Szafy

Szafy Komandor poprzez fakt możliwości wykonania na dowolny wymiar można dopasować do dowolnego wnętrza. Najczęściej montowane szafy mają wysokość 250 cm i głębokość 60 - 65 cm, gdzie samo wnętrze szafy to ok. 50-55 cm a 10 cm to tor, po którym poruszają się drzwi przesuwne. Głębokość minimalna wnętrza 55 cm jest zalecana z uwagi na montowane w szafie drążki na ubrania. Taka przestrzeń wewnętrzna pozwala na swobodne zawieszanie ubrań bez obawy ich uszkodzenia w wyniku ocierania o drzwi. 


W zależności od budowy i ustawienia, możemy rozróżnić następujące typy szaf:

Szafa wnękowa – najczęściej ściany szafy stanowią naturalne ściany pomieszczenia lub jedna ze ścian a druga wykonywana jest z płyty. Szafa taka montowana jest na całą wysokość pomieszczenia i nie wymaga montowania odrębnego sufitu. Podłogę często stanowi naturalne podłoże w mieszkaniu czyli kafelki, panele podłogowe lub wykładzina.  
 Szafa pełna – to szafa, której bryła składa się z podłogi, sufitu, ścianek bocznych i ścianki tylnej. Montowana jest na specjalne życzenie klienta lub w miejscach, gdzie podłoże i ściany ze względów estetycznych nie nadają się bezpośrednio do użytkowania. Szafa ta najczęściej nie zajmuje całej powierzchni ściany w pomieszczeniu a tylko jej fragment.
 Szafa z pawlaczem – może to być szafa pełna lub wnękowa z nadstawianym, osobno zamykanym elementem (szafką), montowanym u góry szafy. Najczęściej taki typ szaf montowany jest w mieszkaniach powyżej 2, 5 m wysokości, jeśli klient chce mieć zabudowaną całą dostępną przestrzeń, od podłogi do sufitu.
 Szafa narożna – szafa typu L montowana jest na dwóch prostopadłych ścianach, schodzących się w jednym rogu. Może być szafą pełną lub wnękową.

 


 

Szafy Komandor mogą posiadać drzwi przesuwne, otwierane (uchylne) lub łamane, a także, co jest bardzo istotne w przypadku systemów Komandor, mogą zawierać kombinacje tych drzwi w ramach jednego mebla, bez naruszenia jego jednolitej stylistyki. Wszystko zależy od gustu klienta, przeznaczenia mebla oraz wielkości pomieszczenia, gdzie szafa ma zostać zamontowana.

 

 

 

 

Jeśli już ustalisz, w którym pomieszczeniu będzie stała Twoja szafa, zastanów się, co chcesz w niej schować. Zdecydowanie najlepszym sposobem, aby zaplanować ile szafa ma mieć ścianek, półek, koszy czy wieszaków jest wypisanie na kartce wszystkich rzeczy i przedmiotów, które zamierzasz w niej trzymać np.:

 • Odkurzacz i rura od odkurzacza
 • Deska do prasowania
 • Żelazko
 • Bielizna lekka
 • Ręczniki
 • Buty
 • Walizki, torebki
 • Rzeczy wiszące długie (płaszcze, sukienki)
 • Rzeczy wiszące krótkie (spodnie, spódnice, koszule, garsonki)
 • Rzeczy sezonowe (narty, deska do pływania, czapki i szaliki)
 • Ubrania codzienne
 • Kapelusze i bibeloty (apaszki, paski)
 • Zabawki

Tak wykonana lista, bardzo pomaga naszym projektantom podczas wykonywania projektu Twojej zabudowy. Pozwala ona optymalnie dostosować szafę do Twoich oczekiwań oraz dobrać niezbędne akcesoria. Pamiętaj, że wnętrze należy wykorzystać w sposób maksymalny, tylko Ty masz do niego dostęp i Ty wiesz, co będzie w nim przechowywane.

 

Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest podział wnętrza szafy na strefę męską i żeńską lub strefy bliźniacze. Sprawdza się to szczególnie, jeśli z szafy korzystają 2 osoby. Taki podział ogranicza element konfliktowości przy jednoczesnym korzystaniu z mebla i ułatwia jego użytkowanie.  Przy zastosowaniu tego rozwiązania strona prawa jest jednakowa jak lewa a środek może np. stanowić moduł przeznaczony na wiszące długie rzeczy.

 

Planując wnętrze szafy należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • DRĄŻKI

Dzięki zastosowaniu drążków z wieszakami łatwo jest oddzielić rzeczy krótkie od długich lub codzienne od sezonowych.
Drążki na krótkie ubrania wiszące można zamontować na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię na rzeczy wiszące, nie zabierając dodatkowego pola w szafie.
W przypadku drążka przeznaczonego na ubrania długie, jak płaszcze czy sukienki, musimy go umieścić na wysokości co najmniej 180cm, żeby spód ubrania nie leżał na ziemi.
Montując drążki należy pamiętać, aby umocować je do ściany lub sufitu na długości około 1m, co ma znaczenie przy późniejszym obciążeniu drążka, żeby nie nastąpiło jego wygięcie i odkształcenie
W wyższych partiach szafy stosuje się pantografy – czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących rzeczy. Element ten jest polecany szczególnie osobom o niskim wzroście lub osobom niepełnosprawnym, aby swobodnie i w pełni mogły korzystać ze Swojej szafy
Drążki na ubrania powinny być odsunięte od ścianki garderoby, żeby swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem bez ocierania się ubrań o drzwi szafy.
Jeśli głębokość szafy jest mniejsza niż 60 cm (czyli 50 wnętrze), można zastosować wieszak wysuwany spod półki tzw. poprzeczny. Musimy jednak pamiętać, aby szerokość wnęki wynosiła, co najmniej 55 cm (tj. szerokość wieszaka plus przestrzeń boczna po obu stronach)

 • PÓŁKI

Półki,  to nieodzowny element szafy. Każda półka może mieć własne przeznaczenie: na swetry, bluzki, dresy, bluzy oraz na pudła, w których chowamy kapelusze lub inne nakrycia głowy, szaliki czy rękawiczki. Półki w szafie mogą być krótkie, długie, wąskie lub szerokie w zależności od projektu i potrzeb. Pościel, ręczniki, koce i pledy z uwagi na gabaryty można umieścić w osobnym module, tak zwanej bieliźniarce, przeznaczonej dla tego typu rzeczy lub po prostu na najwyższym poziomie szafy, czyli tzw. półce pawlaczowej. Półka ta, jest też doskonałym miejscem na walizki, plecaki, kołdry, poduchy i śpiwory

W szafie, w specjalnie wydzielonym miejscu, niekolidującym z pozostałymi rzeczami możemy również przechowywać obuwie, i to zarówno to codzienne, jak i sezonowe. Sprawdzone są wysuwane półki, wykonane z płyty laminowanej zamocowane na prowadnicach, do których można zastosować relingowy uchwyt, umieszczone pod odpowiednim kątem metalowe drążki stanowiące podporę dla buta lub ażurowe półki, które umożliwiają swobodny dostęp do butów oraz obieg powietrza.

 • SZUFLADY

Rzeczy i drobiazgi, które raczej trudno jest utrzymać w porządku takie jak bielizna, skarpetki czy rajstopy najlepiej jest trzymać w szufladach o różnych wymiarach i głębokościach. Niektóre szuflady można dodatkowo wyposażyć w specjalne wkłady, które dzielą ich przestrzeń na mniejsze moduły o konkretnym przeznaczeniu. Pozwala to utrzymać porządek i uniknąć zagubienia rzeczy drobnych

 • AKCESORIA

Praktyczne zastosowanie w szafach mają też wysuwane, druciane kosze oraz metalowe, ażurowe półki. Są one o tyle praktyczne, że pozwalają na przeglądanie zawartości bez konieczności ich wysuwania, co jest przydatne w momencie, kiedy pilnie potrzebujemy coś znaleźć. Ich zaletą jest także doskonała wentylacja.
Często szafa bywa jednocześnie wykorzystywana, jako pomieszczenie gospodarcze, dlatego warto w niej wygospodarować miejsce na sprzęt domowy taki jak żelazko, odkurzacz, deska do prasowania czy składana suszarka. Do tego celu może służyć specjalnie wyodrębniona niezbyt szeroka przegroda, w której umieścimy oprócz wymienionych sprzętów również wieszak na żelazko i rurę od odkurzacza.

 

 • PIELĘGNACJA

Szafa jak każdy mebel wymaga pielęgnacji i konserwacji. Ważne jest częste odkurzanie i wycieranie torów dolnych z uwagi na gromadzący się tam kurz, który zbijając się w większe kłęby wkręca się w kółka drzwi. Powoduje to zakłócenia w płynności przy przesuwaniu drzwi oraz może doprowadzić do szybszego zużycia elementów jezdnych.

Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza szafy, które najczęściej wykonane jest z płyty laminowanej lub forniru, to można do tego używać wszelkich środków zarówno w aerozolu, mleczku czy płynie do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie wylewać płynów bezpośrednio na półki i zbytnio nie zawilgocić płyty, co może skutkować jej puchnięciem lub rozwarstwieniem.
Czyszcząc drzwi szafy pamiętajmy, żeby nie stosować środków, które mogą powodować odbarwienia płyty. Stosujmy więc delikatne środki przeznaczone do drewna, lekko przecierając fronty szafy. Powierzchnie szklane, jak lacobel, grafika czy lustra można myć płynami do mycia tego typu powierzchni lub przecierać samą wodą. Drzwi naturalne jak rattan czy bambus warto przed delikatnym przetarciem zwilżoną ściereczką odkurzyć przy pomocy mopa do mebli.

Jak każdy mebel tak i szafa wymaga pielęgnacji i konserwacji. Ważne jest częste odkurzanie i wycieranie torów dolnych z uwagi na gromadzący się tam kurz, który zbijając się w większe kłęby wkręca się w kółka drzwi. Powoduje to zakłócenia w płynności przy przesuwaniu drzwi oraz może doprowadzić do szybszego zużycia elementów jezdnych.
Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza szafy, które najczęściej wykonane jest z płyty laminowanej lub forniru, to można do tego używać wszelkich środków zarówno w aerozolu, mleczku czy płynie do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie wylewać płynów bezpośrednio na półki i zbytnio nie zawilgocić płyty, co może skutkować jej puchnięciem lub rozwarstwieniem.
Czyszcząc drzwi szafy pamiętajmy, żeby nie stosować środków, które mogą powodować odbarwienia płyty. Stosujmy więc delikatne środki przeznaczone do drewna lekko przecierając fronty szafy. Powierzchnie szklane jak lacobel, grafika czy lustra można myć płynami do mycia tego typu powierzchni lub przecierać samą wodą. Drzwi naturalne jak rattan czy bambus warto przed delikatnym przetarciem zwilżoną ściereczką odkurzyć przy pomocy mopa do mebli.    

 

Kiedy już ustalisz miejsce szafy i jej wnętrze przyszedł czas na drzwi, czyli to, co robi pierwsze wrażenie i jest widoczne dla każdego? Wybierając front swojej szafy kieruj się nie tylko modą, ale również swoją osobowością, poczuciem estetyki, kolorystyką i charakterem pomieszczenia, w którym będzie stała szafa. Różnorodność materiałów, które oferujemy do drzwi przesuwnych sprawia, że możliwe jest pogodzenie wszystkich tych elementów razem i zaprojektowanie zabudowy, która będzie ozdobą twojego mieszkania przez długie lata a ty będziesz się czuł dobrze ze swoja szafą.


Jeśli jesteś:

 • tradycjonalistą wybierz drzwi z płyty laminowanej, wybór ponad 60 dekorów o różnym usłojeniu, strukturze i barwie na pewno pozwoli ci dopasować odpowiedni kolor płyty.  Drzwi przesuwne z płyty laminowanej, forniru czy okleiny modyfikowanej imitującej naturalne drewno sprawiają, że w pomieszczeniu czujemy się bezpiecznie, harmonijnie i ciepło
 • Osobą dynamiczną, lubiącą wyzwania i ciągłe zmiany, nielubiącą nudy i stagnacji to drzwi z grafiką na szkle lub łączące różne wypełnienia w żywych barwach będą odpowiednie dla Ciebie. Nie bój się łączyć żywych kolorów, baw się głębią i perspektywą, jakie tworzy gra kolorów i blasku szkła.
 • Osobą romantyczną i spokojną - drzwi szklane z elementami piaskowanymi, lustra lub grafika na szkle z motywami krajobrazów czy natury podkreślą twój charakter a delikatne, pastelowe i jasne barwy sprawią, ze wnętrze będzie emanowało łagodnością i spokojem.
 • człowiekiem lubiącym egzotykę, ekologię i naturę – rattan, bambus, fornir to wypełnienia do drzwi w twojej szafie, które na pewno będą miały dobry wpływ na twoje samopoczucie.
 • estetą, ceniącym przestrzeń i porządek – szklane, chłodne fronty o lśniących lub satynowych powierzchniach, w jasnych barwach sprawią, że twoje otoczenie będzie przestronne i harmonijne.
 • osoba nowoczesną lubiącą nowinki i śledzącą najnowsze trendy to odważne kolory, wypełnienia o industrialnym wyglądzie i fakturze oraz chłodne szkło doskonale wkomponują się w twoją przestrzeń.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.