Funkcjonalne wnętrze - praktyczne wskazówki

Decyzja podjęta - przyszedł czas na zakup szafy lub garderoby. Ale tak naprawdę cała droga planowania i lista decyzji jeszcze przed Tobą. Wiemy, jakie to wymagające i odpowiedzialne zadanie, dlatego postaramy się pomóc Ci w przejściu przez ten ważny proces. Mebel na wymiar powinien zaspokajać Twoje konkretne potrzeby, uwzględniać preferencje w sposobie przechowywania, odpowiadać Twoim możliwościom i warunkom fizycznym. Pamiętaj, że garderoba czy szafa posłużą przez wiele lat więc powinny być przede wszystkim funkcjonalne, praktyczne, a na pewno bardzo dobrze przemyślane w każdym szczególe. 

Funkcjonalna garderoba

Zanim rozpoczniesz planowanie i aranżację szafy na spokojnie zastanów się nad kilkoma kwestiami i odpowiedz na kilka pytań, które będą kluczowe podczas procesu urządzania.

Pytania te dotyczą nie tylko samego sposobu przechowywania, ale także designu mebla. Przecież jest to mebel na wymiar i powinien odpowiadać Ci pod każdym względem:

 1. Co chcesz schować w swoim meblu? (najlepiej zrób podręczną listę rzeczy i określ gabaryty tych największych, aby zaplanować dla nich właściwe miejsce)
 2. Ile miejsca chcesz lub możesz na niego przeznaczyć?
 3. Dla kogo ma być mebel i ile osób będzie z niego korzystało? (przy co najmniej dwóch osobach warto pomyśleć o podziale na strefy) 
 4. Jaki preferujesz sposób przechowywania wieszanie czy składanie? (to będzie pomocne przy wyborze akcesoriów) 
 5. W jakim pomieszczeniu będzie się znajdował mebel?
 6. Czy będzie on pełnił funkcję tylko użyteczną czy także estetyczną i reprezentacyjną?
 7. Jakie kolory Ci odpowiadają, a w otoczeniu jakich czujesz się niedobrze?


W szafie i garderobie wszystko ma znaczenie,
dlatego w procesie planowania określ każdy centymetr mebla, dobierz właściwe wysokości rozkładu elementów, które ułatwią swobodny dostęp do przechowywanych rzeczy i wydziel dedykowane strefy. Aby w pełni wykorzystać swoją szafę, skorzystaj z funkcjonalnych akcesoriów, które nie tylko uporządkują jej wnetrze i zapewnią odpowiednie przechowywanie, ale także ułatwią codzienne korzystanie i oszczędzą Twój czas.

Szafa dla kobiety różni się swoim wnętrzem od szafy dla mężczyzny czy dziecka. Aranżacja szafy dla dwojga różni się od szafy dla jednej osoby. Wynika to z prostej zależności -  każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. 

Oto kilka porad i wskazówek, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu szafy idealnej, dopasowanej do indywidualnych wymagań i oczekiwań.  

Szafa dla dwojga


Projektując wspólną szafę postawcie na funkcjonalność i estetykę. Odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny w jednej szafie to żadna fanaberia. To zaplanowane działanie, które wspólne korzystanie z mebla oraz życie czynią mniej konfliktowym i bardziej poukładanym.

Dlaczego tak ważna jest oddzielna przestrzeń w jednej szafie dla każdej z osób? Oto kilka argumentów: 

 • Swobodny dostęp do konkretnych stref mebla często wynika z różnicy wzrostu 
 • Preferowany sposób przechowywania i wrażliwość na „twórczy nieład” w szafie 
 • Rodzaj ubrań i ich ilość
 • Różne zamiłowania i hobby oraz dedykowane im akcesoria, które powinny znaleźć swoje miejsce w przestrzeni szafy 

Trzy istotne kwestie, które pozwolą stworzyć praktyczny i funkcjonalny projekt szafy dla dwóch osób idealnie pasujący do potrzeb każdego z Was. Przed planowaniem wnętrza zastanówcie się:

 • Ile przestrzeni potrzebuje każda osoba?
 • Ile miejsca, u każdej z osób, nalezy przeznaczyć na rzeczy do powieszenia w porównaniu do rzeczy do poukładania
 • Ile każdy z was posiada obuwia?

ZOBACZ ILE MIEJSCA POTRZEBUJĄ TWOJE RZECZY:


Szafa damska


Funkcjonalność i komfort
– tym cechuje się wnętrze kobiecej szafy. Każdy jej szczegół powinien być przemyślany, ale jednocześnie mieć cechy indywidualnego dopasowania. Szafa to nie tylko mebel do przechowywania, to bardzo prywatna strefa i pewnego rodzaju sanktuarium dla ubrań i rzeczy. Niech jej wnętrze będzie Twoją strefą komfortu urządzoną po twojemu, gdzie wszystko ma swoje, ale wyznaczone przez Ciebie miejsce

Zachowaj odpowiednie przestrzenie dla odzieży wiszącej długiej i krótkiej oraz tej ułożonej na półkach
Stwórz strefę dla obuwia aby oddzielić je od ubrań codziennych.
Miękkie swetry przechowuj w ażurowych koszach, zapewniając im odpowiednią wentylacje
Torebki przechowuj na osobnych półkach lub na wieszakach. Unikniesz deformacji ich poszczególnych elementów.
Rzeczy delikatne jak biżuteria i bielizna przechowuj w wyściełanych miękkim materiałem szufladach i specjalnych organizerach.


Szafa męska


 Logika i schematy
- tak tworzone jest wnętrze męskiej szafy. Wszystkie elementy muszą być praktyczne i funkcjonalne, bo szafa to mebel do przechowywania, który ma pełnić typowo użytkową funkcję. Wykorzystanie potencjału wnętrza i odpowiednie rozmieszczenie rzeczy sprawi, że zmieścisz wszystko na czym Ci zależy, zadbasz o swój komfort, a codzienne korzystanie z szafy i utrzymanie porządku nie będą stanowiły najmniejszego problemu.

Układaj rzeczy zgodnie z logiką. Umieść spodnie, koszule i krawaty na dedykowanych wieszakach i blisko siebie, aby szybko skompletować strój wyjściowy.
Wyznacz osobne miejsce na przechowywanie obuwia
Dla ochrony i lepszej segregacji bieliznę osobistą i zegarki przechowuj w specjalnych szufladach i organizerach.
Wykorzystaj praktyczny kosz na brudną bieliznę. Utrzymasz porządek i higienę wśród przechowywanych rzeczy
Zaplanuj strefę na swoje hobby i rzeczy sezonowe


Funkcjonalne akcesoria


Aby w pełni wykorzystać swoją szafę, skorzystaj z funkcjonalnych akcesoriów, które nie tylko uporządkują jej wnetrze, ale także ułatwią codzienne korzystanie i oszczędzą Twój czas. Poniżej lista naszych akcesoriów, a szczegółowe informowacje możesz znaleźć w zakładce Oferta/Akcesoria do szaf

Zapraszamy do pobrania specjalistycznej ulotki przedstawiające praktyczne porady na temat aranżacji garderoby i wnętrza szafy: pobierz

Facebook YouTube Blog