Kolor roku 2018 – niepokorny i wyrazisty Ultra Violet

I tak oto doczekaliśmy się. Kolorem roku 2018 został wybrany przez Pantone Color Institute Ultra Violet - PANTONE 18-3838. Okrzyknięta kolorem roku barwa zdecydowanie odbiega od swojego poprzednika Greenery - żywej i impulsywnej zieleni, ale nie jest kolorem nijakim i z pewnością nie pozostanie w jego cieniu.


"Kolor roku Pantone to coś więcej niż "trendy" w świecie projektowania. To naprawdę odzwierciedlenie tego, co jest potrzebne w dzisiejszym świecie."- Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Colour Institute.
Kolor roku 2018 - niebanalny Ultra Vilet
Kolor roku 2018 - niebanalny Ultra Vilet

Mistycyzm i wrota do przyszłości ukryte w kolorze roku 2018

Ultra Violet to dramatyczny i prowokacyjny odcień fioletu. Kolor dla ludzi oryginalnych, pomysłowych i przepełnionych wizjonerskimi myślami. To otwarcie wrót do przyszłości, spacerów w kosmosie, zgłębianie jego tajemnic. Ultra Violet, jako kolor roku 2018, jest sięganiem po to, co wydawać by się mogło niemożliwe, przekraczaniem własnych granic i dążeniem do realizacji ukrytych pragnień.

Purpura i fiolet od dawna jawią się jako wyraz niekonwencjonalnego myślenia, wrażliwości, artyzmu i symbol kontrkultury. To przejaw indywidualności, jaki do zachodniej popkultury wprowadziły ikony muzyczne jak Prince, David Bowie i Jimi Hendrix. Kolor Ultra Violet to nieokiełzana tajemnica, odwaga i silne emocje. To także brak zgody na nijakość, przesuwanie granic tego co możliwe, aż poza linie tego co niemożliwe, bunt na bycie niezauważanym i szukanie odpowiedzi na pytania o sens życia.

Szafa Komandor z frontem w kolorze roku 2018
Szafa Komandor z frontem w kolorze roku 2018

Symbolika fioletu – symbolika naszych czasów

Kolor fioletowy zawsze kojarzył się z władzą i uduchowieniem, nosząc znamiona boskości. Bliższy był ludziom patrzącym w niebo, niż stąpającym po ziemi. W starożytności i średniowieczu widniał na płaszczach osób piastujących wysokie stanowiska, a w latach 60-tych stał się kolorem buntu i przemian. Jego intensywna barwa i odcień sprawiły, że uważano go za niekonwencjonalny, a wręcz prowokujący, bo nigdy nie był kolorem banalnym i pospolitym. Fiolet od zarania dziejów symbolizował magię, tajemnicę i dostojeństwo, co czyniło go wyjątkowym i zarezerwowanym dla silnych i charyzmatycznych osób. Stanowił on jedność ducha, ognia oraz krwi, a także połączenie duchowości (niebo) ze zmysłowością (ziemia). Z pewnością jego wybór na kolor roku 2018 to znak czasów w jakich żyjemy i jakie nadejdą.

„Żyjemy w czasach, które wymagają wynalazków i imaginacji. Inspiracją dla tego typu pomysłów jest Ultra Violet, niebieska purpura, która przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom. Od odkrywania nowych technologii i większej galaktyki po ekspresję artystyczną i refleksję duchową. Intuicyjny Ultra Violet toruje drogę do tego, co dopiero nadejdzie” - Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone
Szafa Komandor i kolor roku 2018
Front szafy w kolorze Ultra Violet na tle bieli salonu

Z czym łączyć fiolet we wnętrzach?

Kolor roku 2018, jakim jest Ultra Violet to z pewnością kolor nie dla każdego i nie do każdego wnętrza. Zbyt duże jego nasycenie może przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że ulegnie pomniejszeniu. Jednak odpowiednio zastosowany na ścianach nada wnętrzu bardzo eleganckiego i wyrafinowanego wyglądu. Fiolet pasuje zarówno do strefy dziennej, jak i do sypialni. Kiedy zdecydujemy się na jego obecność w naszej przestrzeni, warto zróżnicować jego nasycenie i odcień na kilku elementach, a dzięki temu zawsze osiągniemy spektakularny efekt.

