Aranżacje pokoju dziecięcego

Aranżacje pokoju dziecięcego

CZY ODPOWIEDNIA ARANŻACJA POKOJU DZIECIĘCEGO ZMIENI GO W WYSPĘ SKARBÓW?

 

Każdemu rodzicowi zależy, aby pokój jego dziecka był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, dlatego aranżacja pokoju dziecięcego pochłania dużo czasu i uwagi, bo wkładamy w nią mnóstwo serca i miłości. Stajemy jednak przed dylematem czym kierować się przy jego urządzaniu, jakie wybrać meble, jakie kolory i co zrobić, aby pokój rósł razem z dzieckiem?

Aranżacja pokoju dziecięcego z szafą skośną
Aranżacja pokoju dziecięcego z szafą skośną
Aranżacja pokoju dziecięcego z łóżeczkiem dziecięcym
Aranżacja pokoju dziecięcego z łóżeczkiem dziecięcym

 

KOLOROWA REWOLUCJA, CZYLI ARANŻACJA POKOJU DZIECIĘCEGO PRZY POMOCY BARW

Za dużo barw nie sprzyja dziecku, ponieważ prowadzi do rozkojarzenia, a dodatkowo sprawia wrażenie wiecznego bałaganu. Wiadomo, twórczy bałagan nie jest niczym dziwnym w pokoju dziecka, tym bardziej nie należy go jeszcze potęgować kolorowymi meblami, dywanami, narzutami, zasłonami czy ścianami. Taka kumulacja nie wygląda dobrze i może zepsuć aranżację pokoju dziecięcego już na starcie. Jednak pamiętajmy też o tym, że pokój dziecka nie może być nudny. 

Urządzając pokój, zdecydujmy się najlepiej na trzy kolory i nimi wypełnijmy przestrzeń. Resztę koloru nadadzą barwne zabawki. Najlepiej niech bazą będą stonowane kolory mebli, wtedy pozwolimy zaistnieć kolorowym akcentom. Dwa, góra trzy motywy kolorystyczne lub barwy o podobnych odcieniach pojawiające się na poduszkach, zasłonach i we frontach mebli modułowych lub drzwiach szafy, to naprawdę wystarczająca ilość. Taka aranżacja pokoju dziecięcego nada wnętrzu osobliwości i charakteru, a dziecko na pewno nie będzie się w nim źle czuło. 

Czasami, zamiast na meblach, możemy postawić na kolorowe akcenty na ścianie, czy to w postaci barwnej tapety na jednej ze ścian, czy kolorowych plakatów lub wyklejanek. Skoro mają one być dominującym elementem, z którym dziecko się utożsamia, to dajmy mu wybrzmieć i nie zagłuszajmy pełną feerią barw. 

Najlepszym rozwiązaniem w aranżacji pokoju dziecięcego będą jasne meble wykonane z płyty o delikatnym, subtelnym i miękkim usłojeniu, białe lub w kolorach uni jak beż, szarość czy rozmyty brąz. Wtopią się one w tło i nie zdominują całego pokoju. Poza tym dopasujemy do nich dowolny kolor, jaki będziemy chcieli wprowadzić do pokoju dziecka.

Dobierając kolor do pokoju, weźmy też pod uwagę temperament dziecka, żeby niepotrzebnie nie pobudzać go dodatkowymi bodźcami, a raczej wyciszyć dziecięce emocje. Do aranżacji pokoju dziecięcego wybierajmy kolory raczej neutralne jak szarości, beże, delikatne pastele, chyba, że zależy nam bardziej na spersonalizowaniu pokoju. Wtedy dla dziewczynki idealnie nadają się róż, wanilia czy fiolet, a dla chłopców błękit, zieleń lub szarość. 

Nowoczesna aranżacja pokoju dziecięcego z biurkiem i szafą
Nowoczesna aranżacja pokoju dziecięcego z biurkiem i szafą
Aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca
Aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca

 

Sprytne rozwiązania w aranżacji pokoju dziecięcego

Meble, które rosną razem z dzieckiem to bardzo dobre i ekonomiczne rozwiązanie, dlatego dobrze zastanowić się nad ich wyborem. Gotowe zestawy nie zawsze się sprawdzają, bo zazwyczaj mają typowo dziecięcy charakter, wymiary i kolory. Kupując meble na wymiar, sami mamy wpływ na wygląd mebla oraz jego gabaryty. 

Aranżując pokój dziecięcy warto postawić na pojemną szafę, chociaż w pierwszych latach wydaje się ona niepotrzebna, zwłaszcza w większym wymiarze, to nic bardziej mylnego. Dziecko powinno mieć osobny mebel na swoje ubrania, bo uczy się od razu utrzymywania pokoju w czystości. Wnętrze szafy na wymiar, można zaplanować w taki sposób, aby wydzielić w nim część na krótkie wiszące ubrania w postaci dwóch drążków umieszczonych w szafie jeden nad drugim oraz strefę półek i szuflad. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na pewien czas na półkach zamieszkały także zabawki czy książki, które z czasem ustąpią miejsca większej ilości ubrań.

Poza tym szafa z drzwiami przesuwanymi doskonale wypełni miejsce od podłogi do sufitu, a na jej frontach możemy umieścić grafikę na szkle z ulubionym bohaterem dziecka lub szklany front wykorzystać jako tablicę do pisania pisakami do szkła, czyli nadać jej funkcję edukacyjną. Przy takiej szafie łatwo też utrzymać porządek, bo w razie wizyty gości, bardzo szybko za przesuwnymi drzwiami, można schować całe królestwo dziecka bez obawy, że drzwi nagle się otworzą i cała zawartość wyląduje na podłodze. 

Uzupełnieniem szafy niech będą łóżko, biurko i ciekawe regały, które wykonane na wymiar zamontujemy w dowolnie wybranym miejscu, wpisując je idealnie w plan pokoju. Chociaż biurko nie jest dziecku potrzebne od razu, to w pierwszym etapie blat biurka może doskonale służyć jak platforma do układania puzzli, plan mieszkania dla lalek lub mała pracownia przy wykonywaniu rysunków i prac plastycznych. Spokojnie, dziecko z czasem dorośnie do swojego biurka, a wcześniej znajdzie dla niego ciekawe zastosowanie. 

Łóżko to niezwykle ważny mebel, przy którym warto się na chwilę się zatrzymać podczas aranżacji pokoju dziecięcego. Nie kupujmy małego łóżeczka, z którego dziecko szybko wyrośnie. Lepiej wykonać je w pełnym wymiarze, z szufladami na pościel i skarby lub ciekawymi szafkami przy zagłówku. Łóżko nigdy nie jest za duże, bo przecież lalki, miski i superbohaterowie też muszą gdzieś spać. 

A kiedy miejsc do przechowywania jest za mało, to regały mają doskonałe pole do popisu. Na półkach różnego rozmiaru, ciekawie zaaranżowanych w przestrzeń pokoju dziecięcego, można ustawić naprawdę wiele rzeczy, a regały nie mają wieku. Kochają je dzieci i kocha je młodzież, odkrywając ich atuty. Wykonane w tym samym kolorze co inne meble lub wręcz przeciwnie, w wybijającej się barwie, idealnie uzupełniają wyposażenie dziecięcego pokoju.

Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu
Aranżacja pokoju dziecięcego na poddaszu
Aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca
Aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca
Aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki
Aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki

 

ARANŻACJA POKOJU DZIECIĘCEGO Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI

Pierwsza aranżacja pokoju dziecięcego to nie jego ostateczny wygląd, ale opcja na kilka lat. Z czasem przychodzi bowiem moment na zmiany, kiedy mała Julcia staje się Julką, a Michaś Michałem i ich priorytety i potrzeby się zmieniają. Jak wtedy szybko przystosować pokój dziecięcy do nowych potrzeb?

To nie takie trudne. Wystarczy wymienić tylko front z naszej pojemnej szafy na bardziej właściwy dla wieku dziecka, czyli jakiś uniwersalny, na którym zawiśnie podobizna idola, a z półek powyciągać pluszaki i zabawki, aby zrobić miejsce na rolki, deskę, korki czy piłkę do kosza. Łóżko, które kiedyś było za duże, teraz będzie idealne, więc wystarczy jedyne wymienić materac. Poza tym kilka zmian w dodatkach i pokój młodzieżowy prawie gotowy. To właśnie dzięki przemyślanym wcześniejszym inwestycjom w dobre jakościowo meble na wymiar, teraz wystarczą tylko zabiegi kosmetyczne.

Pozostaje jeszcze kwestia koloru, ale przy starszych dzieciach lepiej nie decydować samemu, ale przy metamorfozie zapytać je o zdanie lub pokazać próbnik farb. Dziecko samo najlepiej wie jaki kolor lubi, a w otoczeniu którego będzie czuło się niekomfortowo. Posłuchajmy dzieci i uszanujmy ich wybór, ponieważ świat dziecka zamknięty w jego pokoju, to miejsce, w którym powinno się czuć dobrze, bezpiecznie i swobodnie. Przecież pokój dziecka to jego azyl, niech więc wymyślona przez nas aranżacja pokoju dziecięcego nie zaburzy panującego w nim klimatu.

Więcej aranżacji pokoju dziecięcego znajdą Państwo w naszej galerii

OFERTA KOMANDOR

Jesteś zainteresowany produktami firmy Komandor? Sprawdź ofertę w swoim regionie: 

Aranżacja pokoju dziecięcego zawsze powinna uwzględniać potrzeby i gust jego mieszkańca. Pokój dziecka to przez wiele lat jego własny świat, w którym powinno się czuć dobrze i bezpiecznie. Wybór kolorystyki wnętrza, rodzaju i kolorystyki mebli zależy najczęściej od tego, czy jest to aranżacja pokoju dziecięcego dla rodzeństwa czy tylko dla jednego dziecka. Jeśli ma to być pokój obojga dzieci, niektóre elementy wyposażenia, jak na przykład pojemna szafa na wymiar, mogą być wspólne. Warto jednak w takim przypadku zadbać dodatkowo o odpowiednie wydzielenie odrębnych stref, aby każde z dzieci miało w pokoju swoje własne miejsce.

Aranżacja pokoju dziecięcego dla dziewczynki w kilku elementach jest inna niż aranżacja pokoju chłopca, bo wynika zarówno z klimatu wnętrza jaki bardziej odpowiada użytkownikowi, a także z jego charakteru i stylu. Niezależnie jednak czy naszym zadaniem jest urządzenie pokoju dla dziewczynki czy aranżacja pokoju dziecięcego dla chłopca, wybierzmy meble bardzo dobrej jakości i trwałe, które wytrzymają przez lata i urosną razem z dzieckiem oraz bezpieczne, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zwróćmy także uwagę na funkcjonalność wyposażenia, niech brak miejsca i nijakość wnętrza nie ograniczają kreatywności dzieci i ich prywatnej przestrzeni. 

Facebook YouTube Blog