Sposób na wielkanocne porządki

Przed Świętami Wielkanocnymi w wielu domach panuje wzmożony ruch. I nie mamy na myśli jedynie kuchennej krzątaniny.  Front robót, czyli wielkanocne porządki, obejmują praktycznie całe mieszkanie. Nie popadaj jednak w paranoję, mamy kilka sposobów, jak przejść przez ten wyjątkowy czas spokojnie, z dystansem, ale oczywiście z odpowiednim efektem końcowym. Okres świąt to przede wszystkim czas relaksu, zadumy i bliskości. Niezależnie od tego czy celebrujesz wspólne chwile w gronie rodziny, czy święta mają dla Ciebie wymiar duchowy, a może liczysz jedynie na trochę wolnego, warto zadbać o odpowiednią oprawę tych kilku dni. Tylko od czego zacząć? Jaki jest najlepszy sposób na wielkanocne porządki?

Szybki sposób na wielkanocne porządki w 5 krokach

Naprawdę nie musisz szaleć z przygotowaniami już miesiąc przed. Zapewne, jak co roku, i tak wszystko zostanie na ostatnią chwilę. Skorzystaj więc z krótkiej podpowiedzi, poznaj 5 kroków, dzięki którym szybko przygotujesz się do świąt, a zobaczysz, że można inaczej.

Krok 1 – Przygotuj listę rzeczy i zakupów koniecznych do zrobienia

Planowanie to naprawdę doskonały manewr. Wykorzystywali go już wielcy przywódcy, gotując się do rozstrzygających bitew. I chociaż popularne jest powiedzenie; „Co się planuje to się krzyżuje” radzimy sięgnąć po kartkę i długopis lub dedykowaną aplikację. Codzienne obowiązki, gonitwa, nagle wyskakujące terminy i czynności sprawiają, że ani się obejrzysz, a czas przygotowań się skończy i zostaniesz z niczym, w panice. Po co ten stres? Usiądź, spisz co masz do zrobienia i jakie zakupy musisz zrobić, żeby spokojnie przystąpić do zaplanowanych prac. Szybsze spisanie ich na liście pomoże w razie konieczności dopisać rzeczy, które jeszcze przyjdą do głowy.  Nie bój się delegować zajęć. Rozpisz i podziel prace. Przecież to też jest metoda, dzięki której szybciej uporasz się z koniecznymi do wykonania zajęciami i zaangażujesz innych domowników.

palnowanie zakupow szybki sposób na wielkanocne porzadki
Boisz się, że o czymś zapomnisz w przedświątecznym szale przygotowań? Zrób listę i zaplanuj prace domowe

Krok 2 – Zrób zaplanowane zakupy

Wyznacz jeden dzień na zrobienie zakupów z listy. Nie rozkładaj tego na kilka zakupowych wyjazdów, bo codziennie trzeba będzie poświęcić temu zajęciu jakiś wycinek dnia. Lepiej zrobić to raz, a dobrze. Oczywiście, nie unikniesz sytuacji,  że w ostatniej chwili coś wpadnie ci jeszcze do głowy, ale to na pewno będzie już ostateczność. Zaopatrz się w produkty do świątecznych dań i smakołyków, środki do szybkich porządków oraz elementy do wielkanocnych stroików, nadających mieszkaniu klimatu. Nie zostawiaj niczego na „potem”, bo najtrudniej oderwać się od rozpoczętych prac.

 

Ozdoby, jak bazie, gałązki wierzby czy rzeżucha, lepiej mieć przygotowane wcześniej. Przecież to one szybko wprowadzą świąteczny klimat do mieszkania.

Krok 3 – Pochowaj zbędne rzeczy, aby nie zakłócały widoku i zadbaj o ogólny porządek w mieszkaniu

Mieszkanie to nie muzeum, ale dobrze, żeby wyglądało schludnie. Nie planuj jednak przed świętami zmiany garderoby z zimowej na wiosenną. Nie wyciągaj wszystkich rzeczy z szaf i nie rób selekcji odzieży. Z pewnością utoniesz wtedy w stercie rzeczy i wplączesz się w dylematy typu „oddać, wyrzucić, a może jeszcze się przyda”. Teraz nie jest na to czas. Jeśli nie zostało to zrobione przed Świętami Wielkanocnymi, to równie dobrze można to zrobić po nich. Nie wpadaj w szał mycia okien, prania firanek i trzepania dywanów. Najważniejsze, żeby w mieszkaniu panował ogólny porządek, pachniało świeżością i była dobra atmosfera. Nie chodzi o to, aby urobić się po łokcie i podpierać nosem podczas odwiedzin rodziny, przyjaciół czy bliskich. Zastanów się, czy Twoje mieszkanie zostało aż tak zaniedbane, że wymaga teraz porządkowych rewolucji? Chyba nie.

Jaki jest sposób na szybkie wielkanocne i świąteczne porządki? Wystarczy przetrzeć powierzchnie mebli czy fronty szaf, wyczyścić  witryny, odkurzyć mieszkanie, umyć podłogi i pochować to, co zalega po kątach. Jeśli to zrobisz, od razu zauważysz spektakularny efekt.

 

salon z szafa przesuwna i witrynami
Uprzątnięcie zbędnych rzeczy z otoczenia to szybki sposób na świąteczne porządki

PRZECZYTAJ TAKŻE: „SZYBKIE PORZĄDKI W SZAFIE W 4 KROKACH

Krok 4 – Przygotuj kuchnię na nadejście świątecznych prac

Podczas przygotowań świątecznych kuchnia to poligon i czasami pole minowe. Dobrze więc odpowiednio przygotować sobie stanowisko pracy. Rozplanuj lokalizację dla produktów oraz kolejność czynności, aby front robót szedł sprawnie, szybko i w komfortowych warunkach. Zrób miejsce na blacie chowając zbędny sprzęt lub wyciągnij ten, który będzie konieczny. Dobra logistyka to podstawa. Zebranie w jednym miejscu przetworów i składników, sprawdzenie dostępności blaszek na ciasta oraz garnków to konieczność. No bo jak poradzić sobie z wielkanocną babą, kiedy brakuje drożdży? I jak zrobić pasztet, kiedy w podłużnej formie usadowił się keks? Okres świąt to dobry sprawdzian dla kuchni i jej ergonomii. Odpowiednio rozplanowana ułatwia zdanie, nieprzemyślana utrudnia. Jeśli poczujesz, że mogło być lepiej, może warto pomyśleć o nowej kuchni? Przecież święta i wyjątkowe imprezy bywają częściej niż raz do roku. A poza tym ważny jest Twój codzienny komfort podczas przygotowywania posiłków.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA W ERGONOMICZNEJ KUCHNI”

kuchnia z wyspa i ciagiem roboczym
Dobrze rozplanowana kuchnia i odpowiednia przestrzeń robocza znacznie ułatwiają przygotowania do Świąt

Krok 5 – Wykonaj świąteczny stroik

A kiedy wszystko powyższe już ogarnięte, w domu pachnie wypiekami i wędzonką, zostaje jeszcze najprzyjemniejsza część przygotowań, czyli wystrój domu i wprowadzenie świątecznego klimatu. Serwety i obrusy ze świątecznymi motywami na stole,  wierzby i bazie wetknięte w wazon, zielona rzeżucha lub owies w szklanych naczyniach naprawdę potrafią zapewnić wyjątkową atmosferę. Kiedy dołożysz do nich świąteczne motywy w postaci zajączków, kurczaków, jajek i baranków to przeniesiesz się w inny wymiar. Soczysta zieleń wiosennych, żywych gałązek, intensywna żółć kwiatów wyglądających z donic, delikatność szarych bazi oraz multikolorowość pisanek i ozdób po prostu pobudzają do życia i dodają energii. Rozłożone na meblach w różnych częściach domu czy mieszkania wprowadzają wiosenną atmosferę i pogodny nastrój. Spróbuj samodzielnie wykonać własny stroik.  Zobaczysz jaka to dobra zabawa i jak doskonale pobudza kreatywność oraz daje oddech od codzienności. A kiedy przejdziesz już te 5 kroków…

Własnoręcznie wykonany stroik wielkanocny wprowadzi do mieszkania wyjątkową atmosferę i energię

 

…zostaje tylko przygotowanie kolorowych pisanek i można siadać do rodzinnego stołu. Wspólne chwile z bliskimi,  rozmowy, zasłużony odpoczynek i delektowanie się przygotowanymi na czas potrawami to kwintesencja świąt. I jak, przekonaliśmy Ciebie, że dobrze jest mieć sprawdzony sposób na wielkanocne porządki?

Życzymy wszystkim …

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *