Ile kosztuje metr szafy

Ile kosztuje metr szafy pod zabudowę? Odpowiedź jest prosta – To zależy. Nie da się wycenić metra szafy, bo jest to pytanie zbyt ogólne. Skąd możemy wiedzieć, o co konkretnie pytasz i o jaką szafę pytasz. Czy to jest szafa tylko dla Ciebie, czy będzie korzystał z niej ktoś jeszcze? A może to szafa dla Twojego dziecka lub dwójki dzieci? Nie wiemy nic o Twoich potrzebach, oczekiwaniach i preferencjach, a tym samym co powinna obejmować wycena. Jak zaraz się dowiesz, z pozoru proste pytanie, wcale nie jest takie proste i wymaga kilku szczegółowych informacji, żeby można było udzielić na nie precyzyjnej odpowiedzi.

Cena metra szafy to tak naprawdę wiele różnych elementów

Jak się zaraz przekonasz, cena metra szafy może mieć bardzo szeroką rozpiętość. Szafa o tych samych wymiarach, tej samej funkcjonalności, ale o różnej konfiguracji elementów i materiałów może kosztować od 1500 zł do nawet 5 000 złotych lub więcej. Wszystko zależy jakie materiały wybierzesz, jakie masz preferencje dotyczące przechowywania rzeczy, na jakich elementach w kwestiach funkcjonalności Ci zależy, a jakie są dla Ciebie mniej istotne i możesz z nich zrezygnować. Szafa to zbiór elementów, z który każdy jest wyceniony i każdy ma wpływ na wartość końcową.

Projektując szafę z klientem, staramy się dopasować ją indywidualnie do jego potrzeb i oczekiwań. Zależy nam na tym, aby produkt był w pełni funkcjonalny i jednocześnie dopasowany do możliwości finansowych każdego użytkownika. Dlatego też w całym procesie projektowania to klient decyduje, jak skonfigurować mebel, aby pasował pod każdym względem do jego wymagań i kwoty, jaką chce przeznaczyć na szafę. Kiedy więc pada pytanie, ile kosztuje metr bieżący szafy, to odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo w dużej mierze zależy od samego klienta.

drzwi uchylne do szafy i przesuwne w jednej zabudowie
Ta szafa może być wykonana w kilku różnych wersjach i w różnym przedziale cenowym

Każda szafa, o tym samym wymiarze, nie tracąc nic na swojej podstawowej funkcji przechowywania rzeczy, może być dostępna w wersji:

 • podstawowej, w której nacisk kładziony jest na ekonomię rozwiązania i cenę,
 • komfortowej, gdzie oprócz funkcjonalności ważna jest także estetyka mebla, jakość materiałów i wyższy standard wnętrza,
 • premium, o wyszukanym designie, najwyższej jakości dedykowanych akcesoriach, zapewniających komfort u w życiu codziennym.

Ile kosztuje metr każdej z tych szaf? O tym decyduje klient, wybierając swoją wersję.

Sam wymiar nie wystarczy

Wymiar to nie wszystko. W szafach Komandor każdy detal ma znaczenie, więc dobrze wiedzieć, z czego zbudowana jest szafa (Zobacz wpis: Z czego zbudowana jest szafa z drzwiami przesuwnymi). Cena szafy na zamówienie zawiera w sobie kumulację takich składników jak:

 1. Wymiar zabudowy
 2. Elementy zewnętrzne (podłoga, sufit, ścianki boczne, ścianka tylna)
 3. Rodzaj i ilość elementów wnętrza (półki, szuflady, drążki, ścianki wewnętrzne)
 4. Rodzaj, typ i ilość drzwi (ich wypełnienie, wymiary, wybrany system, elementy dodatkowe jak np. domykacze)
 5. Rodzaj okuć elementów wysuwnych i otwieranych (prowadnice czy zawiasy)
 6. Rodzaj wybranego materiału (płyta, szkło, fornir, płyta lakierowana itp. lub ich kombinacja)
 7. Przeznaczenie szafy i dobór gotowych akcesoriów (dedykowane wieszaki, kosze, wkłady)
ile kosztuje metre szafy na zamówienie
Na tym przykładzie widać, jak bardzo może się różnić każdy fragment wnętrza szafy. Jak więc podać cenę 1 metra?

Wymiar zabudowy

Wymiar szafy oczywiście ma wpływ na jej cenę końcową. Każdy centymetr mebla generuje dodatkowy koszt.  Inaczej więc będzie kosztowała duża zabudowa na kilka metrów, a inaczej nieduża szafa wnękowa w przedpokoju. Także głębokość mebla jest istotna, bo pociąga za sobą zmianę w kosztach pozostałych elementów. Dotyczy to głównie elementów wnętrza, jak ścianki dzielące czy półki, które w głębokich szafach muszą być odpowiednio powiększone.

Elementy zewnętrzne, czyli otoczenie mebla

Szafa to nie tylko skrzynka o konkretnych gabarytach. Ważna jest także architektura otoczenia, w którym będzie stała. Należy określić, czy mebel potrzebuje pełnego korpusu, czyli podłogi, sufitu, ścianek bocznych i pleców? Może niektóre elementy są zbędne, bo mogą być zastąpione przez naturalne elementy architektoniczne pomieszczenia jak ściany, sufit czy podłoga? W przypadku szafy na wymiar każdy z tych elementów ma znaczący wpływ na cenę końcową mebla. Już na tym etapie, wykonując wycenę widać, że cena za metr szafy przesuwnej, w dużej mierze zależy od jej konstrukcji i konieczności zastosowania elementów zewnętrznych. Szafa wnękowa o tych samych wymiarach będzie kosztowała zupełnie inaczej niż jej odpowiedniczka o pełnym korpusie.

Rodzaj i ilość elementów wnętrza

Wielkość szafy ma najczęściej wpływ na ilość elementów wnętrza jak półki, szuflady, akcesoria i ścianki działowe.  Jednak rodzaj elementów i materiał, z jakiego będą wykonane, może być różny.  W zależności od tego, co wybierzesz, tak ukształtuje się cena Twojej szafy. Jeśli zdecydujesz się wykonać wnętrze w systemie do zabudowy jak Orto czy system rurowy, cena szafy będzie inna, niż w przypadku elementów z płyty. Sam kolor płyty też odgrywa rolę w koszcie szafy, bo materiał ten, w zależności od dekoru czy producenta, ma różną cenę. Rodzaj materiału na froncie szuflad także spowoduje zmianę ceny końcowej mebla.

Wybór drzwi i ich ilość

W wycenie szafy niezwykle istotny jest dobór drzwi, ich ilość, sposób otwierania i rodzaj systemów. Ilość drzwi ma duże znaczenie w finalnej wycenie. Większa ilość skrzydeł drzwi to wyższa cena z uwagi na większą ilość wykorzystanych elementów systemu jezdnego i profili. Cena każdego systemu również jest inna, zależna od jego cech, kształtu profilu, designu, charakterystyki czy asortymentu kolorystycznego.

Dodatkowymi elementami w drzwiach, które podnoszą komfort użytkowania mebla są domykacze, paski buforowe i paski przeciw kurzowe. Pierwsze wyhamowują i cicho domykają drzwi szafy, drugie i trzecie zabezpieczają drzwi przed uderzeniami o ściankę boczną i chronią wnętrze przed niechcianym kurzem. Możesz je wykorzystać lub z nich zrezygnować, ale one także podnoszą cenę szafy.

 

kolory we wnetrzu czarna szafa Komandor
W szafie na wymiar każde detal ma znaczenie

Rodzaj okuć, które wpływają na komfort użytkowania mebla

Funkcjonalność szafy to również rodzaj okuć, czyli zawiasów i prowadnic w elementach wysuwnych jak szuflady, kosze czy wieszaki. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań i chociaż ich główna funkcja jest taka sama –  otwieranie i zamykanie – to komfort użytkowania i cena już niestety nie. Ich obecność w meblu i ilość, mają duży wpływ na cenę, kiedy kalkulujesz, ile kosztuje metr szafy na wymiar. Ekonomicznym rozwiązaniem są klasyczne prowadnice, które zapewniają niepełny wysuw szuflady i tym samym ograniczony dostęp do jej zwartości. Jeśli jednak zależy Ci na większej wygodzie i cenisz sobie spokój, lepiej wybrać prowadnice z pełnym wysuwem i cichym domykiem, zapewniając sobie pełny wgląd i dostęp do szuflady oraz ciszę podczas jej używania.  W jednym metrze szafy takich elementów na prowadnicach może być nawet kilka.

Rodzaj wybranego materiału

Materiał, czyli to z czego wykonana jest szafa, ma ogromny wpływ na to, ile kosztuje nie tylko metr szafy, ale ogólnie cały mebel.  Koszt finalny zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, jaki wybierzesz, bo każdy z nich ma inną cenę.  Płyta laminowana jest z reguły tańsza niż szkło, akryl czy fornir, ale jednocześnie sama płyta w zależności od dekoru może mieć inną cenę. Zdarza się więc, że zmieniając dekor w swojej szafie, zmieniasz automatyczne jej cenę.

Najlepiej widać to podczas kalkulacji drzwi szafy: inną cenę mają pełne drzwi wykonane z płyty laminowanej, a inną te ze szkła lub z kombinacją różnorodnych materiałów. Istotne jest więc, na czym bardziej Ci zależy? Tylko na funkcji otwierania i zamykania, czyli roli frontu jako drzwi szafy, czy też na jego stronie wizualnej i designerskim wypełnieniu?

Rodzaj użytego w drzwiach materiału ma znaczenie, kiedy decydujesz o przeznaczeniu oraz lokalizacji szafy w swoim domu. Inaczej z pewnością od strony wizualnej i zastosowanych materiałów, będzie wyglądała szafa do przedpokoju, a inaczej do salonu.  Możesz więc wybrać ekonomiczne rozwiązanie z płyty lub zdecydowanie bardziej reprezentacyjne i oryginalne z droższych materiałów, pasujące do stylu wnętrza, w którym stoi mebel. A to ma wpływ na cenę mebla.

ile kosztuje metr szafy w przedpokoju ze szklanymi drzwiami przesuwnymi
Szklane drzwi w szafie i oświetlenie mają wpływ na jej cenę, ale też dodają jej elegancji i funkcjonalności.

Przeznaczenie szafy i dobór gotowych akcesoriów w dużej mierze decydują, ile kosztuje metr szafy

Wygląd wnętrza i dobór akcesoriów zależy od tego, gdzie będzie stała szafa i jakie będzie jej przeznaczenie. Szafa do przedpokoju na rzeczy wierzchnie z pewnością będzie wyposażona inaczej niżą szafa do sypialni.

Konfiguracja wnętrza to konkretna informacja, zależna od preferencji użytkownika w zakresie przechowywania i rodzaju posiadanych rzeczy. Niektórzy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy lub po prostu przyzwyczajeń, zdecydowanie wolą wieszać rzeczy. Wykorzystują funkcjonalne akcesoria, aby ubrania szybko były pod ręką i gotowe do wyjścia. Inni wybierają układanie rzeczy na półkach według wybranego przez siebie klucza. Te preferencje i ilość posiadanej odzieży w dużej mierze decydują o elementach składowych wnętrza szafy. Już na tym etapie widać, że odpowiedź na pytanie ile kosztuje metr szafy, może być różna. Inaczej bowiem kształtuje się cena metra mebla wyposażonego w same półki, a inaczej metra szafy z dedykowanymi akcesoriami czy oświetleniem. Poza tym same akcesoria też mogą mieć różną cenę, która ma wpływ na koszt mebla.

Elementów w szafie z drzwiami przesuwnymi jest bardzo wiele i każdy z nich może znaleźć się w jednym metrze szafy. O który więc metr szafy pytasz i którego cenę mamy Ci podać?

szafa komandor z drzwiami presuwnymi z płyty
Każdy metr szafy może mieć dowolną konfigurację wnętrza, bo jest to mebel na indywidualne zamówienie

Nie pytaj o cenę metra mebla, ale o korzyści, jakie przyniesie

Szafa przesuwna na wymiar to mebel na indywidualne zamówienie, dopasowany nie tylko do architektury wnętrza, ale przede wszystkim zaspokajający konkretne potrzeby jej użytkownika. To od jego oczekiwań i wymagań zależy, jak szafa będzie wyglądała i co będzie w niej przechowywane. Każdy metr dobrze zorganizowanej i zaplanowanej szafy to:

 • łatwiejsze i bardziej funkcjonalne przechowywanie
 • oszczędność czasu i wygoda użytkowania
 • zaspokojenie potrzeby przechowywania z zachowaniem ładu i porządku
 • panowanie nad chaosem i kontrola nad tym co mamy

Metr szafy nie jest więc tylko zbiorem desek i elementów, które można skalkulować i wycenić w każdym markecie budowlanym. Szafy na wymiar to meble bardzo osobiste i indywidualne, które spełniają marzenia domowników o przejrzystym i klarownym wnętrzu, o nowoczesnym designie, o wygodzie użytkowania. Każda szafa jest inna, bo każdy właściciel ma inne potrzeby i gusta. Każda ma inny styl, kolor, funkcjonalności i charakter. Ile więc kosztuje metr kwadratowy szafy? To zależy. Przecież nie o mebel chodzi, ale o potrzeby, które ten metr zaspokoi i wygodę, którą da swojemu właścicielowi.  Może zamiast pytania: ile kosztuje metr szafy, warto zadać sobie pytanie: co powinna mieć moja szafa, aby zapewnić mi największą wygodę?

Ile kosztuje szafa na zamówienie KOMANDOR

Ile kosztuje metr szafy bieżący szafy przesuwnej Komandor? – wnioski nasuwają się same

Jak widzisz, rzetelna odpowiedz na pytanie o cenę metra szafy, jedynie na podstawie szacunkowych wymiarów, nie jest możliwa. Aby podać Ci precyzyjną informację, musimy lepiej poznać Twoje potrzeby i oczekiwania. Lata doświadczeń nauczyły nas, że zadając takie pytanie, oczekujesz od nas konkretnej informacji o meblu, który zaspokoi Twoje potrzeby, a nie potrzeby każdego.

Ile kosztuje metr szafy to zależy od wielu czynników

Oczywiście, możesz orientacyjnie wycenić sobie metr mebla na podstawie informacji w folderach sklepów meblowych. Czy jednak każdy z tych mebli to mebel, który idealnie spełnia Twoje oczekiwania? Czy o każdej z tych szaf możesz powiedzieć, że jest to Twoja szafa? Pytając, ile kosztuje metr szafy w różnych punktach i u różnych sprzedawców, zastanów się, czy pytasz o taki sam metr szafy, i czy pytasz o metr szafy, jakiej potrzebujesz. To jest bardzo ogólne zapytanie, które nie da Ci precyzyjnej odpowiedzi. Szafa na wymiar jest dopasowana do Ciebie, szafa wyliczana na metry jest dopasowana do każdego – to wypadkowa wielu różnych wycen, dla różnych klientów.

Jeśli nadal chcesz wiedzieć, ile kosztuje metr szafy, to przeczytaj jeszcze raz powyższy tekst, odpowiedz sobie na przytoczone pytania i skontaktuj się z jednym z naszych salonów. Zapraszamy.

 

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/galeria/

8 Comments Add yours

 1. Dorota napisał(a):

  Chce szafę na wymiar biało liliowa fioletowa chce.półki drążki oświetlenie szafę chcę niską.dość.A długość szafy.2 ,5 metra długości skontaktuje.się z państwem jak.będę.gotowa.I ile by mnie kosztowało ??

  1. Komandor napisał(a):

   W takim razie czekamy na kontakt 🙂 Co do ceny Twojej szafy, najdokładniejszą wycenę uzyskasz wykonując wstępny projekt mebla w jednym z naszych autoryzowanych salonów. Możesz także skorzystać z opcji bezpłatnej wyceny, umawiając się poprzez formularz https://www.komandor.pl/kontakt/. Planując biało-liliowo-fioletową szafę możesz wykorzystać na drzwi mebla szkło lakierowane – ma nie tylko ciekawe kolory, ale także odbija światło i jest łatwe w utrzymaniu czystości.

 2. jaros1 napisał(a):

  Witam
  Proszę o informację jaki jest podział kosztów w szafie z drzwiami przesuwnymi: materiały/wykonanie.
  pozdrawiam

  1. Komandor napisał(a):

   Cena szafy i jej montażu zależna jest od użytych elementów. Każdy z zastosowanych elementów wyposażenia szafy oraz użytych materiałów posiada własną cenę i koszt montażu, dlatego na etapie projektowania program automatycznie wskazuje koszt elementów i montażu. Dzięki temu każda osoba może dostosować zabudowę do swoich potrzeb i możliwości poprzez bieżące dokonywanie korekt i zmian w projekcie. Aby poznać cenę szafy najlepiej udać się do autoryzowanego salonu i wykonać wstępny projekt

 3. Magda123 napisał(a):

  Witam, każda szafa jest ładna, jezli jest dopasowana do wnętrza.

 4. Komandor napisał(a):

  Oferta materiałów z których można wykonać szafę jest bardzo szeroka. Żeby poznać dokładną cenę szafy lub różnice w jej różnych odsłonach materiałowych najlepiej skorzystać z bezpłatnej wyceny w jednym z naszych salonów. Można to zrobić telefonicznie, poprzez formularz bezpłatnej wyceny na stronie http://www.komandor.pl albo bezpośrednio z Doradcą na miejscu. Taka opcja jest najwygodniejsza, bo nie tylko można zapanować i zaprojektować szafę poznając jej cenę, ale również na żywo zobaczyć materiał, z którego planowany jest mebel. Adresy salonów dostępne są na stronie https://www.komandor.pl/znajdz-salon/.

 5. Marta napisał(a):

  Czy można zrobić szafę z lustrami jako drzwi przesuwne?

  1. Komandor napisał(a):

   Oczywiście. Szafa z drzwiami z lustra to bardzo popularne rozwiązanie. Optycznie powiększa i rozjaśnia małe i wąskie wnętrza, a poza tym lustra w drzwiach zastępują często lustra wieszane na ścianach. W zależności od aranżacji pomieszczenia i lokalizacji szafy można zamiast klasycznego lustra srebrnego wybrać na drzwi mebla lustro brązowe, grafitowe czy zielone. Lustra w takim wydaniu nadają wnętrzu wyjątkowego uroku, a szafie ciekawego wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *