomogą odpowiedzieć nie tylko na powyższe pytania, ale także wyjaśnią, czy spieki to ponadczasowy trend czy może chwilowy kaprys dekoratorów.

Spiek kwarcowy czy gres – co było pierwsze?

Ze względu na swój skład chemiczny spiek kwarcowy jest tak naprawdę gresem, który przeszedł pewien rodzaj ewolucji. To, co we Włoszech nazywane jest gresem w wielkim formacie, w Polsce zyskało nową, ale dosyć chwytliwą marketingowo nazwę spieku kwarcowego. Sama technologia wytwarzania gresu powstała w rzeczywistości kilkadziesiąt lat temu. Jednak wraz ze wzrostem zapotrzebowania na jego nowe formy,  coraz szersze spektrum zastosowania oraz potencjał rynkowy, wiele fabryk zaczęło wprowadzać wielkoformatowy gres do swojej oferty. Rozpoczęto prace nad jego ciekawszymi odsłonami, kolorystyką, wzorami, grubościami i wymiarami. Tak oto pojawił się więc spiek kwarcowy określany na wielu rynkach mianem “nowości”.

spieki kwarcowe we wnetrzach i w meblach przykladowe dekory
Spieki kwarcowe zachwycają różnorodnością, oryginalnością i trwałością. Stąd ich wielka popularność w aranżacji wnętrz i w meblach

Jak powstają spieki kwarcowe?

Spiek kwarcowy tworzy mieszanina i kompozycja jedynie naturalnych materiałów jak kwarcu, skał granitowych, iłów łupkowych i odpowiednich pigmentów ceramicznych. Wszystkie te materiały poddane są mieleniu, prasowaniu, wybarwieniu, a następnie wypalaniu w specjalnych piecach hybrydowych w temperaturze ponad 120000 stopni C. Spiek jest więc produktem ekologiczny i naturalnym, który można poddać w 100% recyklingowi. Do tego jest niesamowicie wytrzymały oraz odporny na zarysowania. Posiada także olbrzymie walory estetyczne. Wszystko to sprawia, że mocno wpisuje się w aktualne trendy w aranżacji wnętrz, ekologiczny styl życia i nurty w projektowaniu, którym przyświeca kontakt z przyrodą i naturą.

Spieki  dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Doskonale imitują kamień, drewno czy metal i mają wyjątkowe właściwości, dzięki którym idealnie wpiszą się w dowolny styl aranżacyjny i każde wnętrze. Dostępność płyt w dużych formatach powyżej 300cm x 100cm, a jednocześnie w kilku grubościach, z których najmniejsza to 3 mm sprawiają, że jest to materiał uniwersalny.  To między innymi te czynniki decydują o popularności spieków, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie nie tylko we wnętrzach i w meblach, ale także na zewnątrz jako elewacja budynku czy zabudowa tarasu.

spieki kwarcowe imitacja marmuru i metalu
naturalny kamień, drewno, metal czy beton – spieki pięknie imitują każdy z tych materiałów.

Więcej zalet niż wad, czyli za co kochamy spieki

Cała gama plusów i zalet spieków kwarcowych przyczynia się do tego, że jest to jeden z nielicznych materiałów idealnie łączących wytrzymałość, jakość i design. Takie trio pozwala na wykorzystanie spieków zarówno w przestrzeni publicznej oraz we wnętrzach domowych: w meblach, szafach czy na dużych powierzchniach,  bez obawy o ich przemijający urok i trwałość.  Oto kilka  cech, które sprawiają, że spieki są i będą materiałem ponadczasowym, coraz mocniej rozgrzewającym serca i wyobraźnię projektantów, architektów oraz osób ceniących jakość i piękno.

10 najważniejszych zalety spieków kwarcowych

  1. Produkt naturalny i ekologiczny, w 100% możliwy do recyklingu i zastosowania w innych procesach produkcyjnych.
  2. Wytrzymały, odporny na środki chemiczne, detergenty, rozpuszczalniki i łatwy do utrzymania w czystości.
  3. Nadaje się do kontaktu z pożywieniem, bo w kontakcie z wodą nie uwalnia substancji szkodliwych i nie dopuszcza do tworzenia się na jego powierzchni grzybów, pleśni i bakterii.
  4. Odporny na zarysowania, ścieranie nawet podczas intensywnej eksploatacji.
  5. Posiada dosyć dużą wytrzymałość na zginanie.
  6. Odporny na działanie warunków atmosferycznych, mrozoodporny, o niskiej absorpcji wody 0,1%.
  7. Odporny na ogień i wysokie temperatury. W kontakcie z ogniem nie emituje szkodliwych substancji i dymów.
  8. Z uwagi na brak barwników organicznych odporny na promieniowanie UV, dlatego zachowuje swój koloryt.
  9. Łączy trwałość i odporność z lekkością i możliwością osiągnięcia cienkiego wymiaru dającego szerokie spektrum zastosowania w aranżacji i wykończeniu wnętrz oraz na zewnątrz.
  10. Idealnie odwzorowuje naturalny wygląd materiałów jak kamień, drewno czy metal. Dostępny w bardzo szerokiej gamie kolorów i rysunku powierzchni.
spieki kwarcowe we wnetrzach jako okladzina scienna
Ściany wyłożone spiekami są trwałe, eleganckie i stanowią doskonałe tło w aranżacji przedpokoju.

Wzory, dekory, kolory –  mocna i strona spieków

Czy wobec wymienionych wyżej zalet i właściwości użytkowych można przejść obojętnie? Zdecydowanie nie. To właśnie one, wraz z naprawdę wyszukanym wzornictwem sprawiają, że spieki kwarcowe w meblach i we wnętrzach znajdują coraz szersze zastosowanie, a dekoratorzy widzą w nich perfekcyjny materiał wykończeniowy. Wyrafinowany design, połączony z prostotą, naturą, nietypowym rysunkiem i kolorami czynią ze spieków surowiec nowoczesny, idealny i skończony. Firmy produkujące płyty kwarcowe, widząc ich rosnący potencjał, wprowadzają co roku na rynek nowe kolekcje tego wyjątkowego materiału. Śmiało można więc stwierdzić, że ilość dostępnych dekorów i wzorów liczona jest co najmniej w setkach.

Spieki kwarcowe imitują naturalny kamień, metal, drewno, beton architektoniczny czy nawet węgiel. Swoim wzornictwem nawiązują do piaskowców, marmurów, mik, kwarcytów i granitów, perfekcyjnie oddając ich fakturę, kolor, rysunek, smugi, słoje i użyłkowania. Bardzo często mają także dodatkowy efekt metaliczny, który dodaje im uroku i wyjątkowości. Kolorystyka oparta na barwach ziemi sprawia natomiast, że znajdują zastosowanie w każdym stylu, od antycznego czy glamour po industrialny i minimalistyczny.

Imitując naturalne materiały spieki kwarcowe są jednocześnie mniej problematyczne w montażu. Lżejsze, dostępne w różnych wymiarach i w dosyć przystępnej cenie w porównaniu z oryginałami, stanowią dla nich doskonałą alternatywę. To także istotne detale decydujące o ich popularności.

Trudno nie dostrzec ich uroku, wyjątkowości i realizmu. Przy wykorzystaniu spieków nie tylko można stworzyć wnętrze utrzymane w stylu i kanonach piękna antycznego świata, ale także minimalistyczną przestrzeń o prostych, oszczędnych bryłach i niebywałych walorach estetycznych. Spieki są bowiem jak marmur, jak kamień i jak drewno –  piękne, wyjątkowe, szlachetne, a do tego niezwykle wytrzymałe i nieugięte wobec czasu.

fronty meblowe w regale wykonane ze spiekow kwarcowych
Wykorzystując spieki we frontach mebli nadajemy wnętrzu wyjątkowego charakteru, a meble zyskuje na oryginalności. W meblach na zamówienie sami możemy wybrać odpowiedni materiał.

URZĄDZASZ WNĘTRZE? POZNAJ 7 WSKAZÓWEK DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Dawka inspiracji jak wykorzystać spieki kwarcowe w meblach i we wnętrzach.

Z uwagi na różną wielkość i grubość płyt kwarcowych, możliwość ich docinania i olbrzymią wytrzymałość, spieki znajdują zastosowanie w każdym wnętrzu w mieszkaniu, jak i na zewnątrz budynku. Właściwie spektrum ich wykorzystania jest nieograniczone i z pewnością niedługo pojawią się w nowych, spektakularnych odsłonach. Dzięki posiadanym właściwościom i walorom, znajdziemy je na elewacji budynków, jako okładziny ścienne, schody, blaty kuchenne i łazienkowe, fronty meblowe, czy elementy dekoracyjne.

 

Mocne i wyjątkowe plecy jako wsparcie dla mebla

Gdyby przyjrzeć się bryle mebla to spiek kwarcowy można wykorzystać praktycznie na każdej jego części. Ciekawie będzie wyglądał zarówno na powierzchniach poziomych, jak i pionowych. Spiek pięknie prezentuje się jako wielkoformatowa tafla pełniąca rolę pleców w regale, biblioteczce czy szklanej witrynie. Jego nienaganny i oryginalny rysunek na powierzchni, przypominający użylenia na kamieniu, doskonale podkreśla wyrafinowany wygląd mebla. Dodaje mu tym samym klasy i niewymuszonego szyku. Stanowiąc tło dla płyty tworzącej konstrukcję regału, spiek kwarcowy subtelnie dodaje uroku wnętrzu i czyni z mebla głównego bohatera aranżacji.

spiek kwarcowy jako scianka tylna regalu w salonie
Nietuzinkowe wykończenie mebla – ścianka tylna, idealnie podkreślająca piękno i urok płyty z której wykonany jest regał na wymiar

Fronty meblowy w nietypowej odsłonie

Niezwykle oryginalnie spieki kwarcowe prezentują się także jako fronty czy blaty meblowe o różnych kształtach i wymiarach. W aranżacji salonu znajdziemy je więc zarówno w drzwiczkach regału, na stolikach kawowych, w komodach jak i we frontach szaf przesuwnych. W połączeniu z płytą drewnopodobną, stelażem czy szkłem, tworzą dzieło sztuki współczesnej, wynosząc zwykły salonowy mebel na piedestał. Spieki kwarcowe otoczone delikatną ramką we froncie, czy wsparte na stelażu, nadają bryle mebla charakteru i nietuzinkowego wyglądu. W zależności od wybranego dekoru mogą imitować szlachetne drewno, ponadczasowy kamień czy industrialny, chłodny beton. Takie właściwości i możliwości adaptacji pozwalają dzięki spiekom aranżować meble o różnym wyglądzie i stylu.

Blaty i strefa nad blatem – gdzie nie spojrzeć wszędzie spieki

Meble kuchenne to również idealna przestrzeń dla spieków. Tutaj mają bardzo szerokie pole do popisu goszcząc na frontach szafek, jako blat, funkcjonalna wyspa, zlew czy panel pomiędzy szafkami. Zastosowanie spieków we wnętrzu kuchni daje możliwość ujednolicenia pomieszczenia i nadania mu wyjątkowego wyglądu. W kuchni szczególnie przydatne są właściwości spieków jak odporność na zarysowania, promieniowanie UV, wysokie temperatury czy poplamienia. Niezwykle istotna jest także cecha higieniczności blatów kwarcowych, które nie dopuszczają do powstawania pleśni, bakterii czy grzybów i nadają się dzięki temu do kontaktu z jedzeniem. Kuchnia z wykorzystaniem spieków, nawet pomimo intensywnego użytkowania i eksploatacji, będzie pięknie prezentowała się przez długie lata. Warta jest tym samym większych nakładów finansowych.

spieki kwarcowe we wnetrzach i meblach jako blat kuchenny
Spieki kwarcowe w przestrzeni kuchni pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi oraz jako blat – wytrzymałość, elegancja i klasa

JAK URZĄDZIĆ KUCHNIĘ W KOLORACH ZIEMI? SPRAWDŹ TUTAJ 

A może tak podłogi i okładzina ścienna ze spieków kwarcowych

Duże formaty spieków kwarcowych dostępne w wymiarach 324×162 cm ułatwiają ich wykorzystanie nie tylko w meblach, ale i we wnętrzach jako okładziny ścienne, podłogi czy schody. Niezwykle inspirująco i oryginalnie wygląda na przykład strefa TV, która wyłożona spiekiem kwarcowym przyciąga uwagę i nadaje charakteru aranżacji wnętrza.

Ozdobnie i bardzo nowocześnie prezentują się także ściany w pomieszczeniach wyklejone spiekami. Odpowiednio wykonane płyty,  w różnych wariantach i wzorach, mają tak zaplanowane użyłkowanie powierzchni, że można je bez trudu połączyć w jedną całość. Co najważniejsze, łączą się bez konieczności stosowania fug. Ma to swoje plusy estetyczne, ale także higieniczne. Nawet w bardzo słonecznych miejscach spieki na ścianie będą niezwykle trwałe i eleganckie oraz łatwe do utrzymania w czystości przez wiele lat.

scianka ze spieku kwarcowego w salonie w strefie TV
W aranżacji salonu strefa TV w pięknym wykończeniu ze spieku to z pewnością jeden z elementów przykuwających uwagę

Spieki kwarcowe nie przestaną zachwycać, podobnie jak natura i jej wyjątkowe oblicze. Nie jest to chwilowa moda, ale trend, który będzie się umacniał. Wielka różnorodność materiału i możliwość imitacji naturalnych surowców sprawiają, że pokochają go zarówno zwolennicy stylu eko, dążący do bliskości z naturą, jak i wielbiciele nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Olbrzymia lista zalet, walory estetyczne, łatwość montażu, przystępna cena i możliwość docinania na wymiar, ułatwiają komponowanie spieków w różne otoczenia. Tym bardziej można powiedzieć, że spieki kwarcowe w meblach i we wnętrzach to przyszłość. To nowy kanon stanowiący w nowoczesnym i wymagającym świecie pomost pomiędzy tym, co naturalne, trwałe i ponadczasowe, a tym, co modne, designerskie i funkcjonalne.

 

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *