Aranżacje poddasza

Aranżacje poddasza

SKOSY MOŻNA POLUBIĆ. FUNKCJONALNA ARANŻACJA PODDASZA TO CIEKAWE WYZWANIE, A NIE PROBLEM

Aranżacja poddasza nie należy do łatwych zadań, lecz nie traktujmy jej jak problemu, ale jak możliwość wykreowania nowego wnętrza. Poddasze umożliwia stworzenie praktycznie każdego pomieszczenia jakie chcemy i na dodatek w wyjątkowy sposób. Na co więc zwrócić uwagę, aby urządzić na poddaszu ciekawe, funkcjonalne miejsce, o niepowtarzalnym uroku?

Aranżacja poddasza - pokój dziecięcy z szafą Komandor
Aranżacja poddasza - pokój dziecięcy z szafą Komandor

WACHLARZ MOŻLIWOŚCI, JAKIE DAJE PRZEMYŚLANA ARANŻACJA PODDASZA

Wnętrza na poddaszu można przemienić właściwie w każde pomieszczenie. Doskonale sprawdzi się tam sypialnia z oknem dachowym, przez które możemy oglądać przed snem nocne, rozgwieżdżone niebo. Garderoba usytuowana pod skosami pozwoli nam wykorzystać nawet najniżej schodzące skosy na funkcjonalne półki i schowki. W przestrzeni poddasza wyczarujemy spokojne biuro z miejscem do pracy albo klimatyczną czytelnię czy pokój gier do domowego relaksu. Nawet łazienka w takim miejscu będzie miała swój niepowtarzalny urok. Czasami wielkość przestrzeni pod skosem daje możliwość zaaranżowania indywidualnego i bardzo ciekawego pokoju dla nastolatka z wydzielonymi strefami spania, nauki, relaksu i przechowywania. Możliwości jest naprawdę wiele, to tylko kwestia potrzeb, które możemy zaspokoić mniejszym lub większym nakładem pracy i funduszy.

Kiedy już wiemy, jaką role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i najbardziej trudnych do urządzenia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaplanować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez trudu dopasujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów i przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych przestrzeni do projektowania i adaptacji, ale jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie znacznie ułatwi nam aranżację poddasza

Możliwość aranżacji wnętrz na poddaszu zależy od kąta nachylenia skosów, wysokości sianek kolankowych oraz rozmieszczenie okien. Swobodne poruszanie w pomieszczeniu ze skosami zapewniają ścianki o wysokości ok. 140-150 cm, oczywiście zachowując od nich dystans około 50 cm. Jeśli więc na przestrzeni, którą będziemy urządzali, mamy taką wysokość, to możemy potraktować tę sytuację jako komfortową i przystąpić do kreatywnego tworzenia i zagospodarowywania wnętrza. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jakie inne jeszcze warunki muszą być spełnione i jakie rozwiązania w aranżacji poddasza są możliwe przy różnych wysokościach wnętrza.   

Aranżacja sypialnii na poddaszu z szafą Komandor
Aranżacja sypialnii na poddaszu z szafą Komandor
Aranżacja poddasza - sypialnia Komandor z szafą skośną
Aranżacja poddasza - sypialnia Komandor z szafą skośną

POKÓJ Z WIDOKIEM NA NIEBO - ARANŻACJA KLIMATYCZNEJ SYPIALNI NA PODDASZU

Romantyczna sypialnia z oknem w dachu, o które rozbija się padający deszcz lub przez które zagląda ciekawski księżyc, to marzenie wielu osób. Poddasze sprzyja aranżacji takiej właśnie sypialni, bo sam charakter wnętrza nie wymaga wielu mebli. Wystarczy wygodne łóżko, z ciekawym i oryginalnym zagłówkiem, szafki nocne i komoda, a sypialnia praktycznie jest gotowa. Pamiętajmy tylko o tym, aby aranżując poddasze na klimatyczną sypialnięłóżko ustawić we właściwym miejscu, w taki sposób, żeby łatwo było się do niego dostać i bezpiecznie wstawać, bez obaw o uderzenie głową o skośną ściankę. 

Najlepiej jest ustawić łóżko od strony zagłówka przy ściance, która ma od podłogi do skosu wysokość co najmniej 80 - 100 cm. Wykonując łóżko na wymiar, jesteśmy w stanie dopasować jego gabaryty do wysokości, którą dysponujemy, uwzględniając przy tym grubość materaca, który znajduje się około 35 cm od podłogi oraz 90 cm przestrzeni potrzebnej dla dorosłej osoby przy siadaniu. Decydując się na łóżko na wymiar, możemy je wykonać niższe niż ogólnie dostępne, ale za to szersze i dłuższe. Nie musimy też dosuwać go do samej ścianki. W przestrzeni za meblem możemy postawić oryginalną komodę, pasującą stylistycznie i kolorystycznie do łóżka lub wykorzystać skos za łóżkiem na podręczne schowki. To bardzo klasyczne, ale też często stosowane rozwiązanie.

Jeśli nasze wnętrze na to pozwoli, w jednej z części sypialni możemy zaplanować szafę wnękową na wymiar, wkomponowaną w przestrzeń pod skosem, w której możemy przechowywać zmianę pościeli, ręczniki oraz bieliznę i rzeczy osobiste. Taka szafa w nietypowym wymiarze idealnie pomieści także koszule czy bluzki na drążkach umieszczonych pod skosami, a jej front z ciekawym wypełnieniem, może stanowić element ozdobny całego wnętrza. Kiedy potrzebna nam jest większa przestrzeń do przechowywania, dookoła ścian w sypialni wystarczy zamontować niskie szafki, których blaty wykorzystamy do ustawienia książek, lampki nocnej czy innych osobistych pamiątek i rzeczy.  

Zadbajmy tylko o odpowiednią oprawę kolorystyczną ścian i dodatków, wybierzmy ciekawy materiał na meble, a najlepiej powtórzmy charakterystyczny element w każdym z nich. Takie spójnie urządzone wnętrze, utrzymane w lekko melancholijnym i zmysłowym klimacie na pewno będzie doskonałym miejscem na relaks, w którym nie tylko przyjemnie będziemy rozpoczynali każdy dzień, ale także spokojnie zasypiali po całodniowej gonitwie. 

Aranżacja poddasza - biała garderoba
Aranżacja poddasza - biała garderoba

ARANŻACJA POJEMNEJ I FUNKCJONALNEJ GARDEROBY NA PODDASZU

Tak, pod skosami można zaplanować naprawdę ciekawe rozwiązania i niemal co do centymetra wykorzystać przestrzeń, która wydawać by się mogło jest bezużyteczna. Garderoba na poddaszu to bardzo dobry wybór. Idealnie, jeśli mamy do dyspozycji całą przestrzeń, wtedy możemy podzielić ją na strefy, na przykład po jednej stronie dla Pani domu, a po drugiej stronie dla Pana domu. Każdy będzie miał swoją garderobę zaaranżowaną według potrzeb z przewagą drążków lub wieszaków. 

Planując i aranżując garderobę na poddaszu, pamiętajmy tylko, że aby była funkcjonalna musimy się do niej bezkolizyjnie dostać i mieć łatwy dostęp do rzeczy. Najtrudniejsze skosy wykorzystajmy więc na zamontowanie półek z przeznaczeniem na rzeczy sezonowe, do których nie musimy często sięgać, aby nie schylać się codziennie bez potrzeby. Przy ściankach o wysokości 140 -150 cm, wykonując półki na głębokość około 45-50 cm otrzymamy przed meblem wysokość 190 cm, co pozwala już na korzystanie z garderoby i umieszczonych w niej regałów w pozycji wyprostowanej. Tę część będzie nam więc urządzić najprościej i będzie najbardziej funkcjonalna, ponieważ możemy w niej zastosować najbardziej ekonomiczne rozwiązania.

Drążki na rzeczy wiszące możemy natomiast zamontować wzdłuż skośnej ściany, co najmniej na wysokości 90-100 cm, żeby wiszące na nich ubrania nie dotykały podłogi, a przy wysokości 130 -140 cm powiesimy nawet dłuższe rzeczy jak na przykład sukienki czy kurtki. Wykonując garderobę na wymiar mamy wpływ na głębokość i rozstaw półek, sami możemy więc zdecydować o sposobie ich mocowania, konfiguracji i wymiarach. W bardzo niskich strefach, położonych poniżej 70 cm, możemy wykonać system schowków na buty albo półki na damskie torebki, z których przechowywaniem zawsze jest kłopot. 

Przy niskich ściankach doskonale sprawdzą się także dostawione komody lub kontenerki na kółkach, które bez problemu można wysunąć w razie potrzeby w dowolne miejsce garderoby. W szufladach komód schowamy nie tylko rzeczy osobiste, ale też inne drobiazgi, których przechowywanie nie jest łatwe z uwagi na ich drobny lub nieporęczny rozmiar. W takich komodach możemy z powodzeniem trzymać sezonowe szaliki, czapki, rękawiczki czy apaszki.  

Układ i podział garderoby na poddaszu może także uwzględniać miejsce gospodarcze, w którym schowamy odkurzacz i inne domowe sprzęty, a w narożniku ustawimy deskę do prasowania i żelazko. Czy to nie wygoda móc wyprasować sobie rzeczy przed wyjściem bez ciągłego rozkładania i składanie deski?  

Kiedy mamy do dyspozycji całą przestrzeń poddasza, wstawmy w centralne, najwyższe miejsce garderoby wygodną pufę lub siedzisko, będzie nam wtedy łatwiej i poręczniej, w pozycji siedzącej, ubierać skarpetki, rajstopy czy buty. Taki komfort daje właśnie możliwość zaaranżowania garderoby w całym pomieszczeniu. 

Aranżacja poddasza - biuro
Aranżacja poddasza - biuro

BIURO I CZYTELNIA W JEDNYM. ARANŻACJA NA PODDASZU STREFY DO PRACY I DO RELAKSU.

Klimat pomieszczeń na poddaszu, ich intymność, cisza, emanujący z nich spokój oraz oddalenie od pozostałych stref domu sprawiają, że nadają się one doskonale na to, żeby urządzić w nich miejsce do pracy, czyli domowe biuro lub miejsce relaksu jak na przykład domowa czytelnia lub biblioteczka.  Takie miejsce, gdzie można zebrać myśli, odpocząć lub popracować w spokoju to komfort dostępny tylko dla niektórych, którzy są szczęśliwcami i posiadają poddasze. Skoro więc mamy taki przywilej, to zaaranżujmy odpowiednio poddasze i zafundujmy sobie najwygodniejsze biuro lub najbardziej klimatyczną czytelnię.  

Żeby postawić biurko w pokoju na poddaszu, wystarczy wysokość ściany do skosu 80-100 cm. Dodając do tego głębokość samego mebla co najmniej 60 cm, uzyskujemy przestrzeń, w której możemy swobodnie pracować. Jeśli jest taka możliwość biurko, z ruchomym kontenerem na kółkach, ustawmy pod oknem dachowym, dzięki czemu uzyskamy dostęp do światła dziennego, a także lepsze doświetlenie miejsca pracy. W sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowej przestrzeni roboczej, praktycznym rozwiązaniem będzie montaż biurka narożnego, w którym możemy zaplanować różną głębokość i długość blatów.

Stawiając pod ścianami wykonane na wymiar regały otwarte lub zamknięte szklanymi, przesuwnymi czy uchylnymi drzwiczkami, możemy przemienić poddasze w domową biblioteczkę. Na różnej wielkości półkach, od podłogi aż po sam skos, porozstawiamy nie tylko książki i materiały potrzebne do pracy, ale także ulubione książki, przepastne tomiska i albumy całej rodziny. A jeśli już tworzymy czytelnię, to meblem obowiązkowym na liście naszych zakupów podczas aranżacji poddasza musi być wygodny fotel lub mała sofa, przy których ustawimy maleńki, podręczny stoliczek utrzymany w klimacie regału, a także ciekawą lampę podłogową, która tylko wzbogaci klimat całego pomieszczenia. Taki wydzielony zakątek na poddaszu, przeznaczony tylko dla naszej sfery duchowej, w którym możemy obcować z bohaterami z kart książek, to uczta dla ducha i odpoczynek dla ciała.

Aranżacja poddasza - pokój dziecięcy z szafą Komandor
Aranżacja poddasza - pokój dziecięcy z szafą Komandor
Aranżacja poddasza - pokój młodzieżowa
Aranżacja poddasza - pokój młodzieżowa

Mój jest ten kawałek podłogi, czyli aranżacja pokoju młodzieżowego na poddaszu

Przychodzi taki wiek, że młody człowiek mieszkając jeszcze z rodzicami, chciałby mieć jednak swój własny azyl. Czyli tak niby razem, a niby osobno. Oczywiście własny pokój mu to zapewnia, ale kiedy jeszcze jest to pokój na poddaszu, czyli w bardziej prywatnym i w pewien sposób odizolowanym pomieszczeniu w mieszkaniu, to mamy właściwie pełnię szczęścia. W takiej przestrzeni na poddaszu można wydzielić kilka stref, niemal jak w osobnym mieszkaniu. Pomocne w tym mogą być dodatkowe słupki i wsporniki, które wspierają dach, gdyż ich ułożenie może ułatwić nam aranżację poddasza.

Najdalej od okna możemy umieścić sypialnię, czyli strefę spania. Przy ustawianiu łóżka zwróćmy jedynie uwagę na elementy, o których wspominaliśmy wyżej, przy okazji aranżacji sypialni.  Umieszczone w głębi łóżko, przy pomocy ażurowego regału lub oryginalnej, stojącej lampy, możemy subtelnie oddzielić od reszty wnętrza, tworząc za nimi intymną i prywatną strefę. 

Miejsce pod oknem doskonale sprawdzi się jako miejsce do nauki, dlatego ustawmy tam biurko równolegle do ściany budynku lub zamontujmy ruchomy, przesuwny blat prostopadle do ściany i okna. Dzięki mobilnemu blatowi możemy przesuwać strefę nauki w różne miejsca, zmieniając układ całego pomieszczenia i zyskując więcej wolnej przestrzeni na przykład w strefie spotkań towarzyskich lub relaksu, w której umieścimy wygodną sofę, pufy, stolik na wymiar pasujący do wnętrza i ciekawą stojącą lampę.

Kiedy na poddaszu mamy jeszcze jakąś wolną ścianę, nawet z bardzo nisko schodzącym skosem, oddzielmy przestrzeń około 100-120 cm przesuwnymi drzwiami lub wąskim regałem od podłogi do sufitu i urządźmy za nimi prywatną garderobę z systemem półek, drążków i schowków. 

Pokój młodzieżowy na poddaszu, to prawdziwe królestwo, oryginalne, zaprojektowane i wykonane na wymiar, które daje poczucie samodzielności i pewnego rodzaju niezależności. 

Niby jedno pomieszczenie na poddaszu, a tyle możliwości jego aranżacji. Prawdziwy kameleon wśród pomieszczeń. I to jeszcze nie wszystko, bo przecież kuchnia i łazienka też mogą znaleźć tam swoje miejsce. Urok skosów i oryginalny klimat to zalety, które pomieszczenie na poddaszu dostaje w bonusie. Wykorzystajmy je zatem najlepiej jak umiemy. Aranżując poddasze, dopasujmy do niego odpowiednie meble, które skrojone na miarę, w ciekawych dekorach, fakturach i kolorach, podkreślających nie tylko ich charakter, ale też indywidualne cechy gospodarzy, idealnie wpiszą się we wnętrze. Dodajmy odrobinę swojej pasji wyrażonej kolorem i detalami, aby aranżacja poddasza zyskała niepowtarzalny styl, wygląd i koloryt.

Zapraszamy do zapoznania się z większą ilością aranżacji poddasza w naszej galerii

OFERTA KOMANDOR

Jesteś zainteresowany produktami firmy Komandor? Sprawdź ofertę w swoim regionie: 

Pomieszczenia ze skosami to zawsze dosyć trudna aranżacyjnie przestrzeń do urządzenia. Wymaga nie tylko precyzyjności w wykonaniu, ale i skrupulatnego planowania. Często jednak okazuje się, że odpowiednia aranżacja niskiego poddasza to najlepszy sposób na zmianę nieużytecznej części mieszania w funkcjonalną i ciekawą stylistycznie strefę, a skosy to atuty, które nabierają zupełnie innego znaczenia. Pokój pod skosem to nie tylko miejsce na garderobę czy domowe biuro. Ciekawie wygląda tu także adaptacja i aranżacja poddasza na sypialnię, która posiada swój klimat i urok, zwłaszcza wieczorem, gdy możemy patrzeć na rozgwieżdżone niebo przez okno dachowe. Aranżacja poddasza na pokój młodzieżowy to również doskonały pomysł, bo dzięki temu zyskujemy możliwość stworzenia oryginalnego azylu dla bardzo wymagającego członka rodziny i wydzielenie przestrzeni tylko dla niego. Wystarczy odpowiednio zaplanować pomieszczenia, a zmieści się w nim nie tylko sypialnia, ale także mała garderoba, biurko i miejsce na spotkania z rówieśnikami. A dla tych, co naprawdę kochają skosy, aranżacja poddasza na mieszkanie w starej kamienicy to nie tylko ciekawe projektowo wyzwanie, ale możliwość wykreowania designerskiego i klimatycznego wnętrza, które może zachwycić funkcjonalnością i oryginalnością. 

Facebook YouTube Blog