Barwa fioletowa lubi się z beżami, szarościami, bielą - dla których stanowi ciekawy kontrast, ale możemy zestawiać ja także z mocnymi czerwieniami, kolorem bordo i zielenią. Sam fiolet ciekawie podkreśla piękno jasnych płyt meblowych czy naturalnego drewna odbijając się w słojach i sękach. Nieregularna struktura drewna, jego wypukłości i wklęsłości oraz porowatość, nabierają ciekawych odcieni przy styczności z fioletem. Drewno na meblach staje się jeszcze bardziej szlachetne i eleganckie przy wyrafinowanej, soczystej i mocnej barwie. Szafa z drzwiami przesuwnymi w kolorze Ultra Violet to może niecodzienne, ale z pewnością bardzo oryginalne rozwiązanie, które w połączeniu z bielą ścian, aluminiowymi i czarnymi akcentami stworzą w niejednym salonie trio warte uwagi.

Kolor roku 2018 jako element wystroju wnętrza
Kolor roku 2018 jako element wystroju wnętrza jasnej garderoby

Ultra Violet to kolor dla osób odważnych i pewnych siebie. Lubiących wychodzić poza ramy, walczyć ze stereotypami, łamać zasady i otwarcie wyrażać siebie. W 2018 roku przejaw tej indywidualności i eksperymentów, dzięki wybranej barwie, znajdziemy nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także w sztuce, kulturze, ubiorze, rzeczach codziennych i szeroko pojętym designie .Jeśli jednak brak nam odwagi na duże zmiany, zacznijmy od małych kroków. Akcenty w kolorze fioletu, czy to pod postacią poduszek, firan, dywanów, wzorów na tapecie, czy chociażby szklanych elementów dekoracyjnych to szybki sposób na ożywienie wnętrza. Nie tylko nadamy mu aury magii i odrobiny nostalgii, ale także nietuzinkowego wyglądu i pazura.


<<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Srebro czy może inny kolor? Jakie akcesoria do szafy wybrać?


Purpurowy deszcz, Prince i kolor roku 2018 - czy mają coś wspólnego?

Kiedy analizujemy kolor wybrany kolorem roku 2018 i pochylamy się nad fioletem to nie sposób nie nadmienić, że Pantone Color Institute w hołdzie zmarłemu i genialnemu artyście, jakim niewątpliwie był Prince, stworzył specjalny odcień purpury i nazwał go na jego cześć "Love Symbol # 2". Inspiracją do stworzenia tego wyjątkowego koloru była nie tylko miłość Prince ‘a do purpury, barwy towarzyszącej artyście na scenie, w aranżacji mieszkania i w elementach garderoby. Ważną rolę odegrał tutaj instrument muzyczny, czyli charakterystyczne, fioletowe pianino Yamaha, z którym Prince miał wyruszyć w swoją trasę koncertową.

Kolor purpury stał się także charakterystycznym kolorem, kojarzonym z „Księciem”, dzięki nagranej w 1984 roku piosence „Purple rain” do filmu „purpurowy deszcz”. To właśnie od tego momentu sam Prince nazywany był „The Purple One”. Niepokorny, wrażliwy i oryginalny Prince ze swoją purpurą i zaskakujący, mistyczny Ultra Violet? Przypadek, czy może faktycznie symbol?

Wnętrza w kolorze Love symbol nr 2
Wnętrza w kolorze Love symbol #2

I chyba to właśnie przyświecało Instytutowi Pantone, kiedy zdecydował się ogłosić Ultra Violet kolorem roku 2018. Świat nie jest takim, jakim go widzimy, świat to właśnie to czego nie widać, to odwaga, łamanie stereotypów, eksperymentowanie i patrzenie w przyszłość. Koniec z grzecznym godzeniem się na nijakość – to czas indywidualizmu i wyrażania siebie. Ultra Violet jest tego doskonałym przykładem i silnym orężem w walce z tradycjonalizmem i oczywistością.

Wypowiedzi i źródło: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz