Poradnik jak przechowywać i dbać o buty

Buty – najlepszy przyjaciel naszych stóp i element garderoby, bez którego nie moglibyśmy się obyć. Tylko czy wiemy jak przechowywać i dbać o buty, aby dłużej cieszyć się ich obecnością? Gdzie jest dla nich najlepsze miejsce w sezonie i poza sezonem oraz czy obuwie zawsze trzeba przechowywać w szafie?

Buty kochają zarówno kobiety jak i mężczyźni, chociaż może panie bardziej się do tego przyznają. Tak czy inaczej kolekcja obuwia na różne okazje czy pory roku to klasyczny widok w wielu domach. Wysokie, niskie, kozaki, botki, sandały, sztyblety, na obcasach, na koturnach, na szpilce, sportowe… wymieniać można jeszcze długo. Każdy kocha w nich co innego. Jedni doceniają kunszt wykonania, inni oryginalny kształt, wygodę, niebanalny wygląd lub po prostu sam stan posiadania.

Ale mieć to również znaczy dbać, czyścić, pielęgnować i odpowiednio składować. Oto krótki przewodnik po świecie obuwia i porady jak przechowywać buty w szafie i dbać o ich nienaganny stan.

przechowywanie butów w szafie
Buty można przechowywać w zamknietych modułach szafy


Zanim schowasz, zadbaj o higienę

Kupowanie butów to dla niektórych jedynie konieczność, ale dla części ogromna przyjemność lub wręcz uzależnienie. Nieważne jak emocjonalnie podchodzisz do swojego obuwia, na pewno odrobina zdrowego rozsądku i wiedzy też się przyda.

Wymarzone lub dobrej jakości buty, na które czasami odkładamy swoje oszczędności, nie mogą być traktowane w przypadkowy sposób, rzucone w czeluści szafki, przygniecione innym obuwiem. Utratę fasonu, zarysowania, obdrapania czy uszkodzenia wynikające z zaniedbań, a może niewiedzy jak chronić, przechowywać i dbać o buty nie zawsze można zniwelować lub zamaskować pastą czy środkami do pielęgnacji. Poza tym, czy ukochane i wymarzone buty, które dbają o nasze stopy i wzbudzają zazdrość u koleżanek lub kolegów nie zasługują na coś więcej?

Zanim schowamy buty do szafy albo wystawimy w gablocie w garderobie po prostu je wyczyśćmy i w razie potrzeby podreperujmy. Nie tylko zadbamy o higienę w meblu, ale także przedłużymy żywot swojemu obuwiu. Pachnące i odpowiednio zakonserwowane buty będą elegancko wyglądały i zawsze będą gotowe na każde wyjście czy nadchodzący sezon. Obuwie, tak samo jak inne przedmioty, wymaga systematycznych przeglądów i troski.

kosze na butyButy w szafie i garderobie – przydatne akcesoria i praktyczne rozwiązania

Niezależnie od tego, czy trzymamy obuwie w szafie, w szafce czy w garderobie, zaplanujmy dla niego odrębne przestrzenie. Dzięki temu oddzielimy buty od ubrań codziennych i zadbamy o higienę. Dedykowana strefa to także komfort i wygoda. Buty są zawsze w jednym miejscu, odpowiednio poukładane, posegregowane, w idealnym porządku. Taka strefę może stanowić dolna część szafy, górne półki np. na obuwie sezonowe, wydzielony słupek z rzędem półek w jednej części mebla czy po prostu odrębna szafka.

Zwróćmy także uwagę na sposób przechowywania i układania butów wykorzystując do tego dedykowane akcesoria jak półki wysuwne czy prawidła. Zadbamy nie tylko o elegancką ekspozycję obuwia i jego właściwy kształt, ale także przedłużymy jego żywotność. Oto kilka przydatnych gadżetów, które pomogą właściwie przechowywać i dbać o buty.

Półki pełne

Ułożone luzem lub w pudełkach buty powinny mieć odpowiednią ilość miejsca. Najpopularniejszym sposobem ich przechowywania jest ułożenie na półkach jedne obok drugich lub jedne za drugimi. Jednak dobór półki to też ważny element, który ma wpływ na zachowanie butów w dobrym stanie. Do dyspozycji mamy klasyczne półki z płyty lub tworzywa, które możemy zamontować na płasko lub pod lekkim kątem.

W przypadku garderób lub głębokich szaf zdecydowanie wygodniej będzie wykorzystać półki wysuwne, które zapewnią łatwiejszy dostęp do butów umieszczonych w głębi mebla. Na pełnych półkach można trzymać właściwie każdy rodzaj obuwia.

pełne pólki na buty


Półki ażurowe

Wybierając ten rodzaj półek zwróćmy uwagę na wielkość i rodzaju ażuru. Na tych szerszymi przestrzeniami zdecydowanie lepiej nie trzymać butów na cienkich obcasach, które mogą ulec uszkodzeniu i obtarciu o przestrzenie półki. Nie należy przechowywać także butów z głębokim traktorem zwłaszcza, kiedy wcześniej nie wyczyściliśmy obuwia. Zanieczyszczenia z butów będą bowiem spadały na rzeczy lub buty umieszczone poniżej. Półki ażurowe zdecydowanie nadają się do butów na płaskich podeszwach, obuwia sportowego lub butów umieszczonych w kartonach.

ażurowe półki do przechowywania obuwia


Prawidła

Pogniecione i odkształcone buty z pewnością nie są dobrą wizytówką. Jak przechowywać i dbać o buty typu kozaki oraz buty wyjściowe wysokiej jakości? Najlepiej sprawdzą się w takim przypadku prawidła oraz specjalne wypełniacze. Obuwie będzie odpowiednio wypchane, wyprofilowane i nie ulegnie odkształceniu. Zarówno w garderobach i szafach warto zainwestować w wysuwne prawidła, które można zamontować jedne nad drugimi, na podobnych zasadach jak szuflady.

prawidła do butów


Gablota

Właścicielom większej ilości par obuwia lub tym, którzy darzą je szczególnymi względami do gustu przypadną gabloty z uchylnymi, szklanymi drzwiami na przykład w ramkach Opal. Odpowiednio wyeksponowane w nich buty, ułożone na podświetlonych półkach, posegregowane według koloru lub rodzaju z pewnością będą pięknie się prezentowały, cieszyły oko właściciela i będą chronione przed kurzem.

Taka strefa obuwia to nie tylko odpowiedź na pytanie jak przechowywać i dbać o buty, ale także jak elegancko i ekskluzywnie wyeksponować je w przestrzeni garderoby.


gablota w szafie do przechowywania butów i torebek


Pudełka i worki

Różnego rodzaju worki oraz pudełka to sposób nie tylko na przechowywanie obuwia, ale także na jego ochronę. Zabezpieczone dodatkową warstwą buty nie ulegną zadrapaniom, uszkodzeniom czy kurzowi. Ułożone w pudełkach, posegregowane i sparowane zawsze będą gotowe do użycia i bez problemu zmieścimy je zarówno w dolnych, jak i w górnych partiach mebla. Najlepszym rozwiązaniem będą pudełka z przeźroczystym przodem, dzięki czemu odszukanie odpowiedniej pary obuwia nie będzie żadnym problemem.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Jak układać ubrania w szafie?


Zbiór zasad jak przechowywać i dbać o buty:

  1. Wybierz system organizacji i przechowywania butów najwygodniejszy dla siebie. Wykorzystaj stojak podłogowy, wysuwane prawidła czy tradycyjne półki. Najważniejsze, żeby był w tym jakiś porządek i logika.
  2. Stwórz dedykowaną strefę do przechowywania obuwia. Dzięki temu oddzielisz buty od codziennych ubrań.
  3. Butów z obcasami nie układaj na ażurowych półkach, ponieważ grozi to uszkodzeniem obcasów.
  4. Obuwie sezonowe przechowuj na wyższych półkach szafy w pudełkach lub w wyznaczonym dla nich miejscu.
  5. Przeglądnij i wyczyść buty przez ich schowaniem po sezonie, a jeśli tego wymagają - zanieś do naprawy do szewca.
  6. Zainwestuj w prawidła i usztywniacze do wysokich butów oraz kozaków. Pomogą one utrzymać buty w dobrym stanie i właściwym kształcie.
  7. Jeśli preferujesz przechowywanie obuwia w pudełkach, wybierz te z przeźroczystym przodem. Ochronią Twoje obuwie oraz szybko pozwolą znaleźć właściwa parę.
  8. Buty możesz przechowywać na lekko pochylonych półkach z listowym progiem na obcasy, zapobiegającym ich zsunięciu. Wygodne także są wysuwane półki, które ułatwiają dostęp do obuwia schowanego w głębi szafy czy garderoby.
  9. Zachowaj w przestrzeni szafy odpowiednie odstępy pomiędzy półkami na buty. Wysokie kozaki damskie wymagają wysokości ok. 45 cm, buty męskie 30 cm, a pozostałe obuwie ok. 17 cm − 20 cm. Zwróć również uwagę na szerokość poszczególnych par obuwia oraz ich głębokość - znajomość tych parametrów ułatwi zaplanowanie optymalnego miejsca do ich przechowywania, w zależności czy będziesz je trzymać w jednym czy w dwóch rzędach.
pólki na obuwie w szafie KOMANDOR

znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz