Przedpokój w stylu loft - inspiracje i pomysły na aranżacje
Urządzenie przedpokoju często sprawia trudności. Powodem jest zazwyczaj ograniczona powierzchnia tego wnętrza oraz jego nietypowe architektoniczne rozplanowanie. Ze względu na swoją kubaturę i niewielki metraż, zagospodarowanie tej przestrzeni opiera się na maksymalnym wykorzystaniu wnętrza w pionie tj. od podłogi po sufit, na przykład poprzez zastosowanie szaf na wymiar lub szaf z pawlaczami czy nadstawkami. Przedpokoje zazwyczaj stylistycznie nawiązują do klimatu mieszkania, do którego stanowią wstęp. Jednym z dosyć popularnych stylów jest przedpokój w stylu loft. Dlaczego jest to kanon aranżacyjny idealny do takich pomieszczeń i na co zwrócić uwagę, opierając wystrój przedpokoju właśnie o ten trend wnętrzarski?
Czym charakteryzuje się przedpokój w stylu loft?
To, co wyróżnia przedpokój loft, to maksymalne wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu jej pełnej funkcjonalności. Tego typu pomieszczenia jak przedpokoje czy hole, które raczej rzadko charakteryzują się ustawnością, można urządzić w stylu loftowym poprzez odpowiednią kolorystykę, oświetlenie oraz meble. Dobrze przemyślany projekt uwzględniający wspomniane elementy będzie praktyczny, a Ty będziesz cieszyć się nowoczesną aranżacją łączącą surowość metalu z przytulnością drewna.
Przedpokój loftowy opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu metalu, drewna i szkła. Te trzy materiały w odpowiednim architektonicznym rozplanowaniu nadadzą temu niewielkiemu, często także wąskiemu wnętrzu, elegancji w nowoczesnym wydaniu.
We wnętrzach o loftowym zacięciu przeważają wydłużone formy i bryły geometryczne o smukłej, prostej, linii. Dlatego właśnie specyfika niewielkich przedpokojów wręcz nasuwa na myśl zastosowanie tego stylu w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, nawet jeśli są to wnętrza o całkowitym braku dostępu do światła słonecznego.
Przedpokój w stylu loft — jakie meble będą pasować?
Jak modnie i funkcjonalnie urządzić przedpokój? Meble loft okazują się świetnym rozwiązaniem pod wieloma względami. Ich zaletą jest pewna pośredniość i równowaga pomiędzy nadmierną nowoczesnością i krzykliwością a surowością industrialnego nurtu, który nawiązuje do loftu i często jest z nim mylony.
W przypadku wnętrz w tym stylu nie może zabraknąć podstawowego mebla, jakim jest szafa. Przedpokój loft, w którym będzie się ona znajdowała, nabierze dzięki niej eleganckiego charakteru. Mowa tutaj przede wszystkim o meblu wykonanym z litego drewna lub z płyty laminowanej imitującym drewno. Oferta dostawców w postaci laminatów drewnopodobnych jest bardzo szeroka, a wzory do złudzenia przypominają naturalny materiał, nawet dotykowo. To daje szerokie pole do popisu przy kreowaniu ciekawych szaf przesuwnych i uchylnych do loftowych wnętrz. Nawiązując do wspomnianej geometrii, można zdecydować się na modele symetryczne o równomiernym rozłożeniu elementów wnętrza szafy, czyli drążków, półek i szuflad bądź wybrać wersję, w której część miejsca przeznaczona jest na odzież wierzchnią i wieszaki, a część na buty lub inne podręczne elementy garderoby.
Dobrym pomysłem jest szafa narożna, jeśli pozwala na to architektura przedpokoju lub szafa wnękowa. Istnieje także możliwość wyboru mebla z drzwiami przesuwnymi, co jest praktycznym, a czasami jedynym właściwym rozwiązaniem. Rozważając konkretną opcję, warto mieć na uwadze usytuowanie meble, możliwość swobodnego otwierania jego drzwi, układ przedpokoju oraz jego cechy architektoniczne.
Geometria loftu sprawia, że decydując się na meble na zamówienie, masz możliwość stworzenia takiego projektu, który zapewni Ci opcję dowolnego zestawiania poszczególnych elementów zabudowy w modułowej formie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by część szafek była wyposażona w drzwiczki, a część pozostała w formie otwartej, co ułatwia ekspozycję przedmiotów dekoracyjnych. Taka opcja pojawia się często w większych przedpokojach, które płynnie prowadzą do salonu. Mebel łącznik między salonem a przedpokojem może mieć na przykład formę hybrydy, czyli szafy na odzież połączonej z regałem Orto.
Przedpokój na styl loftowy można wyposażyć także w inne meble, jak np. konsola na długich, metalowych nogach, zwieńczonych fornirowym blatem albo oryginalna komoda z szufladami. Jeśli przestrzeń jest mocno ograniczona, lepiej zdecydować się na wariant otwartego mebla, bez ścianek bocznych i frontów. To doda przestronności wnętrzu.
Zastosowaniem w takich pomieszczeniach cieszy się także szafka na buty z siedziskiem, która może przyjąć formę półki z metalowym stelażem lub wysuwanymi, ozdobnymi szufladami z wyżłobieniem pełniącym rolę uchwytów. Często takie siedzisko połączone jest z elementem przeznaczonym do wieszania tworząc mini przedpokój.
Przedpokój w stylu loft — jakie dodatki będą pasować?
Jak optycznie powiększyć urządzony w tym stylu przedpokój? Aranżacje loft na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przytłaczające i surowe. Ciemne drewno i metal wymagają zatem odpowiedniego akcentu, który optycznie powiększy wnętrze i nada mu wizualnej lekkości. Mowa tutaj o witrynach i przeszklonych drzwiach, czyli o systemie LUMI, który nie tylko przełamuje surowość loftu, ale i subtelnie uzupełnia go o nowoczesny akcent. Szklane ściany Lumi dodatkowo optycznie powiększają dane wnętrze i wpuszczają światło.
Systemy LUMI to szklane przepierzenia o aluminiowej ramie i charakternych szprosach. Jest to zatem element idealnie wpisujący się w styl loftu, który w zależności od potrzeb aranżacyjnych i specyfiki wnętrza może stać się ścianką działową z drzwiami podwieszanymi, witryną, czy drzwiami przejściowymi prowadzącymi np. z korytarza do salonu. System ten cechuje minimalizm i transparentność, która jest niezwykle pożądana w lofcie. Oddziela on dyskretnie od siebie dwa pomieszczenia, ale nie ogranicza dopływu naturalnego światła, które przez szklane wypełnienia przedostaje się do przedpokoju.
W zależności od projektu możesz zdecydować się na LUMI w matowej czerni dosadnie podkreślającej loft we wnętrzu lub system w wersji o barwie anody naturalnej dla wizualnego kontrastu i uspokojenia odważnego designu.
Inne dodatki, które nadają loftowym wnętrzom indywidualnego charakteru, to chociażby lustra, które warto powiesić nad konsolą. Możesz wybrać modele kwadratowe, owalne bądź okrągłe przełamujące surowość geometrycznego kształtu. Najlepsze będą te z drewnianą lub metalową ramą, bez dodatkowych zdobień, by zachować kanon stylistyczny w przedpokoju. Idealnie sprawdzą się także lustra w drzwiach szafy. Rozjaśnią loftowy look, nie zabierają dodatkowego miejsca na ścianach przedpokoju i po prostu będą praktyczne.
Przedpokój w stylu loft — kolory i oświetlenie
Kolory i oświetlenie w przedpokoju w stylu loft odgrywają ogromną rolę. Od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo i funkcjonalność tego wnętrza, ale także jego wizualna przytulność i klimat.
Uzyskanie odpowiedniego balansu w grze światła i koloru w meblowych aranżacjach jest niebagatelne e, a zarazem trudne do osiągnięcia. Warto jednak dwukrotnie przemyśleć finalny projekt, gdyż rezultat może znacznie odwrócić uwagę od ograniczonej przestrzeni wnętrza lub jego mankamentów. Ciekawe kinkiety, surowe żarówki czy szynowe oświetlenie stanowią nie tylko punkty świetlne, ale także artystyczną oprawę i ozdobę przedpokoju.
Kolory w loftowych przedpokojach
Wybierając kolory do przedpokoju aranżowanego na styl loftowy pamiętaj, że:
- Nie może zabraknąć kolorów metalicznych. To także kontrastujące ze sobą czernie i biele oraz beże, brązy i szarości. Możesz też pokusić się o akcenty rudoczerwonej cegły i popieli, czy antracyt. Wybierając jako kolor bazowy jaśniejsze odcienie, optycznie powiększysz wnętrze, a uzupełniając je o inne ciemniejsze akcenty, wizualnie wyrównasz proporcje.
- Można również eksperymentować z barwami, stawiając na nieco odważniejsze kolory jak złote i srebrne akcenty czy te o miedzianych lub cynowych odcieniach, które różnią się od siebie tonacją, jednak wciąż wpisują się w metalową stylistykę loftu.
- Jeśli chodzi o odcienie drewna, najlepiej zaprezentuje się dekory jak orzech, dąb i jesion. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać te o wyraźnie zarysowanych słojach, z sękami, czy o przejaskrawionej wyrazistości. Dobrze wpisują się w loftowy styl przedpokoju także jednobarwne kolory uni jak antracyt, czerń, popiel i granat.
- Jeżeli jednak boisz się, że przedpokój będzie zbyt ciemny w takich tonach, postaw na soft loft, czyli wersję ocieploną drewnem w jasnobrązowych i jasnoszarych wariantach z nieco przygaszonymi, chłodnymi wtrąceniami.
Oświetlenie w przedpokoju urządzonym w stylu loft
Planując oświetlenie do loftowego przedpokoju, pamiętaj, że
same lampy również powinny przyjmować prostą formę.
- Możesz wybrać minimalistyczne wielopunktowe oświetlenie na listwie i ukierunkować je tak, by oświetlało wnętrze otwartej szafy, lustro oraz elementy ozdobne, jak np. teksturowaną ceglaną ścianę, lamele czy cegły. Dzięki temu światło będzie pełniło nie tylko rolę funkcjonalną, ale i dekoracyjną.
- W loftowym holu bardzo dobrze będą prezentować się także lampy bez kloszy w formie dużej żarówki, opuszczane z sufitu na długim kablu — najlepiej nad konsolą, by nie przeszkadzała ona w przemieszczaniu się po wnętrzu.
- Innym pomysłem na klimatyczne oświetlenie jest także kinkiet w prostych, geometrycznych kształtach, wykonany z metalu i uzupełniony o klasyczny okrągły klosz z transparentnego szkła. Taki punkt świetlny doskonale rozjaśni to pomieszczenie.
Jak widzisz, loftowe wnętrza mogą mieć wiele odsłon, dlatego warto zastanowić się, która z nich najlepiej będzie pasować do Twojego przedpokoju, zachowując w aranżacji równowagę między barwą, światłem, metalem, drewnem i funkcjonalnością pod postacią dobrze dobranych mebli.
znajdź najbliższy salon Komandor
Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja najwyższej jakości i stylu – idealne do garderoby, przedpokoju, kuchni, salonu czy sypialni. Znajdź Autoryzowany Salon w swojej okolicy i przekonaj się, jak łatwo stworzyć estetyczne i funkcjonalne wnętrze.
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne.
Komandor na świecie
Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne.