Salon w stylu loft – inspiracje i pomysły na aranżację salonu w stylu loftowym
Salony w stylu loft to przestronne wnętrza, stonowane kolory, surowy klimat, a także oszczędność dodatków. Pofabryczny charakter i surowość łączą się w nich z elegancją. Jak osiągnąć taki efekt? Jak urządzić salon w stylu loftowym, żeby jednocześnie był piękny oraz funkcjonalny? Czy takie wnętrze można zaaranżować na mocno ograniczonej przestrzeni? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, jesteś w dobrym miejscu. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a aranżacja salonu w stylu loft nie sprawi Ci trudności.
Salon w stylu loft połączony z gabinetem
Jak urządzić salon w stylu loftowym? Wnętrzarskie zasady, o których warto pamiętać
Salon w stylu loft nie lubi nadmiaru mebli, mocnych kolorów ani zbyt wielu dodatków. Pamiętaj o tym, a urządzając tego rodzaju wnętrze, postaw na:
- Minimalizm.
Pierwsze skojarzenie z salonem w stylu loft? Oszczędność form, dodatków, faktur – słowem minimalizm. Urządzając wnętrze, kieruj się tą zasadą i nie przesadzaj z nadmiarem wyposażenia. Wybieraj stonowane, proste meble – najlepiej takie, które przywodzą na myśl wyposażenie starych fabryk. Metalowe i aluminiowe regały jak Orto, wysokie szafy i podwieszane półki pozwolą Ci nadać wnętrzu loftowy sznyt.
- Stonowaną kolorystykę.
Salon w stylu loftowym to nie tylko umiar w wyposażeniu, ale również mocno ograniczona paleta barw, z której powinieneś korzystać. Podobnie, jak w przypadku rodzaju mebli, wzoruj się na wnętrzach dawnych hal przemysłowych. Czerń, brąz, biel, popiel – wybieraj stonowane kolory. Wymienione barwy powinny pojawić się zarówno na ścianach, jak i meblach. Szara welurowa kanapa, czarny minimalistyczny stolik, brązowy regał sięgający sufitu – to przykłady, którymi warto się zainspirować. Jeśli chciałbyś nieco ocieplić wnętrze, zdecyduj się na nasycone, ale ciemne odcienie. Może to być butelkowa zieleń, bordo, granat.
- Metal.
Metal i styl loft? Salon inspirowany wnętrzami fabrycznych magazynów nieodłącznie związany jest z tym materiałem. Mogą być wykonane z niego zarówno meble – wysokie regały, wiszące półki, stoliki, krzesła, hokery – jak i elementy dekoracyjne – kwietniki, lampy, kinkiety.
- Drewno.
Modne salony w stylu loftowym to nie tylko metalowe meble oraz dodatki, ale również te zrobione z drewna. Wyglądające masywnie szafy na wymiar, komody oraz półki dodadzą wnętrzu industrialnego charakteru, a jednocześnie je ocieplą – za sprawą naturalnego materiału. Dobrym pomysłem jest też połączenie drewna i metalu. Przykłady? Drewniany stolik osadzony na stalowych nogach czy fornirowany regał wsparty na metalowej konstrukcji.
- Szkło.
Kolejną charakterystyczną cechą stylu loft są przeszklenia. Mogą pojawiać się na szafach, witrynach albo oddzielać od siebie poszczególne strefy pomieszczenia – na przykład część wypoczynkową i aneks kuchenny. Przeszklenia Lumi z czarnymi ramami, mleczne szyby, lustra zdobione metalowymi oprawami – takie akcenty sprawdzą się w loftowym salonie.
- Detale.
Metalowe dekoracje, odsłonięte żarówki i kable, postarzane drewno – elementy, które we wnętrzach urządzonych w innych stylach często są wręcz nie na miejscu, w loftowym salonie odgrywają bardzo ważną rolę. Zadbaj o to, żeby w aranżacji nie zabrakło takich motywów.
Inspiracja - jak urządzić salon w stylu loft
Salon w stylu loft – aranżacje, które inspirują
Salon w stylu loft możesz urządzić na wiele sposobów. A to, na który z nich się zdecydujesz, powinno zależeć przede wszystkim od powierzchni, którą masz do dyspozycji. Jeśli wnętrze jest przestronne i wysokie, jesteś szczęściarzem. Takie wnętrza są wprost stworzone do loftowych aranżacji. Dobrym pomysłem jest zbudowanie antresoli. W zależności od Twoich potrzeb może ona stać się dodatkowym miejscem do relaksu, sypialnią lub gabinetem. Pamiętaj o wykorzystaniu wspomnianych przez nas wyżej materiałów. Schody do antresoli mogą być wykonane z metalu, a meble z drewna i szkła.
Salony w stylu loft – podobnie jak te urządzone w innym tonie – zwykle muszą zaspokoić wiele potrzeb domowników. Często pojawiającą się konfiguracją jest połączenie pokoju dziennego z jadalnią. W tego typu loftowym salonie postaw drewniany stół na metalowej podstawie – materiały te nie tylko dodadzą wnętrzu minimalistycznego sznytu, ale ponadto dobrze się prezentują. W strefie wypoczynkowej możesz ustawić niewielki stolik kawowy utrzymany w podobnym stylu. Przeszklone witryny, z drzwiami uchylnymi w systemie Opal OP1, proste wysokie regały Orto czy podwieszana szafka pod telewizor – to inne elementy wyposażenia godne Twojej uwagi.
Salon może też być połączony z aneksem kuchennym. Żeby taką aranżację uznać za udaną, pamiętaj o zachowaniu spójności. Zdecyduj się na wybór takich samych lub zbliżonych do siebie kolorów. Szarą zabudowę kuchenną możesz zestawić z popielatą sofą w salonie, do fornirowanego blatu dobrać stolik kawowy z tego samego materiału, a czarne krzesła barowe pasować będą do metalowych regałów na książki.
Mały salon w stylu loft
Styl loft kocha duże przestrzenie. Nie znaczy to jednak, że wnętrz inspirowanych starymi fabrykami nie da się urządzić w kawalerce czy mieszkaniu w bloku. Proste desenie, ponadczasowe materiały i powściągliwość w dodatkach sprawdzą się także w niewielkim pokoju dziennym.
Mały salon w stylu loft zaaranżuj zgodnie ze wskazówkami, które wyżej podaliśmy. Wybieraj stonowane kolory, drewniane i metalowe meble, nie przesadzaj z dekoracjami. W tym przypadku Twoim najważniejszym zadaniem jest optyczne powiększenie przestrzeni. Taki rezultat uzyskasz, decydując się na otwarty salon, który doda wnętrzu głębi. Pomieszczenie wyda się większe również wtedy, kiedy zdecydujesz się na jasne meble i przeszklenia. Fornirowana szafa ze szklanymi przesuwnymi drzwiami czy białe witryny, to doskonały wybór. Nie dość, że rozjaśnią wnętrze, to na dodatek pomieszczą sporo rzeczy, co w małym salonie jest szczególnie ważne.
Nie zagracaj niewielkiej przestrzeni masywnymi meblami – te sprawdzą się w przestronnych loftowych wnętrzach, ale nie na mocno ograniczonym metrażu. Zamiast zajmującego pół pokoju narożnika, wybierz kompaktową sofę z funkcją spania, która przyda się, kiedy Twoi goście będą chcieli zostać na noc.
Mały salon w stylu loft
Loftowa ściana w salonie
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów nowoczesnych aranżacji jest loftowa ściana w salonie. To – wspomniane już przez nas – przeszklenie Lumi, zamknięte w metalowych, czarnych ramach. Loftowa ściana pełni rolę dekoracyjną; przykuwa uwagę, rozświetla wnętrze i dodaje mu oryginalności. A oprócz tego oddziela od siebie poszczególne części pomieszczenia i sprawia, że przestrzeń wydaje się nie mieć granic. Na tym nie koniec: loftowa ściana w salonie daje sporo naturalnego światła, które optycznie powiększa pokój.
Loftowe przeszklenie w salonie sprawdzi się zarówno w dużym, jak i małym wnętrzu. To pierwsze uczyni jeszcze bardziej przestronnym, a drugie rozjaśni i pomoże wydzielić w nim potrzebne strefy – na przykład wypoczynkową, aneks kuchenny czy mini jadalnię. Decydując się na takie rozwiązanie, zleć nam wykonanie ścianki na zamówienie. Wtedy zyskasz pewność, że będzie ona idealnie dopasowana do Twojego salonu. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie wymiary ścianki, a Ty zdecydujesz, jak ma wyglądać, ile ma mieć szprosów i czy powinna posiadać drzwi podwieszane czy może jednak drzwi uchylne. Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, ścianka doda Twojemu salonowi maksymalnie loftowego charakteru.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...