szafa w przedpokoju
SZAFA W PRZEDPOKOJU JAKO MEBEL DO ZADAŃ SPECJALNYCH, KTÓRY ZMIEŚCI WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ
Szafa w przedpokoju jako mebel do zadań specjalnych, który zmieści więcej niż myślisz Szafa w przedpokoju to jakby klasyka. Praktycznie w każdym mieszkaniu wita nas od progu, stojąc przy ścianie, wypełniając wnękę lub kąt. I nie ma znaczenia czy jest to szafa z drzwiami przesuwnymi, czy może z uchylnymi, mała czy duża. Przyjęło się, że szafa w przedpokoju po prostu powinna być.
SZAFY W ZABUDOWIE DO PRZEDPOKOJU TO PRAKTYCZNY SPOSÓB NA FUNKCJONALNĄ PRZESTRZEŃ
Przedpokoje mają różne wymiary i ułożenie ścian, dlatego szafy w przedpokoju, w zabudowie, wykonane na zamówienie, wydają się najwłaściwszym wyborem. Wykonując szafę na wymiar, sami ustalamy, ile chcemy przeznaczyć na nią miejsca, gdzie ją ustawimy oraz co będziemy w niej przechowywali. Konfiguracja wnętrza, frontów i ogólna kolorystyka mebla to też tylko i wyłącznie nasza decyzja.
Szafy w zabudowie pozwalają wykorzystać pełną przestrzeń przedpokoju. Taką szafę możemy zaplanować od podłogi do sufitu, wypełniając całą dostępną przestrzeń. Zabudujemy nią każdą, nawet najmniejszą wnękę czy uskok, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni gabarytem mebla. Dzięki wykonaniu szafy w przedpokoju na wymiar, każdą z przestrzeni wewnętrznych możemy zrobić w innej głębokości i konfiguracji. Dzięki temu, w naturalny sposób, niejako przypiszemy każdej ze stref odrębną rolę.
Doskonałym rozwiązaniem, które znacznie zwiększa możliwości przechowywania w przedpokoju, jest wykonanie w szafach w zabudowie pawlacza. Sprawdza się to głównie w wysokich mieszkaniach jak lofty czy kamienice. Idąc wówczas ze strefą przechowywania ku górze, zyskujemy miejsce, które w normalnych warunkach oraz przy użyciu gotowych mebli, byłoby martwą strefą. Szafa do przedpokoju z pawlaczem zupełnie eliminuje problem marnotrawstwa, a do tego pozwala ciekawie i niebanalnie zaaranżować przestrzeń przedpokoju.
Nowoczesna zabudowa szafy w przedpokoju z siedziskiem tapicerowanym
Szafa z drzwiami przesuwnymi w małym przedpokoju
MAŁA SZAFA W MAŁYM PRZEDPOKOJU
Dlaczego nie. Szafa wcale nie musi być duża. Ważne, żeby była odpowiednio zaplanowana i pojemna. Za pojemność i funkcjonalność szafy odpowiada między innymi przemyślane planowanie i szanowanie każdego kawałka wolnego miejsca, dlatego dobrze wcześniej przemyśleć jej konfigurację.
Szafa w małym przedpokoju to tak naprawdę jedyny mebel, jaki jest nam potrzebny. Wykonując szafę na wymiar od podłogi do sufitu, zapewniamy doskonałe miejsce nie tylko dla swoich ubrań wierzchnich, ale także dla gości, którzy będą nas odwiedzać. Zmieścimy w niej również obuwie, wyznaczając im dolną strefę oraz czapki, szaliki czy rękawiczki, chowając je w szufladach lub w pudełkach na górnej półce, nad wieszakami.
Wydawać by się mogło, że w szafa w małym przedpokoju może przytłaczać i zdominować wnętrze. Ale nie jest tak, jeśli odpowiednio podejdziemy do tematu. Szafa z drzwiami przesuwnymi nie zabiera miejsca przy otwieraniu, więc nie zabiera nam ani kawałka przedpokoju, kiedy musimy z niej skorzystać. Doskonale sprawdza się więc w wąskich przedpokojach, gdzie właśnie klasycznie otwierany mebel, stanowiłby pewnego rodzaju barierę i przeszkodę.
Wykonanie szafy w przedpokoju w jasnych kolorach, żeby pasowała do otoczenia i stanowiła z nim spójną całość, to też patent na nadanie meblowi lekkości, a wnętrzu przestronności. Ciekawie wyglądają więc szafy z frontami w jasnych dekorach płyt, z lakierowanym szkłem czy z lustrem. W przypadku mebli gotowych nie mamy takiej swobody w kreowaniu mebla jak właśnie przy szafach na zamówienie.
SZAFA W PRZEDPOKOJU Z LUSTREM, CZYLI DWA W JEDNYM
Lustro w szafie w przedpokoju to dla niektórych element obowiązkowy. Tak naprawdę lustrzane wypełnienie frontów ma wiele zalet. I chociaż o lustrzane fronty trzeba dbać, to na pewno plusów jest więcej niż minusów. Przede wszystkim lustro w szafie optycznie powiększa wnętrze, więc sprawdza się w przypadku szaf montowanych w wąskich, ciemnych i małych przedpokojach.
Szafa w przedpokoju z lustrem także rozświetla i rozjaśnia pomieszczenie, zwłaszcza kiedy we froncie odbija się światło wpadające z innych domowych pomieszczeń. Sama szafa wydaje się być bardzo lekka i znacznie delikatniejsza. Oczywiście nie oznacza to, że musimy montować lustro we wszystkich drzwiach szafy.
Można bardzo ciekawie zaprojektować szafę w przedpokoju, montując lustrzane wypełnienie tylko na wybranych frontach. Lustro możemy też połączyć z innym, oryginalnym materiałem na jednym froncie. Wszystko zależy od naszej fantazji i wyczucia stylu oraz klimatu wnętrza.
Wybierając lustro do szafy w przedpokoju zastanówmy się na, jakim efekcie nam zależy. Jeśli chodzi nam tylko o ciekawy efekt i względy wizualne, możemy wybrać lustro brązowe lub grafitowe. Nadają one pomieszczeniu lekko fantazyjnego i salonowego wyglądu. Jeśli jednak najważniejszy jest aspekt praktyczny, wybierzmy lustro srebrne, które nie zakłamuje odbicia i oddaje realne kolory.
Szafa z lustrem w przedpokoju rozwiązuje też inny problem. Nie musimy zastanawiać się, gdzie zamontować klasyczne lustro, żeby móc przeglądać się przed wyjściem z domu. Duża powierzchnia lustrzana na drzwiach szafy to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, które nie zabiera nam miejsca na innych ścianach przedpokoju. Warto więc rozważyć tę opcję, planując szafę do przedpokoju.
WNĘTRZE SZAFY W PRZEDPOKOJU ZALEŻY OD JEJ PRZEZNACZENIA
W szafie w przedpokoju możemy trzymać różne rzeczy. Wszystko, zależy od tego, czy posiadamy w domu inne szafy lub meble, jak lubimy przechowywać nasze rzeczy oraz od tego, jakich gabarytów jest szafa w przedpokoju. Nawet bardzo pojemna szafa na wymiar, ma jednak określoną pojemność, więc przy jej planowaniu warto mieć to na uwadze.
Jeśli szafa do przedpokoju jest duża, a w innych pokojach nie planujemy odrębnych szaf, musimy dokładnie rozplanować jej przestrzeń. Musi bowiem ona pomieścić nie tylko ubrania codzienne, rzeczy osobiste, pościel, kurtki oraz płaszcze, a czasami także obuwie czy sprzęt domowy.
W takim wypadku wnętrze szafy w przedpokoju podzielmy na strefy. Jedną lub dwie strefy (w zależności od tego, ile osób korzysta z mebla) przeznaczmy na przechowywanie codziennej odzieży, jedną zostawmy na odzież wierzchnią, a jedną wydzielmy dla ręczników i pościeli. W części na kurtki i płaszcze wystarczy jeden drążek, umieszczony na odpowiedniej wysokości, a w częściach na ubrania domowników zaplanujmy półki, szuflady i drążki na rzeczy krótsze. Górne półki przeznaczmy na pościel i ręczniki oraz inne rzeczy, po które sięgamy raczej rzadko.
Zupełnie inaczej może wyglądać wnętrze szafy w przedpokoju, jeśli jest to szafa typowo na odzież wierzchnią dla domowników i gości. Wówczas warto podzielić wnętrze na część prywatną przeznaczoną dla naszych ubrań i tę bardziej publiczną, dla ubrań gości. W dolnej części szafy umieścimy półki i prawidła na obuwie, a w górnej na rzadziej używane rzeczy sezonowe.
Kiedy w szafie w przedpokoju chcemy wygospodarować miejsce gospodarcze dla takich sprzętów jak deska do prasowania, suszarka balkonowa, mop czy odkurzacz, zamontujmy specjalne wieszaki i uchwyty, na których umieścimy sprzęty oraz zaplanujmy przestrzeń i półki na środki czystości.
Planując wnętrze szafy w przedpokoju, korzystajmy z różnego rodzaju akcesoriów, które ułatwią segregację i podział rzeczy oraz utrzymanie porządku. Dobrze przechowywane rzeczy dłużej nam posłużą i będą zawsze gotowe do użycia.
Szafa w przedpokoju ma bardzo odpowiedzialne zadanie i nierzadko musi zmieścić więcej niż inne meble w domu, dlatego opcja szafy na wymiar to bardzo praktyczne rozwiązanie. Planując jej zakup oraz rozkład, dobrze zastanówmy się nad wyborem, bo ta decyzja będzie miała wpływ na nasze samopoczucie i komfort przez wiele lat.