Aranżacje biura

Aranżacje biura

Odpowiednia aranżacja biura ma znaczenie przy wykonywaniu codziennej pracy. Spędzając wiele godzin w biurze, powinniśmy mieć stworzone takie warunki i miejsce, w którym łatwiej będzie nam się skupić nad obowiązkami, pracować wydajniej i w sprzyjającej atmosferze. Na co więc zwrócić uwagę planując miejsce pracy dla siebie i swoich pracowników? Jakie meble i dodatki pomogą stworzyć ciekawą i ergonomiczną aranżację miejsca pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tekście poniżej. 

Aranżacja nowoczesnego biura
Aranżacja nowoczesnego biura z wykorzystaniem mebli Komandor

Aranżacja biura to nie tylko urządzenie miejsca pracy

Biuro to nie tylko ustawienie biurka i krzesła w odmalowanym pokoju. Aranżacja obejmuje coś więcej. Zanim przejdziemy do szczegółów w wyposażeniu, zastanówmy się, czy w aranżowanej przestrzeni nie wydzielić miejsc do spożywania posiłków, prowadzenia rozmów handlowych, organizacji konferencji i narad, a także miejsca do relaksu. Każdemu w pracy przysługuje moment na odpoczynek, wypicie kawy czy zjedzenie śniadania i niekoniecznie mile widziane jest, z punktu widzenia wizerunku firmy i komfortu samych pracowników, aby robić to przy biurku, narażając na zniszczenie lub uszkodzenie dokumenty, lub ukrywając się przed klientami. Miła atmosfera, przyjazne wnętrza i przemyślana aranżacja biura podnoszą wydajność pracowników, wpływają na pobudzenie kreatywności i lepsze samopoczucie. Dodatkowo identyfikują pracownika z biurem, które traktuje nie tylko jak miejsce pracy i obowiązek, ale jak miejsce do samorealizacji i nawiązywania kontaktów i więzi personalnych.   

Aranżacja biura KomandorAranżacja biura Komandor
Aranżacje nowoczesnego biura z wykorzystaniem mebli na wymiar Komandor

Oczywiście aranżacja biura powinna być dostosowana do charakteru wykonywanej pracy i specyfiki zawodu, dlatego inaczej będzie wyglądało biuro architekta, prawnika, grafika komputerowego, specjalisty do spraw finansowych, a inaczej biuro agencji reklamowej. Niemniej jednak każda z tych osób i firm ma potrzebę czucia się w pracy bezpiecznie, wygodnie i w pewien sposób komfortowo. 

Wydzielenie miejsca do spożywania posiłków i wypicia kubka kawy czy herbaty może wymagać wykonanie odrębnej jadalni, ale często z powodzeniem wystarczy urządzić aneks kuchenny, który nie zajmuje dużo miejsca i w ciekawy sposób wydzielimy go z przestrzeni biurowej. Możemy wykonać to za pomocą wysokiego, wykonanego na wymiar regału, który stworzy ciekawą i niebanalną ściankę, z częściowo ażurowego panelu w formie parawanu, ze szklanych ścianek z wypełnieniem z mlecznej szyby lub przy pomocy podwieszanych drzwi przesuwnych. Taki element oddzielający strefę pracy od strefy posiłków, znacznie podnosi komfort pracy, zwiększa prywatność pracowników, a dodatkowo stanowi element ozdobny w pomieszczeniu.

Strefa relaksu też nie musi być placem zabaw i nie jest konieczna w każdym biurze. Kiedy jednak spędzamy długi czas w pracy, marzy nam się czasami tak zwany reset, czyli psychiczny odpoczynek i rozluźnienie przed dalszą pracą. Kilka minut w oderwaniu od pracy, zwłaszcza kiedy jest mocno stresująca lub kreatywna, wpływa pozytywnie na poprawę koncentracji, a także na dotlenienie i wyciszenie organizmu. Dobrym i stosunkowo prostym sposobem jest ustawienie wygodnych puf lub kanap, w przyjemnie urządzonym wnętrzu, być może z relaksacyjną muzyką, które ułatwią chwilę relaksu.    

Aranżacja biura Komandor
Duże i wszechstronne biuro z wykorzystaniem mebli na wymiar

Ergonomia w aranżacji biura to podstawa 

Ergonomia to wyraz pochodzenia greckiego i oznacza dyscyplinę naukową, która zajmuje się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Praca to praktycznie nasz drugi dom, spędzamy w niej dużą część naszego życia i dlatego też, ma ona ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Aby ten wpływ był pozytywny, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, które zapewnią nam i naszym pracownikom sprzyjające warunki, przyjazne miejsce oraz komfort pracy. Najważniejsze przy aranżacji biura jest ustalenie, jakich mebli będziemy potrzebowali oraz innych elementów, którymi wypełnimy pomieszczenie biurowe. Wybierzmy meble dopasowane do charakteru wykonywanej pracy, spełniające wymogi BHP, a przede wszystkim bezpieczne dla pracowników. Niedostosowanie wyposażenia biura do osób w nim przebywających, skutkuje chorobami, nieobecnością w pracy i spadkiem wydajności, a przecież każdemu zależy na jak najlepszych wynikach i na tym, aby lubić nie tylko współpracowników, ale też samą pracę i miejsce, do którego przychodzimy. Najważniejszymi w aranżacji biura, z punktu widzenia ergonomii, są odpowiednie biurko, krzesło, szafa lub regał, oświetlenie i komputer. 

Praca w biurze to zazwyczaj praca siedząca, która znacznie obciąża nasz kręgosłup i wpływa na mięśnie, a te z kolei na inne narządy. Kiedy przez dłuższy okres siedzimy w biurze w nieprawidłowy sposób, próbując dostosować się do mebli, przy których wykonujemy nasze zajęcia, odczujemy nie tylko ból głowy, ale także kolan, pleców i ogólne znużenie. 

Wybierając biurko do biura, zwróćmy uwagę na jego wymiary i dostosujmy je do wymogów pracownika oraz charakteru pracy. Najlepiej będzie więc wykonać biurko na wymiar, dostosowując jego rozmiar zarówno do osoby, która będzie przy nim pracowała, jak również do aranżacji całego pomieszczenia, w którym organizujemy biuro. 

Blat biurka powinien być na tyle szeroki i głęboki, żeby pomieścił wszystkie narzędzia i elementy potrzebne do wykonywania codziennych czynności. Zdarza się, że klasyczny i najczęściej stosowany wymiar blatu może okazać się za mały, kiedy na naszym biurku oprócz komputera lub laptopa musi znaleźć się także miejsce na drukarkę, dokumenty, na rozkładanie dużych płacht arkuszy papierowych czy segregatorów. Wszystko to bowiem powinno znajdować się w takiej odległości, aby korzystanie z każdego elementu było wygodne i nie wymuszało na nas przyjęcia nieprawidłowej pozycji. W takiej sytuacji wykonanie biurka na wymiar jest najlepszym rozwiązaniem.  

Wysokość blatu biurka od podłogi to około 70 - 75 cm, ale w zależności od wzrostu człowieka może to być także 80 - 85 cm. Określając wysokość biurka, musimy wziąć pod uwagę to, aby kąt pomiędzy przedramieniem a ramieniem wynosił 45 stopni, co pozwala na naturalne ułożenie rąk i prawidłową postawę ciała podczas pracy.  

Jeśli to możliwe ustawmy biurko przy oknie, bo nie ma lepszego światła niż naturalne, które może być wspomagane przez sztuczne oświetlenie. Oderwanie oczu od komputera i spojrzenie w przestrzeń za oknem też jest często dobrym sposobem na odpoczynek i regenerację, a dopływ świeżego powietrza jest bezcenny. Aby zwiększyć funkcjonalność i użyteczność biurka, wyposażmy je w dodatkowy kontener z szufladami i zamykaną szafką. Pomoże to nie tylko zachować porządek w miejscu pracy, ale też schować najpotrzebniejsze przedmiotu w zasięgu ręki.

Aranżacja biura Komandor
Nowoczesne biuro w domu

Praca przy biurku wymaga odpowiedniego krzesła, które zapewnia utrzymanie odpowiedniej i wygodnej pozycji ciała. Kupując krzesło, dopilnujmy więc, żeby miało ono regulowaną wysokość i profil siedziska około 40 – 50 cm, wyprofilowane oparcie z regulowanym kątem nachylenie oraz podłokietniki.   

Porządek w biurze to także czynnik, który wpływa na komfort pracy. Chaos na biurku, kreatywny bałagan i brak ogólnego ładu w pomieszczeniu nie każdemu pomaga w skupieniu. Wyjściem z sytuacji jest wyposażenie biura i uwzględnienie w jego aranżacji szaf na odzież wierzchnią pracowników, szaf na akta i regałów na segregatory. Szafy z drzwiami przesuwnymi w bardzo dyskretny sposób oddzielają i ukrywają sterty dokumentów i papierów oraz przepastne i grube segregatory. Łącząc strefę szafy z otwartym regałem w jednej zabudowie na wymiar, zamkniętej drzwiami przesuwnymi, zyskujemy bardzo efektowny i praktyczny meble o dużej funkcjonalności. Nie tylko wykorzystujemy całą dostępną przestrzeń od podłogi do sufitu, od ściany do ściany, ale także zyskujemy element dekoracyjny biura w postaci ciekawych i oryginalnych frontów, które mogą odzwierciedlać charakter wykonywanej pracy i podkreślać klimat wnętrza. 

Drzwi przesuwne w szafach biurowych ułatwiają dostęp do całego wnętrza i tym samym łatwe wyciąganie i wkładanie segregatorów i pudełek z dokumentami. Zwrócić należy jedynie uwagę na głębokość i szerokość półek, żeby pasowały do dokumentów, które chcemy na nich trzymać oraz na prawidłowy udźwig, żeby zbyt długie półki nie uległy wygięciu pod wpływem obciążenia. Bardzo ważny jest też prawidłowy rozstaw półek, ułatwiający swobodne wyciąganie dokumentów. W przypadku klasycznych segregatorów odległość w pionie pomiędzy półkami powinna wynosić 30 - 35 cm. 

Aranżacja biura Komandor
Aranżacja dużego biura z przeszkloną ścianą

Boksy czy osobne pomieszczenia - aranżacja biura na kilka sposobów

Wybór odpowiedniej aranżacji biura, jak już wspomnieliśmy, zależy w dużej mierze od charakteru i specyfiki wykonywanej pracy. Kiedy wymagana jest praca zespołowa, szybka komunikacja, która wymaga częstej łączności pomiędzy stanowiskami i kreatywne rozwiązywanie problemów, możemy utworzyć podział na działy, czyli odrębne pomieszczenia skupiające w danym pomieszczeniu pracowników danego działu, z odrębnymi stanowiskami pracy. 

Kiedy aranżujemy miejsce, w którym na poszczególnych stanowiskach wykonywany jest podobny, rutynowy rodzaj zajęcia i jest konieczność częstych interakcji personalnych, dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie niskich boksów. Mogą one mieć charakter przepierzenia pomiędzy biurkami lub niewielkich ścianek wydzielających strefę dla każdego pracownika. 

Jeśli jednak praca wymaga dużego skupienia, pracy koncepcyjnej i wysokich kwalifikacji, aranżacja biura powinna uwzględnić wydzielenie odrębnego pomieszczenia do pracy indywidualnej, w którym to pomieszczeniu pracują maksymalnie trzy osoby, a w komfortowych warunkach jeden pracownik. 

Doskonałym sposobem na efektowną i nowoczesną aranżację przestrzeni biurowej jest wykorzystanie systemu ścianek aluminiowych Aurora, który pozwala dowolnie dzielić wnętrze na osobne strefy i pomieszczenia oraz mniejsze boksy. Dzięki wykorzystaniu szkła, jako jednego z głównych elementów ścianki, nie ograniczamy naturalnego światła, uzyskujemy ażurowość, transparentność i przestronność wnętrza, zachowując jednocześnie potrzebny w biurze rodzaj intymności i indywidualności. Przy pomocy szklanych ścianek, w których można zamontować żaluzje, łatwo wydzielimy salę konferencyjną, boks do rozmów z klientami, czy pomieszczenie socjalne.

Aranżacja biura Komandor
Aranżacja salonu połączonego z biurem i biblioteczką

Odpowiednio zaaranżowane, przyjazne biuro ma duży udział w efektywnej pracy przebywających w nim pracowników. Stonowany kolor ścian, niebanalne ozdoby, świeże kwiaty doniczkowe, czasami lekko domowy klimat i miła atmosfera, wpływają kojąco na każdego z nas. Praca powinna być realizacją siebie i swoich możliwości, a nie jedynie obowiązkiem, który należy wypełnić. Aranżacja biura i miejsca pracy powinna więc nie tylko obejmować wypełnienie przestrzeni przypadkowymi meblami, ale kłaść przede wszystkim nacisk na stworzenie przyjaznego miejsca dla pracownika. Pomocny w tym będzie odpowiedni dobór wyjątkowych i ergonomicznych mebli, wysoka jakoś materiałów z których są wykonane, ich funkcjonalność i bezpieczeństwo w użytkowaniu. Kiedy dodamy do tego wszystkiego odrobinę elegancji, miłej atmosfery i życzliwości w podejściu do drugiego człowieka, możemy stworzyć biuro, w którym wiedza, kreatywność, sumienności i zadowolenie pracowników będą przekładały się na wydajną i efektywną pracę, a godziny spędzone w biurze, nie tylko nie będą odbijały się negatywnie na naszym życiu, ale także na życiu naszych najbliższych.

Więcej aranżacji znajdą Państwo w naszej galerii

OFERTA KOMANDOR

Jesteś zainteresowany produktami firmy Komandor? Sprawdź ofertę w swoim regionie: 

Aranżacja biura to dosyć odpowiedzialne zadanie, bo komfort pracy oraz otoczenie, w jakim pracujemy, mają istotny wpływ na naszą wydajność i jakość pracy. Zarówno aranżacja nowoczesnego biura, jak i aranżacja biura w domu, wymagają odpowiedniego planowania oraz doboru dobrej jakości, funkcjonalnych i ciekawych mebli. Dużym wyzwaniem jest zwłaszcza aranżacja małego biura, gdzie ważny jest każdy centymetr, bo na niewielkiej powierzchni musimy zmieścić wszystko to, co w biurze być powinno. Właśnie tutaj, jak nigdzie indziej, liczy się przede wszystkim funkcjonalność i kompaktowość wyposażenia, dlatego meble na wymiar są najlepszym rozwiązaniem. Wybierając biurko, szafki i regały zwróćmy uwagę na jakość mebli oraz ich design, aby nie tylko służyły przez wiele lat, ale były także wizytówką firmy i dawały poczucie komfortu pracującym przy nich osobom. Nieważne, czy jest to aranżacja małego biura, gabinetu prezesa czy wielkiej przestrzeni, w której mają powstać wydzielone boksy, zawsze trzeba wziąć pod uwagę specyfikę wykonywanej tam pracy oraz dostępną przestrzeń. Przecież w pracy spędzamy znaczną część swojego życia, niech upływa więc ona w przyjaznym otoczeniu. 

Facebook YouTube Blog