Kilka rad jak urządzić łazienkę, aby była funkcjonalna i ładna

Łazienka, strategiczne miejsce w każdym domu, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy potrzebują z niej skorzystać wszyscy domownicy. Jak urządzić łazienkę, żeby łatwo było utrzymać ją w czystości? Jak sprytnie ukryć wszystko to, co ukryć chcemy? I jak znaleźć odpowiednie miejsce dla przechowywania najpotrzebniejszych w łazience rzeczy? Mamy nadzieje, że kilka poniższych rad będzie dla Was pomocne podczas urządzania i planowania remontu lub aranżacji domowej łazienki.


jak urzadzic lazienke z drzwiami przesuwnymi
Szafa na wymiarvw łazience sprawi, że będzie ona funkcjonalna, elegancka i zaskakująca


Co warto wiedzieć, aby funkcjonalnie urządzić łazienkę we własnym domu

Nie ma wzorca na jak urządzić łazienkę idealną, ponieważ ideał jest inny dla każdego z nas. Jedni stawiają przede wszystkim na funkcjonalności i użyteczność. Chcą w łazience pomieścić wszystko, co w ich mniemaniu wiąże się z utrzymaniem higieny, czyli umywalkę, pralkę, kabinę prysznicową, toaletę, bidet oraz zestaw mebli. Inni natomiast tworzą swoje miejsce domowego SPA. Dlatego też pralkę przenoszą w inne, bardziej według nich właściwe miejsce, skupiając się na niezbędnym minimum.

To, jaki model wybierzemy i zdecydujemy jak urządzić łazienkę, zależy niestety w dużej mierze też od jej wielkości. Nie znaczy to jednak, że mała łazienka nie może być funkcjonalna. Mała łazienka po prostu wymaga od nas większego zaangażowania i kreatywności. W dużej mamy nielimitowaną przestrzeń i większą swobodę twórczą. Zanim więc przystąpimy do aranżacji małej czy dużej łazienki, zróbmy sobie plan. Sprawdźmy przyłącza, hydraulikę oraz ewentualne możliwości w ich zmianach, jeśli założyliśmy w planach aranżacji większy budżet. Zdecydujmy czy zależy nam na wannie, czy może na kabinie prysznicowej? Czy pralka będzie jednym z elementów łazienki? Jakie meble wybrać oraz co będziemy w nich przechowywać.


Łazienkowy zawrót głowy, czyli jak urządzić łazienkę, żeby wszystko miało swoje miejsce

Z łazienki, kilkakrotnie w ciągu dnia, korzystają wszyscy domownicy. Dlatego funkcjonalny rozkład wszystkich jej elementów jest bardzo ważny. I nie chodzi tu tylko o komfort korzystania z niej, ale także o utrzymanie czystości. Zastanawiając się jak urządzić łazienkę, zwróćmy uwagę, że lepszym rozwiązaniem jest schowanie jak największej ilości rzeczy w szafkach łazienkowych. Wówczas codzienne kosmetyki, środki czystości, golarki, suszarki oraz zapasy środków higienicznych nie będą przez nas eksponowane na różnego rodzaju półeczkach. Pamiętajmy, że kolorowe opakowania spotęgują jedynie chaos w łazience, zwłaszcza kiedy będą odbijały się w lustrach.

Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie mebli na wymiar. Nie tylko ułatwią aranżację wnętrza, bo wpasujemy je w najtrudniejszy kąt naszej łazienki, wykorzystując każdy centymetr, ale też będziemy mogli wybrać ich kolor i materiał, z którego zostaną wykonane. Jeśli nie dysponujemy wolnym miejscem na lustro, na przykład nad blatem łazienkowym, możemy je z powodzeniem wykorzystać w drzwiach szafki wiszące, w której schowamy kosmetyki. Szafka wisząca, z wewnętrznymi półkami, to najbardziej klasyczny mebel w łazience. Przez wybór ciekawych kolorów i materiałów, jak kolorowe szkło, lustra czy akryl oraz oświetlenia, może ona być bardzo efektowna i elegancka.

jak urządzić łazienkę w szkle
Kolory tworzą klimat, a meble zapewniają funkcjonalność łazienki

W funkcjonalnym urządzaniu łazienki warto uwzględnić wysoką szafkę, czyli tak zwany słupek, umieszczoną w rogu pomieszczenia. Możemy podzielić ją na kilka stref: górną na zapasy środków czystości, do których sięgamy rzadziej, środkową na codzienne kosmetyki, a dolną na proszki i płyny do prania. Taki meble to bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia nam trzymanie wielu rzeczy pod ręką i tym samym szybki i łatwy dostęp.

<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Co można ukryć w szafie? Poznaj 5 nietypowych rzeczy


Jak urządzić łazienkę z blatem i co pod nim schować?

Jeśli w aranżacji łazienki zaplanowaliśmy długi blat, to nie ma lepszych schowków jak szafki pod nim. W takim przypadku drzwi przesuwne będą naprawdę dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie będą zabierały miejsca podczas ich otwierania. W szafkach pod blatem również możemy zastosować podział strefowy, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Schowamy tu nie tylko środki czystości albo wykorzystywane w łazience wiadro czy miskę, lecz także możemy ukryć pralkę.

jak urządzić łazienkę z grzejnikiem
Łazinka w bieli potęguje wrażenie czystości i sterylności

Szafka pod umywalka, wykonana na dowolny wymiar, pozwoli nam swobodnie skonfigurować swój wygląd. Jeśli potrzebujemy w niej szuflady na kosmetyki, to możemy zaplanować je w różnych głębokościach i wymiarach, zostawiając miejsce na podłączenie hydrauliczne. Inną opcją jest jej podział na dwie części, gdzie w jednej schowamy proszki i płyny piorące, a w drugiej umieścimy kosz na rzeczy do prania. Aby mądrze urządzić łazienkę trzeba postawić na kreatywność


Wielofunkcyjne meble i schowki to podczas urządzania łazienki ciekawy sposób na schowanie pralki i innych mniej atrakcyjnych rzeczy

Pralka - tak potrzebna, a nie do końca pożądana. Dla większości osób miejsce pralki jest w łazience. Tylko często pojawia się problem, jak urządzić łazienkę, aby tę pralkę sprytnie ukryć. A jeśli już o ukryciu nie ma mowy, to przynajmniej jak wkomponować ją w przestrzeń, żeby zbytnio nie eksponować i nie zostawiać na widoku? To samo tyczy się suszarki na ubrania, mopa czy kosza na brudną bieliznę. Oczywiście są na to ciekawe sposoby.

Doskonałym rozwiązaniem jest szafa na wymiar zamykająca przestrzeń od podłogi do sufitu, która podzielona na moduły zmieści naprawdę wszystko. Zamkniemy w niej nie tylko pralkę, suszarkę, środki czystości, ale nawet czyste ręczniki na zmianę, żelazko, suszarkę do włosów i inne rzeczy. Taki praktyczny mebel, o gospodarczym charakterze, który ukryje wszystko to, co chcemy ukryć w łazience, możemy zamknąć drzwiami przesuwnymi lub łamano przesuwnymi z ciekawie zaaranżowanym frontem, w stylistyce i kolorystyce całej łazienki. Po zamknięciu drzwi otrzymujemy gładką powierzchnię, która nadaje łazience przestronności, delikatności i wprowadza harmonię. Warto rozważyć ten wariant planując i zastanawiając się jak funkcjonalnie urządzić łazienkę.


jak urzadzic laienke z szafa gospodarcza


Innym sposobem na schowanie pralki jest wkomponowanie jej pod blat łazienkowy, w którym mamy umieszczony zlew. Możemy ją wówczas pozostawić odkrytą lub zamknąć z przodu drzwiczkami uchylnymi lub przesuwnymi, które będą stanowiły rodzaj maskownicy i jednocześnie ozdoby. Ważne jest tylko, aby pozostawić od tyłu odpowiednią przestrzeń na przyłącza hydrauliczne oraz możliwość wyciągnięcia pralki spod blatu w razie awarii. Kiedy w łazience pojawia się wnęka, to aż prosi się, żeby ukryć w niej pralkę. To chyba najprostszy sposób na jej wkomponowanie i aranżację we wnętrzu. Wystarczy wówczas obudować pralkę z obu stron, a przestrzeń nad nią wykorzystać jako szafkę na środki higieniczne, czy proszki do prania.


jak urządzić łazienkę z pralka
Pralka schowana w szafie to sprawdzony patent na funkcjnalność


Urządzając łazienkę pamiętajmy o kolorach, bo estetyka też się liczy

Nie każdy z nas ma możliwość cieszenia się łazienką z oknem i dostępem do naturalnego światła. Większość musi sobie z oświetleniem łazienki poradzić w inny sposób. Możemy to zrobić za pomocą sztucznego źródła, czyli lamp i lampek oraz za pomocą koloru ścian, glazury czy mebli. Zazwyczaj zastanawiając się jak urządzić łazienkę i jakie kolory do niej wybrać, na ściany bierzemy biel, beż i ich odcienie, przełamując monotonię kolorowymi akcentami. Wszystko po to, żeby wnętrze było jasne, przestronne i sprzyjało relaksowi. W podobnej kolorystyce wybieramy także meble, które swoją bielą potęgują poczucie wyciszenia i czystości. W takich łazienkach możemy postawić na kolorowe akcenty w postaci dywaników, kompletów łazienkowych, ręczników czy innych ozdób, jak na przykład grafika na szkle, czy szkło kolorowe we frontach szafek. Swoich zwolenników znajdują też łazienki łączące biel z kolorami drewna, gdzie ciekawy dekor, usłojenie i barwa wybijają się na tle bieli.

Powodzeniem cieszę się też łazienki utrzymane w stalowych i grafitowych kolorach na ścianach i podłogach, w których ważnymi akcentami są jasne meble, chromowane akcesoria, baterie, uchwyty oraz szklane elementy frontów mebli czy kabiny prysznicowej. Dobór barw, odcieni, koloru mebli oraz elementów ozdobnych, tworzą klimat łazienki, który powinien odpowiadać przede wszystkim naszym oczekiwaniom i gustom, bo urządzamy ją dla siebie.

Jedno jest pewne, nie ma co na siłę zagracać łazienki zbędnymi rzeczami, a jej przemyślana aranżacja i opracowany plan, pomogą nam funkcjonalnie urządzić łazienkę nie tylko jako miejsce codziennej higieny, ale także jako domowe SPA, w którym możemy się zrelaksować przed snem, po ciężkim dniu lub kiedy tylko mamy na to ochotę.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz