Aranżacje przedpokoju

Aranżacje przedpokoju

FUNKCJONALNIE I Z POMYSŁEM, CZYLI DOBRZE PRZEMYŚLANA ARANŻACJA PRZEDPOKOJU

Przedpokój to właściwie wizytówka naszego domu. To on wita nas i naszych gości jako pierwszy, dlatego aranżacja przedpokoju powinna uwzględniać zarówno jego aspekt praktyczny, jak i estetyczny. Jak więc zaplanować przedpokój i na co zwrócić uwagę przy jego urządzaniu, aby maksymalnie wykorzystać jego potencjał? Jakie wybrać kolory i meble, żeby wszystko do siebie pasowało?

Aranżacja małego przedpokoju z funkcjonalną szafą Komandor
Aranżacja małego przedpokoju z funkcjonalną szafą Komandor
Aranżacja przedpokoju z wykorzystanie systemu kolumnowego
Aranżacja przedpokoju z wykorzystanie systemu kolumnowego

CZY WIELKOŚĆ I KOLOR MAJĄ ZNACZENIE W ARANŻACJI PRZEDPOKOJU?

Przedpokoje w mieszkaniach i domach są bardzo różne. Jedne zamykają się na planie kwadratu lub prostokąta z wejściami do innych pomieszczeń w mieszkaniu, inne tworzą pewnego rodzaju wąski korytarz, który prowadzi nas przez całe mieszkanie. To właśnie układ wnętrza, a nie jak mogłoby się wydawać jego wielkość, ma wpływ na aranżację przedpokoju. Zanim zaczniemy urządzać przedpokój, przyjrzyjmy się ścianom oraz kątom jakie mamy do dyspozycji, żeby nie zastawiać pomieszczenia zbędnymi meblami i wykorzystajmy każdą wnękę lub przestrzeń pomiędzy wejściami do pokoi, od podłogi po sufitu. W wysokich przedpokojach, które bardzo często można spotkać w kamienicach, aż prosi się o montaż nadstawek czy pawlaczy lub wysokich szaf do samego sufitu, aby funkcjonalnie wykorzystać najwyższe partie mieszkania. 

Przedpokój nie powinien być ciemny i ponury, dlatego dobór kolorów ścian i mebli na etapie aranżacji przedpokoju jest bardzo ważny. Jeśli dostęp naturalnego światła jest ograniczony, lepiej wybierzmy jasne kolory ściany z palety brązów, beżów, wanilii czy szarości. W ten sposób otworzymy i powiększymy przestrzeń i będziemy mogli wykorzystać do urządzenia przedpokoju mebli, wykonanych z ciemniejszych dekorów, z ciekawą strukturą, głębokimi żłobieniami, które przypominają naturalne drewno. Usłojenie samo w sobie będzie ciekawą ozdobą mebla i nada charakteru całemu wnętrzu. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza do wąskich i długich, ale stosunkowo jasnych pomieszczeń. 

Jeśli natomiast zdecydujemy się na mocniejszy kolor ścian lub akcent na jednej z nich, ponieważ nasz przedpokój jest odpowiednio doświetlony, wybierzmy meble w jasnych, rozbielonych dekorach, które doskonale będą wybijały się na tle ciemnych ścian. Bardzo ciekawie będą też prezentowały się meble z wypełnienie z kolorowego szkła, którego refleksy będą widoczne zwłaszcza po zapaleniu światła, o którym absolutnie nie możemy zapomnieć i dobrać je odpowiednio do wielkości pomieszczenia, oświetlając najbardziej strategiczne miejsca.  

Aranżacja przedpokoju z szafą Komandor
Aranżacja przedpokoju z szafą Komandor
Nowoczesna aranżacja przedpokoju z szafą z frontami ze szkłem matowym
Nowoczesna aranżacja przedpokoju z szafą z frontami ze szkłem matowym
Aranżacja przedpokoju z szafą Komandor
Aranżacja przedpokoju z szafą Komandor

ARANŻACJA PRZEDPOKOJU Z SZAFĄ JAKO BOHATERKĄ WNĘTRZA

Szafa w przedpokoju to właściwym mebel na właściwym miejscu, praktycznie nie może jej tam zabraknąć. Czasami wystarczy niewielka, dwuskrzydłowa, czasami większa, która pełni inne funkcje niż tylko przechowywanie rzeczy wierzchnich. To jaką szafę zamontujemy w naszym przedpokoju, zależy oczywiście od miejsca, jakie możemy na nią przeznaczyć, a także od tego, co będziemy w niej trzymali

Jeśli potrzebujemy przechowywać tylko ubrania wierzchnie domowników oraz odwiedzających gości, wystarczy klasyczna szafa do holu. Bez trudu podzielimy ją na dwie, funkcjonalne części, z których jedna będzie przeznaczona na rzeczy długie, czyli płaszcze oraz okrycie gości, z zamocowaną półką na obuwie lub szufladami na czapki, szaliki, rękawiczki i inne drobiazgi. W drugiej części przeznaczonej na rzeczy krótkie, w strefie z dwoma drążkami umieszczonymi jeden nad drugim, pomieścimy rzędy kurtek i marynarek. Taka szafa, zwłaszcza wykonana na wymiar, od podłogi do sufitu, to bardzo praktyczne zagospodarowanie pełnej przestrzeni w przedpokoju. 

Kiedy jednak dysponujemy większą powierzchnią i możemy pozwolić sobie na wykonanie większej szafy, nie wahajmy się. Zróbmy szafę na wymiar z większą ilością drzwi i wykorzystajmy każdy centymetr. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w jednej szafie pomieścić nie tylko ubrania, ale także za jednym z frontów wygospodarować przestrzeń gospodarczą, w której schowamy deskę do prasowania, żelazko, suszarkę czy odkurzacz. To doskonały sposób na przechowywanie tych lekko niewygodnych, a na pewno mniej atrakcyjnych przedmiotów, które zwłaszcza w blokach lub mniejszych domach muszą mieć swoje miejsce. Zestaw wieszaków i organizerów jak uchwyt na żelazko czy na rurę od odkurzacza, a także ażurowe kosze ułatwią nam uporządkowanie i funkcjonalne urządzenie wydzielonej strefy gospodarczej. 

W większości przedpokoi, na jednej ze ścian, umieszczane jest lustro z uwagi na jego praktyczne przeznaczenie. To właśnie w lustro zerkamy, wychodząc z domu lub szykując się do wyjścia. Niestety w małych przedpokojach nie zawsze jest na nie miejsce lub możemy pozwolić sobie na niewielkie lusterko, w którym nie mamy możliwości oglądu całej postaci. W tym przypadku szafa z drzwiami przesuwnymi zaspokaja jeszcze jedną naszą potrzebę, stając się meblem wielofunkcyjnym. Lustro w drzwiach szafy nie tylko pełni aspekt praktyczny, ale także dekoracyjny, ponieważ idealnie powiększa i rozjaśnia wnętrze, nadając mu przestronności, a samej szafie lekkości. 

Jeśli lustro ma faktycznie pełnić rolę jedynego lustra w domu, czyli służyć nam do przeglądania się przed wyjściem z domu, wybierzmy lustro srebrne, ponieważ realistycznie oddaje kolory i nasz naturalny wygląd. Zastosowanie lustra brązowego lub grafitowego przyniesie jedynie ciekawszy efekt wizualny, ale nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach i zakłamie nasze naturalne odbicie, pokazując nam nienaturalny koloryt skóry i przekłamanie barw. 

Aranżacja przedpokoju z szafą z lustrem
Aranżacja przedpokoju z szafą z lustrem
Nowoczesna aranżacja przedpokoju
Nowoczesna aranżacja przedpokoju

Jak ciekawie i pomysłowo zaaranżować przedpokój pełen zakamarków?

Mając pojemną szafę, w aranżacji przedpokoju wystarczy już tylko ciekawa, niebanalna komoda utrzymana w tej samej stylistyce co szafa lub o bardzo oryginalnym wyglądzie, która pomieści wiele drobnych i podręcznych rzeczy codziennego użytku, a także apaszki, szaliki, czapki i rękawiczki. Specjalna, pasująca stylem szafka na buty i panel z wieszakami na ubrania wierzchnie oraz tapicerowanym siedziskiem ułatwiającym ubieranie obuwia, to wystarczające elementy w wyposażeniu holu. Nie trzeba wiele.

W przedpokoju musi być miejsce do przejścia, bo przecież to jeden z ważniejszych ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu. Dlatego wybierając meble, zwróćmy uwagę na ich gabaryty. Jeśli w pomieszczeniu jest wnęka, wykorzystajmy ją na zrobienie szafy wnękowej, nawet jeśli jej głębokość wydaje nam się za mała. Szafa na wymiar daje nam możliwość odpowiedniego skonfigurowania gabarytów mebla, który w jednej części może być głębszy i wychodzić poza wnękę, a w miejscu strategicznym się z nią zrównać.

W wysokich przedpokojach wykorzystajmy przestrzeń pod sufitem, to królestwo pawlaczy. Wybierając do ich wykonania materiał, z którego wykonaliśmy szafę, nie będą oderwanymi bryłami, ale będą pasowały do wnętrza i stanowiły komplet w aranżacji przedpokoju. Pawlacze to idealne, pojemne skrytki na rzeczy sezonowe, których nie potrzebujemy na co dzień, a których często nie mamy gdzie schować i irytują nas przerzucane z kąta w kąt. 

Szafki na buty też nie muszą być tradycyjne, w kilku dostępnych kolorach i wymiarach. Ich rozmiar dobierzemy odpowiednio do obuwia, które chcemy w nich schować, wydzielając miejsce na buty wysokie i niskie. Nawet wąska wnęka sprawdzi się jako typowa szafka na byty, jeśli wykonamy ja na wymiar, półki rozmieścimy na różnych wysokościach w zależności od przeznaczenia i zamkniemy ją do kompletu frontem uchylnym z takim wypełnieniem jak szafa. Komin przeznaczony na obuwie to praktyczny i higieniczny sposób na to, żeby oddzielić obuwie od odzieży. 

Niby zwykły przedpokój, ale w rzeczywistości nie taki zwykłym, a jego aranżacja powinna komponować się ze stylem i klimatem pozostałych pomieszczeń, gdyż stanowi zaproszenie do reszty mieszkania. Postarajmy się więc, aby wybrana przez nas aranżacja przedpokoju uczyniła z tego pomieszczenia nie tylko wizytówkę mieszkania i domowników, ale także miejsce, które z uśmiechem witamy, przekraczając próg naszego domu.

Więcej propozycji aranżacji znajdą Państwo w naszej galerii

OFERTA KOMANDOR

Jesteś zainteresowany produktami firmy Komandor? Sprawdź ofertę w swoim regionie: 

Przedpokój jako pierwszy wita domowników i gości. Jest więc wizytówką domu, określa styl mieszkańców oraz definiuje klimat mieszkania. Jednak nie jest to takie proste zadanie - urządzić przedpokój w taki sposób, żeby nie tylko połączyć w nim funkcjonalność z estetyką, ale jeszcze pogodzić to z własnym gustem. Inaczej wygląda aranżacja małego przedpokoju, a inaczej aranżacja wąskiego przedpokoju. W pierwszym przypadku skupiamy się bowiem na właściwym doborze mebli do niewielkiej powierzchni, a w drugim musimy jeszcze pamiętać o ich głębokości i odpowiednim ustawieniu, żeby nie potęgować efektu wąskiego przejścia.

Meblem, który kojarzy się jednoznacznie z przedpokojem jest oczywiście odpowiednia szafa. Kiedy więc w planach urządzania mieszkania jest aranżacja przedpokoju z szafą, warto nie tylko dobrze wybrać miejsce, którym ma stanąć, ale także skupić się na jej wyposażeniu oraz doborze właściwych drzwi. Do klasycznych przedpokojów i dla osób praktycznych lustro w drzwiach szafy to odpowiednie i często wybierane rozwiązanie. W sytuacji, gdy jednak marzy nam się aranżacja nowoczesnego przedpokoju, warto wybrać inne warianty. W przestrzeni pomieszczenia jakim jest przedpokój można wykorzystać designerski system do zabudowy wnętrz jako mebel modułowy na odzież lub ciekawie zaaranżowana szafę uzupełnić niebanalną komodą. Pamiętajmy, że „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”, dlatego niech pierwszy widok naszego mieszkania będzie przyjazny i stanowi zaproszenie dla odwiedzających nas gości. 

Facebook YouTube Blog