Łóżko jest meblem, którego najczęściej używa się w nocy, a jak się okazuje, zależy od niego cały dzień... Przydatne jest także w chwilach, kiedy mamy ochotę na popołudniową drzemkę lub chwilę relaksu z dala od domowego zgiełku. Jaki jest sekret wygodnego łóżka i dlaczego właściwie dobrane sprawia, że łatwiej jest nam mierzyć się z codziennymi wyzwaniami, szybciej regenerujemy się po ciężkim dniu i możemy poleniuchować, kiedy przyjdzie nam na to ochota? Dlaczego z kolei, gdy jest źle dopasowane, może zamienić sen w prawdziwy koszmar, a noc w ciągnące się pasmo przewracania z boku na bok? Zdradzamy kilka szczegółów .
Rozmiar łóżka ma znaczenie
Mówi się, że im większe łóżko, tym lepsze. I coś w tym jest. Przestrzeń, swoboda i duża powierzchnia materaca pozwalają bowiem wygodnie ułożyć się w czasie snu, a jeśli para śpi razem, to jedna osoba mniej przeszkadza drugiej. Umowna strefa komfortu w dużym łóżku to często recepta na wygodny i spokojny sen.Być może to jest jeden z sekretów komfortowego łóżka, ale niestety w polskich warunkach z tym atrybutem bywa różnie. Warunki lokalowe, małe sypialni lub ich brak, nie zawsze pozwalają na wstawienie do pokoju wielkiego łoża. W takiej sytuacji trzeba pójść na kompromis i wybrać optymalny rozmiar, na jaki po prostu pozwoli powierzchnia pokoju. Wyjściem, które znacznie ułatwia adaptację i dostosowanie łóżka do wnętrza jest wybór mebla na wymiar. Dzięki temu bryła i gabaryty mebla bez problemu wpasujemy w dostępną przestrzeń.
Komfortowe łóżko to takie, w którym można w miarę spokojnie leżeć, bez zwisających za jego obręb rąk i nóg. Nie ma nic gorszego jak brak swobody, wbijające się w ciało sprężyny i ostre krawędzie mebla. Łóżko będzie wygodne, jeśli będzie przynajmniej o 25 cm dłuższe od wzrostu osoby, która będzie w nim sypiać. Szerokość natomiast powinna wynosić minimum 90 centymetrów dla jednej osoby lub 160 cm dla dwóch.
Zwykle łóżka produkuje się pod standardowe wymiary materaców. To materac ma wpływ na ostateczne gabaryty łóżka. Pojedyncze mają rozmiar 80 x 200 cm, 90 x 200 cm lub 100 x 200 cm, a podwójne 120 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm. Zgodnie z naszą wcześniejszą sugestią, dla własnego komfortu lepiej unikać kupowania tych najwęższych modeli. Łóżka na wymiar też dopasowywane są do wielkości materaca. Jeśli więc właściciel zamówi dedykowany sobie materac, dopasowany do swojego wzrostu, nie ma problemu, aby wykonać do niego odpowiednią ramę czy wezgłowie. W tradycyjnych meblach taki zabieg nie jest możliwy.
Wyższe łóżko - więcej wygody
Przy wyborze łóżka należy także zwrócić uwagę na jego wysokość, aby wstawanie oraz kładzenie się nie sprawiało kłopotów. Ten parametr ma również znaczenie zdrowotne. Zbyt niskie łóżko będzie nadmiernie obciążać kręgosłup, co będzie można boleśnie odczuć po dłuższym użytkowaniu mebla. Optymalna wysokość to od 40 do 50 cm, a dla osób starszych 60 cm. Ze względów higienicznych dobrze jest zadbać o odpowiedni prześwit między podłogą a ramą.
Separacja łóżka od podłogi zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Dzięki temu powietrze pod łóżkiem będzie mogło swobodnie przepływać, materac będzie bardziej świeży, natomiast czyszczenie podłogi pod spodem dużo prostsze.
Jeśli decydujemy się na łóżko z pełnymi bokami to zdecydowanie przynajmniej dwa boki ramy unieśmy kilka milimetrów nad podłogę dla zachowania cyrkulacji powietrza. W przypadku łóżek z pojemnikiem na pościel lub wysuwanymi szufladami pamiętajmy o wywierceniu otworów wentylacyjnych. Nawet wysokie łóżko z pełnymi bokami może mieć odpowiednią strefę przewiewu, trzeba o niej tylko pamiętać w momencie planowania zakupu lub podczas projektowania łóżka na wymiar.
Materac i stelaż – klucze do komfortu i wygody
Sekret wygodnego łóżka to bez wątpienia materac. Jest on jednym z elementów, który ma największy wpływ na dobry i spokojny sen. Jego wybór to bardzo indywidualna sprawa. Każdy ma inne preferencje w kwestii jego miękkości, czy sprężystości, dlatego trudno wskazać jeden rodzaj, który będzie odpowiadać wszystkim osobom.
Na rynku dostępne są materace sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe oraz z pianki. Wszystkie z nich mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Trzeba więc go wybrać samemu i dopasować do swoich wymagań oraz ewentualnych ograniczeń zdrowotnych. Najlepiej przez zakupem poradzić się specjalisty, który znając nasze preferencje oraz wymagania pomoże dobrać ten najlepszy i najzdrowszy. Ważne jest także czyszczenie materaca i dbałość o jego higienę. Ciągły kontakt z ludzkim ciałem, różne pory roku i zmieniająca się temperatura wnętrza mają wpływ na jego stan. To z kolei ma wpływ na nasz sen i nasze samopoczucie. System naczyń powiązanych, który decyduje o naszej wygodzie i zdrowiu. Eksperci zalecają wymianę materaca co 8 lat, aby nie stracił na jakości i nie stał się siedliskiem roztoczy, naskórka i włókien, a tym samym przyczyną alergii.
Materacowe ABC - tajemnica wygodnego łóżka
regularne wietrzenie, aby zapewnić odpływ gromadzonej w nim wilgoci. Można to robić co kilka tygodni,
ściąganie pokrowca i jego przepierka, dzięki czemu odzyskamy przyjemny zapach i pozbędziemy się niechcianych alergenów. Roztocza giną w temperaturze 55 stopni,
odwracanie materaca w celu uniknięcia ciągłego, zbyt dużego nacisku na te same obszary,
odkurzanie, aby pozbyć się martwego naskórka, okruchów czy sierści domowego zwierzaka,
pranie i usuwanie plam, oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta.
Stelaż - solidne wsparcie i nie tylko
Spore znaczenie dla komfortu ma stelaż znajdujący się na ramie łóżka. Często jest to element bagatelizowany przy zakupie, a to duży błąd. Sekret wygodnego łóżka to także w dużej mierze odpowiedni stelaż, czyli łącznik łóżka z materacem oraz jego wsparcie. Musi więc być odpowiednio dobrany i dopasowany. Zależnie od rodzaju drewna, z jakiego jest wykonany, będzie lepiej lub gorzej reagować na pracę materaca.
Najtańsze stelaże są dość sztywne, ale lepiej wydać nieco więcej na zakup i zdecydować się na te bardziej elastyczne, gdyż spanie na nich jest bardziej wygodne i przede wszystkim lepsze dla naszego zdrowia.Odpowiednio dobrany stelaż, o czym warto pamiętać, zapewnia też właściwą wentylację materaca. Najlepiej jeśli listewki w stelażu będą oddzielone od siebie przerwami około 3-4 cm i będzie wykonany naprawdę z dobrych materiałów. Nie warto oszczędzać na stelażu, bo jego skrzypienie, podczas przewracania się z boku na bok, może zakłócić i przerwać nawet najpiękniejszy sen, nas samych i śpiącej obok osoby.
Tajemnicze schowki, jako dodatkowa strefa przechowywania
Kto z nas nie wykorzystuje łóżka jako schowka? Sekret wygodnego łóżka to także zakamarki i schowki. Przecież to takie idealne miejsce. Trzeba je tylko odpowiednio zorganizować. Na rynku dostępne są stelaże podnoszone, umożliwiające szybki i łatwy dostęp do strefy przechowywania, czyli skrzyni na pościel. To bardzo wygodne i przydatne miejsce na schowanie dodatkowych tekstyliów jak koce, pledy lub rzeczy sezonowych. Takie rozwiązanie proponują łóżka z kolekcji NINE DUO, ONE czy MODERN. Można też wybrać stelaże stałe, z częściowo podnoszonymi strefami np. zagłówka lub z regulacją części lędźwiowej. Wszystko kwestia potrzeb i preferencji właściciela. Innym pomysłem na organizację miejsca do przechowywania są wysuwne szuflady w boku łóżka, jak w tym z linii SIX. To rozwiązanie idealne nie tylko do sypialni, ale także do pokoju dziecięcego. Należy jednak pamiętać, że szuflada do wysuwu potrzebuje miejsca, więc takie rozwiązanie nie sprawdzi się w wąskim wnętrzu.
Sekret wygodnego łóżka, czyli gdzie najlepiej odłożyć książkę przed zaśnięciem?
W łóżku nie tylko leżymy i śpimy. Wiele osób przed snem lubi przeczytać sobie kilka rozdziałów ulubionej książki lub dokończyć pracę na laptopie. Łóżko to często także miejsce porannego, leniwego śniadania lub czas na spokojną kawę. Z tego względu warto pomyśleć o odpowiednim zagłówku, o który będzie można wygodnie oprzeć plecy.Jedni wybierają wezgłowia duże, obszerne, zajmujące niemal całą ścianę za łóżkiem, inni wolą mniejsze, bardziej kompaktowe, a jeszcze inni miękkie i tapicerowane. Zagłówki w łóżkach to także element ozdobny, który może stać się ciekawym akcentem sypialni i jej aranżacji. W różnej formie, kształcie, z pikowanym wypełnienie, ze szkłem, w szerokiej gamie barw - takie są nowoczesne wezgłowia łóżek wykonywanych na wymiar. Ich ostateczny wygląd to jedynie kwestia gustu i aranżacji całego wnętrza.
Szafki nocne dodają sypialni uroku, ale także pozwalają na przechowywanie potrzebnych rzeczy w zasięgu ręki. Innym, zazwyczaj wybieranym na końcu detalem są stoliki nocne. Chociaż nie traktujemy ich zbyt serio podczas aranżacji sypialni to mebelki te mają ogromne znaczenie w codziennym użytkowaniu łóżka. No bo gdzie najlepiej odłożyć lekturę, telefon lub szklankę wody? Oczywiście na znajdujący się na wyciągnięcie ręki stolik nocny, którego blat, szuflada czy półeczka są na wagę złota. Pasująca stylistycznie do łóżka i innych mebli szafka nocna to coraz częściej nieodzowny element sypialnianego wnętrza. Żeby łóżko w pełni odpowiadało naszym preferencjom najlepiej zamówić je pod wymiar. Wtedy będziemy mieć pewność, że będzie należycie dopasowane do naszej sypialni i – co najważniejsze – do naszych potrzeb. Nie trzeba wtedy zgadzać się na kompromisy, jakie przy zakupie standardowych łóżek będą nieuniknione. No i oczywiście trzeba pamiętać o doborze właściwego materaca, stelaża i wezgłowia. To zgrane trio tworzy sekret wygodnego łóżka i zapewnia zdrowy i spokojny sen.
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...