Decyzja podjęta - przyszedł czas na zakup szafy lub garderoby. Ale tak naprawdę cała droga planowania i lista decyzji jeszcze przed Tobą. Wiemy, jakie to wymagające i odpowiedzialne zadanie, dlatego postaramy się pomóc Ci w przejściu przez ten ważny proces. Mebel na wymiar powinien zaspokajać Twoje konkretne potrzeby, uwzględniać preferencje w sposobie przechowywania, odpowiadać Twoim możliwościom i warunkom fizycznym. Pamiętaj, że garderoba czy szafa posłużą przez wiele lat więc powinny być przede wszystkim funkcjonalne, praktyczne, a na pewno bardzo dobrze przemyślane w każdym szczególe.
Zanim rozpoczniesz planowanie i aranżację szafy na spokojnie zastanów się nad kilkoma kwestiami i odpowiedz na kilka pytań, które będą kluczowe podczas procesu urządzania.
Pytania te dotyczą nie tylko samego sposobu przechowywania, ale także designu mebla. Przecież jest to mebel na wymiar i powinien odpowiadać Ci pod każdym względem:
- Co chcesz schować w swoim meblu? (najlepiej zrób podręczną listę rzeczy i określ gabaryty tych największych, aby zaplanować dla nich właściwe miejsce)
- Ile miejsca chcesz lub możesz na niego przeznaczyć?
- Dla kogo ma być mebel i ile osób będzie z niego korzystało? (przy co najmniej dwóch osobach warto pomyśleć o podziale na strefy)
- Jaki preferujesz sposób przechowywania wieszanie czy składanie? (to będzie pomocne przy wyborze akcesoriów)
- W jakim pomieszczeniu będzie się znajdował mebel?
- Czy będzie on pełnił funkcję tylko użyteczną czy także estetyczną i reprezentacyjną?
- Jakie kolory Ci odpowiadają, a w otoczeniu jakich czujesz się niedobrze?
W szafie i garderobie wszystko ma znaczenie, dlatego w procesie planowania określ każdy centymetr mebla, dobierz właściwe wysokości rozkładu elementów, które ułatwią swobodny dostęp do przechowywanych rzeczy i wydziel dedykowane strefy. Aby w pełni wykorzystać swoją szafę, skorzystaj z funkcjonalnych akcesoriów, które nie tylko uporządkują jej wnetrze i zapewnią odpowiednie przechowywanie, ale także ułatwią codzienne korzystanie i oszczędzą Twój czas.
Szafa dla kobiety różni się swoim wnętrzem od szafy dla mężczyzny czy dziecka. Aranżacja szafy dla dwojga różni się od szafy dla jednej osoby. Wynika to z prostej zależności - każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby.
Oto kilka porad i wskazówek, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu szafy idealnej, dopasowanej do indywidualnych wymagań i oczekiwań.
Szafa dla dwojga
Projektując wspólną szafę postawcie na funkcjonalność i estetykę. Odrębne moduły meblowe dla kobiety i mężczyzny w jednej szafie to żadna fanaberia. To zaplanowane działanie, które wspólne korzystanie z mebla oraz życie czynią mniej konfliktowym i bardziej poukładanym.
Dlaczego tak ważna jest oddzielna przestrzeń w jednej szafie dla każdej z osób? Oto kilka argumentów:
- Swobodny dostęp do konkretnych stref mebla często wynika z różnicy wzrostu
- Preferowany sposób przechowywania i wrażliwość na „twórczy nieład” w szafie
- Rodzaj ubrań i ich ilość
- Różne zamiłowania i hobby oraz dedykowane im akcesoria, które powinny znaleźć swoje miejsce w przestrzeni szafy

Trzy istotne kwestie, które pozwolą stworzyć praktyczny i funkcjonalny projekt szafy dla dwóch osób idealnie pasujący do potrzeb każdego z Was. Przed planowaniem wnętrza zastanówcie się:
- Ile przestrzeni potrzebuje każda osoba?
- Ile miejsca, u każdej z osób, nalezy przeznaczyć na rzeczy do powieszenia w porównaniu do rzeczy do poukładania
- Ile każdy z was posiada obuwia?
ZOBACZ ILE MIEJSCA POTRZEBUJĄ TWOJE RZECZY:

Szafa damska
Funkcjonalność i komfort – tym cechuje się wnętrze kobiecej szafy. Każdy jej szczegół powinien być przemyślany, ale jednocześnie mieć cechy indywidualnego dopasowania. Szafa to nie tylko mebel do przechowywania, to bardzo prywatna strefa i pewnego rodzaju sanktuarium dla ubrań i rzeczy. Niech jej wnętrze będzie Twoją strefą komfortu urządzoną po twojemu, gdzie wszystko ma swoje, ale wyznaczone przez Ciebie miejsce

![]() | Zachowaj odpowiednie przestrzenie dla odzieży wiszącej długiej i krótkiej oraz tej ułożonej na półkach |
![]() | Stwórz strefę dla obuwia aby oddzielić je od ubrań codziennych. |
![]() | Miękkie swetry przechowuj w ażurowych koszach, zapewniając im odpowiednią wentylacje |
![]() | Torebki przechowuj na osobnych półkach lub na wieszakach. Unikniesz deformacji ich poszczególnych elementów. |
![]() | Rzeczy delikatne jak biżuteria i bielizna przechowuj w wyściełanych miękkim materiałem szufladach i specjalnych organizerach. |
Szafa męska
Logika i schematy - tak tworzone jest wnętrze męskiej szafy. Wszystkie elementy muszą być praktyczne i funkcjonalne, bo szafa to mebel do przechowywania, który ma pełnić typowo użytkową funkcję. Wykorzystanie potencjału wnętrza i odpowiednie rozmieszczenie rzeczy sprawi, że zmieścisz wszystko na czym Ci zależy, zadbasz o swój komfort, a codzienne korzystanie z szafy i utrzymanie porządku nie będą stanowiły najmniejszego problemu.

![]() | Układaj rzeczy zgodnie z logiką. Umieść spodnie, koszule i krawaty na dedykowanych wieszakach i blisko siebie, aby szybko skompletować strój wyjściowy. |
![]() | Wyznacz osobne miejsce na przechowywanie obuwia |
![]() | Dla ochrony i lepszej segregacji bieliznę osobistą i zegarki przechowuj w specjalnych szufladach i organizerach. |
![]() | Wykorzystaj praktyczny kosz na brudną bieliznę. Utrzymasz porządek i higienę wśród przechowywanych rzeczy |
![]() | Zaplanuj strefę na swoje hobby i rzeczy sezonowe |
Funkcjonalne akcesoria
Aby w pełni wykorzystać swoją szafę, skorzystaj z funkcjonalnych akcesoriów, które nie tylko uporządkują jej wnetrze, ale także ułatwią codzienne korzystanie i oszczędzą Twój czas. Poniżej lista naszych akcesoriów, a szczegółowe informowacje możesz znaleźć w zakładce Oferta/Akcesoria do szaf

Zapraszamy do pobrania specjalistycznej ulotki przedstawiające praktyczne porady na temat aranżacji garderoby i wnętrza szafy: pobierz