Szafa na raty czy za gotówkę?

Raty, kredyty, pożyczki – dookoła aż gwarno i tłoczno od różnego rodzaju ofert sprzedaży ratalnej. Na raty można kupić już praktycznie wszystko. Dlaczego więc nie skorzystać i nie kupić szafy lub mebli na raty? Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji i planujesz zakup szafy koniecznie przeczytaj poniższy wpis. Wyjaśniamy w nim, czy opcja zakupu na raty w przypadku szafy na wymiar jest możliwa? Czy warto kupić szafę na raty i czy nie jest to zbyt angażujący proces?

Czy można kupić szafę na raty

Wiele osób planujących kupić meble nie wie, że istnieje możliwość sfinansowania zakupu szafy, czy garderoby Komandor poprzez opcję kredytu. Szafa i meble na wymiar, podobnie jak inne meble w sklepach branżowych są towarem, który można kupić korzystając z systemu ratalnego. O szczegóły i możliwość dokonania takiej transakcji należy pytać indywidualnie w punkcie, w którym dokonywany jest zakup. Oferta ratalna jest bardzo zróżnicowana i wynika z umów, jakie sprzedawca na podpisane z bankami. Obok tej występującej jak opcja standardowa, często można trafić na ofertę promocyjną. Daje ona jeszcze więcej możliwości i niejednokrotnie specjalne warunki, dedykowane danej akcji promocyjnej. Przykładem mogą tu być  „raty 0%” czy „z odroczonym terminem płatności”.  Jednak coś za coś. Dedykowana oferta kredytowa, proponująca wyjątkowe warunki zakupu jest zazwyczaj bardzo okrojona w czasie.

szafa na raty czy za gotowke
Dedykowana oferta ratalna może być doskonałą okazją zakupu mebla, ale zazwyczaj jest ograniczona w czasie. Foto: pixabay.com

 

Szafa na raty czy za gotówkę – co lepsze?

Zakup na raty ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Związane to  jest miedzy innymi z charakterem osoby, która ma podjąć decyzję o zakupie, jej wcześniejszym doświadczeniem ze sprzedażą ratalną, a niejednokrotnie z niedoinformowaniem. Są osoby, dla których posiadanie jakiegokolwiek kredytu jest dużym dyskomfortem. Nie lubą być dłużnikami, nie chcą być uzależnione od konieczności terminowego spłacania zaległości, mają wątpliwości, co do faktycznie ponoszonych kosztów oraz  obawy, że w przyszłości nie będą w stanie spłacać należnych rat. Część osób zdecydowanie woli dokonać zakupu szafy za gotówkę, jeśli taką dysponuje w danej chwili albo poczekać z zakupem do momentu uzbierania pełnej kwoty.

Jest jednak gro osób, które chętnie korzystają z okazji zakupów na raty. Nie tylko nie nadwyrężają jednorazowo domowego budżetu, ale poprzez niższe miesięczne koszty, mogą pozwolić sobie na opcję i wariant droższego mebla, którego z pewnością nie kupiliby za gotówkę. Może to być związane z koniecznością dokonania jeszcze innych zakupów albo z uwagi na niewystarczające w danym momencie środki, jakimi dysponują.

Zakup na raty jest bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wartość zakupu przewyższa wartość środków na koncie. Dzięki niemu nie trzeba rezygnować z produktów lepszej jakości, które są spełnieniem marzeń. Dlaczego odmawiać sobie luksusu?

Przed podjęciem decyzji czy warto kupić szafę na raty czy za gotówkę, dobrze przeanalizuj każdą z opcji. Najważniejsze, że masz prawo i możliwość wyboru tego, co dla Ciebie najważniejsze i najwygodniejsze.

 

kalkulator pomoże dobrze obliczyć raty
Szafa na raty to dobre rozwiązanie, ale zanim weźmiesz kredyt dobrze skalkuluj wszystkie wydatki. Foto: pixabay.com

 

CZYTAJ TAKŻE „SZAFA DO MAŁEJ SYPIALNI” – CO WARTO WIEDZIEĆ

Czy warto kupić szafę na wymiar na raty

Szafa na zamówienie to mebel odzwierciedlający Twoje potrzeby i personalizowany w każdym detalu. Takiej samej nie znajdziesz u sąsiadów w bloku, koleżanki czy znajomych. Każdy mebel czymś się różni. Jeśli nawet wizualnie wygląda tak samo, co się zdarza z uwagi na panujące trendy czy modną kolorystykę, to i tak będzie miała inny wymiar, odmienną konfigurację elementów wnętrza czy rodzaj detali, jak prowadnice lub akcesoria. Projektując szafę spełniasz swoje marzenia i zaspokajasz swoje potrzeby, czego nie możesz zrobić w kupując meble gotowe. W przypadku tych drugich, o wielu elementach decyduje za Ciebie producent, narzucając gotowe rozwiązania lub dając bardzo ograniczone możliwości manewru.

Szafa na wymiar to nie chwilowy mebel. Będzie towarzyszyła Tobie i najbliższym przez wiele lat, a czasami nawet wychowa w porządku kilka pokoleń. Drzwi szafy będą przesuwały się kilkanaście razy dziennie, podobnie jak szuflady. Codziennie, kilkukrotnie z szafy korzystać będzie cała rodzina, szykując i chowając strój wyjściowy do pracy, szkoły czy na spontaniczne wyjścia. Ten meble ma za zadanie dać komfort Tobie i Twojej rodzinie w podstawowych, a jakże istotnych codziennych czynnościach.

szafa na raty do salonu
Nie musisz rezygnować ze spełniania marzeń. Dzięki opcji zakupu na raty możesz mieć szafę, która zaspokoi Twoje potrzeby, nawet jeśli jej cena przerasta posiadane w danym momencie dostępne środki w domowym budżecie. Foto: pixabay.com

Warto rozważyć…

Ponieważ szafa to mebel personalizowany, wykonywany na Twoje zamówienie i uwzględniający wszystkie Twoje wybory to nie będzie kosztował jak mebel ogólnie dostępny, zaspokajający potrzeby wszystkich. Z pewnością zdajesz sobie z tego sprawę. Jeśli więc cena wymarzonej szafy jest dla Ciebie problemem, bo w danym momencie nie jesteś w stanie wygospodarować potrzebnych środków, możesz skorzystać z opcji zakupu na raty. Nie musisz rezygnować z marzeń i wygodnego życia. 

Zastanów się, czy lepiej płacąc miesięcznie niewielką ratę mieć coś w 100% swojego, co odpowiada Twoim gustom, zaspokaja Twoje potrzeby i idealnie pasuje do wnętrza mieszkania, czy zdecydować się na kompromis i codzienne żałować swojego wyboru? Pomyśl o komforcie i wygodzie, jaką możesz się cieszyć już od pierwszego dnia użytkowania wymarzonej szafy. Z pewnością te odczucia sprawią, że inaczej spojrzysz na wysokość raty, którą będziesz płacić za swój mebel.

aranzacja przedpokoju z szafa na wymiar i meblami na raty
Wygody i komfortu nie można przeliczać na pieniądze i nie warto rezygnować, z własnych marzeń. Zakup na raty znacznie to ułatwia

Więcej plusów czy minusów?

Raty czy gotówka? Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Zanim jednak dokonasz ostatecznego wyboru, popatrz na poniższą listę. Staraliśmy się rzetelnie pokazać argumenty „za” i „przeciw”  dotyczące zakupu szafy na raty.

Plusy zakupu mebli i szafy na raty

 • Nie musisz wydatkować jednorazowo dużej kwoty z budżetu domowego i masz komfort, że pieniądze zostają w Twoim posiadaniu.
 • Kupując szafę na raty, za pozostałą gotówkę, możesz kupić inne, ważne dla Ciebie rzeczy lub przeznaczyć ją na lokatę bankową.
 • Rozkładając koszt szafy na miesięczne spłaty, możesz wybrać opcję mebla, taką o jakiej zamarzysz i jaka spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zaspokoi potrzeby. Nie musisz szukać kompromisów i substytutów.
 • Nie musisz odwlekać zakupu mebla do czasu uzbierania pełnej kwoty.
 • Budujesz swoją historię kredytową, która może być ważna w momencie planów zaciągnięcia większego kredytu na inny cel.
 • Okres kredytowania szafy jest zazwyczaj krótszy niż okres jej gwarancji. Nic nie tracisz i jesteś bezpieczny. Użytkujesz szafę od pierwszego dnia i korzystasz z jej funkcjonalności, a po spłacie kredytu nadal masz szafę objętą gwarancją.
 • Przy jednym kredytowaniu zakupu możesz dobrać do szafy inne meble jak łóżko, komodę, kuchnię czy biurko, nie czekając na okazję, aż podreperujesz domowy budżet lub wygospodarujesz dodatkowe środki.
 • Dokonując zakupu mebli na raty, wybierasz najlepszy okres kredytowania i wysokość miesięcznej spłaty, dopasowane do Twoich możliwości.

Minusy, o których warto wspomnieć

 • Możesz odczuwać dyskomfort związany z posiadaniem kredytu i zobowiązania wobec banku. Świadomość, że masz kredyt może być po prostu dla Ciebie zbyt trudna.
 • Przez określony czas, wynikający z umowy, jesteś zobowiązany do spłaty zadłużenia, więc co miesiąc uszczupla się Twój domowy budżet.
 • W okresie spłaty zadłużenia Twoja sytuacja materialna może się zmienić, więc dobrze skalkuluj, czy warto dokonywać zakupu na raty
 • Musisz pamiętać o terminach spłaty raty.
 • Sprawdź dodatkowe koszty, związane z zakupem szafy na raty. Niektóre kredyty wymagają dodatkowego ubezpieczenia czy innych kosztów, o które koniecznie należy zapytać przed wzięciem kredytu.
 • Wybór opcji zakupu na raty czasami ogranicza możliwość zakupu mebla z innymi dodatkowymi korzyściami jak promocyjna cena czy dodatkowa usługa. Zawsze warto dopytać o dostępne możliwości i wybrać najbardziej dla siebie opłacalną.

 

szafa na raty czy za gotowke
Plusy i minusy – wybierz opcję, która jest dla Ciebie najwygodniejsza

Jak załatwić formalności i co sprawdzić

Zakup szafy na raty nie jest skomplikowany i nie wymaga dopełnienia wielu formalności, które mogą być uciążliwe i niewykonane.

 1. Kupując szafę Komandor wszystko możesz załatwić w punkcie sprzedaży wraz z podpisywaniem zamówienia na meble.
 2. Jak przy każdej umowie kredytowej, sprzedawca będzie musiał sprawdzić Twój status i zdolność kredytową w bazie BIK. Weryfikacja nie jest jednak długa i informację zwrotną, na temat możliwości zakupu szafy na raty, uzyskasz w kilka-kilkanaście minut.
 3. W zależności od banku, który będzie udzielał kredytu na zabudowę oraz od wysokości kredytu, sprzedawca poprosi  o przedłożenie kilku dokumentów- innych, jeśli jesteś osobą fizyczną, innych, jeśli prowadzisz własną działalność. Najczęściej dokumentem wymaganym przy zakupie szafy jest jedynie dowód osobisty.

Pamiętaj jednak, aby dokładnie dopytać o warunki kredytu oraz wszelkie koszty. Masz prawo pytać o wszystko i do momentu, aż uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Dopytaj o wysokość raty, czas kredytowania i ewentualne dodatkowe koszty. Decyzji, czy dokonać zakupu mebla na raty, nie podejmuj pochopnie, bo to przecież Twoje pieniądze.

 

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *