Poradnik, jak przechowywać zimowe ubrania.

Gdy nadchodzi zima, korzystamy ze strojów gwarantujących komfort i ciepło. Wraz z końcem sezonu  ich czas mija i powinny ustąpić miejsca tym lżejszym i bardziej zwiewnym. Zimowe rzeczy czas pożegnać i odłożyć do szafy na zasłużony odpoczynek.  I tutaj często powstaje problem.  Jak przechowywać zimowe ubrania, grube płaszcze, swetry czy buty, aby nie przeszkadzały w kompletacji codziennego ubioru i w dobrym stanie przetrwały do następnego sezonu?

Najlepsze miejsce na rzeczy sezonowe

Musimy pamiętać, że ubrania zimowe większą część roku leżą nieużywane w szafach i na półkach. Właśnie dlatego powinniśmy znaleźć takie miejsce, gdzie będą gromadzone bez obaw o to, że pogniotą się lub nasiąkną niechcianymi zapachami. Potrzeba na to sporo przestrzeni. Na szczęście meble na wymiar pozwalają, by zaprojektować je zgodnie z potrzebami, a nawet odrobiną rezerwy, aby służyły przez wiele lat i były gotowe na sezonowe wahania w każdej garderobie.

SZAFA NA WYMIAR CZY GOTOWA? – OTO JEST PYTANIE 

Przestronna garderoba lub praktyczna szafa – która lepsza do przechowywania zimowej odzieży?

Coraz częściej korzystamy z zabudowanej pod sam sufit, przepastnej szafy na wymiar lub domowej garderoby, w zależności od możliwości domu czy mieszkania. Obie idealnie nadają się na schowek dla ubrań sezonowych pod warunkiem, że pomyślimy o tym jeszcze na etapie planowania mebla. Każdy mebel na wymiar w takim wypadku jest bardziej praktyczny od wolnostojącej szafy, bo daje ogromną swobodę w aranżacji wnętrza. Dzięki temu z łatwością można przeznaczyć w jego wnętrzu specjalne miejsce na akcesoria, które zadbają o rzeczy rzadziej używane oraz pomogą zapanować nad szafowym chaosem.

jak przechowywac zimowe ubrania w garderobie
W szafie i w garderobie dobrze wydzielić strefy na rzeczy sezonowe

Podstawa to dobre przygotowanie i odpowiednie zaplecze

Problem jak przechowywać zimowe rzeczy ma każdy. Najwłaściwszym, z praktycznego punktu widzenia, rozwiązaniem jest przeznaczenie na zimową odzież najwyższych stref mebla. Nie korzystamy z niej na co dzień, więc sięganie wysoko na półki i karkołomne wspinaczki nie będą dla nas problemem. Przesuwając zimowe ubrania w górne strefy szafy czy garderoby robimy sobie także miejsce na to, w czym będziemy chodzić przez najbliższe miesiące.

Przechowywanie zimowych ubrań wymaga odpowiednich detali i akcesoriów. Dobrze więc zakupić worki próżniowe, pokrowce na ubrania, zamykane pudełka oraz wygospodarować przynajmniej jedną szufladę lub kosz. Zadbajmy także o właściwe magazynowanie zimowego obuwia. Odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane może przeleżeć w szafie do kolejnej zimy.

 

Planując jak przechowywać zimowe ubrania, od tego powinniśmy zacząć…

Żelazna zasada jest taka, żeby, zamykając dany sezon, dokonać gruntownego przeglądu ubrań. Zdecydowanie zaleca się wyeliminować te rzeczy, w których na pewno nie będziemy chodzili w następnym sezonie. Szkoda, aby zalegały w szafie i zajmowały cenne miejsce. To, co jeszcze jest niezwykle istotne przy odkładaniu rzeczy do szafy lub garderoby to dbałość o higienę.  Zawsze należy przechowywać rzeczy czyste i kompletne, pozbywając się zimowych wspomnień oraz zapachów.

POZNAJ PATENT NA PORZĄDEK – JAK UKŁADAĆ UBRANIA W SZAFIE

 

Dolne i górne strefy szafy to idealne miejsce na rzeczy, z których nie korzystamy zbyt często

 

Jak przechowywać płaszcze i kurtki

Przed schowaniem odzieży wierzchniej koniecznie należy sprawdzić wszystkie kieszenie i powyciągać zalegające w nich bilety, drobniaki czy opakowania chusteczek. Ważny jest także przegląd i ewentualna reperacja zamków, przyszycie guzików, czy odpięcie kołnierzy. W zależności od posiadanych płaszczy i kurtek warto oddać je do pralni lub po prostu wyprać i dobrze wysuszyć. Wiosenne słońce będzie dużym sprzymierzeńcem w tej kwestii. Nigdy nie wolno chować wilgotnych i niedosuszonych ubrań z uwagi na mogącą pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach.  Odpowiednio przygotowaną odzież wierzchnią ubieramy w pokrowce dla rzeczy długich lub krótkich i wieszamy w jednym miejscu szafy lub garderoby. Dobrym miejscem jest także strefa w najwyższej partii mebla i wykorzystanie pantografu, który pozwoli nam ją funkcjonalnie zagospodarować.  W razie barku miejsca w szafie, wykorzystujemy worki próżniowe dedykowane płaszczom. Dzięki temu rozwiązaniu zyskamy dużo wolnej przestrzeni i odseparujemy zimowe rzeczy od wiosennych trenczy, kurtek czy żakietów.

Porządki w szafie ułatwia segregacja rzeczy zimowych i letnich
Zimowe płaszcze warto wyczyścić i schować do pokrowców

Grube swetry –  złożyć, czy powiesić?

Ciepłe, puchate, wełniane i miękkie. Takie swetry lubimy najbardziej i doceniamy ich zalety w okresie zimowym. Kiedy pojawia się słońce i pierwsze oznaki wiosny, odchodzą jednak w zapomnienie. Schowane w czeluściach szafy, czekają z utęsknieniem na powrót chodnych dni. Oczywiście, można i tak, ale pamiętajmy, że miękkość swetrów i ich wygodne sploty kochają także szafowe mole, które chętnie znajdą w nich schronienie. Nie upychajmy więc swetrów ciasno, jeden na drugim w tyle mebla, bo nie przetrwają w dobrym stanie do następnego sezonu.

Przechowując swetry dajmy im oddech. Odpowiednio wyprane i wysuszone, złóżmy i schowajmy na półce pawlaczowej, umieszczonej w górze szafy lub garderoby. Powieszenie swetrów na wieszak może spowodować ich odkształcenie na ramionach lub nieestetyczne naciągnięcie. Praktycznym rozwiązaniem będzie także ułożeni ich w przewiewnych i ażurowych koszach, które zapewnią odzieży odpowiednią wentylację. Jeśli natomiast ilość swetrów jest zbyt duża, podobnie jak w przypadku płaszczy, warto sięgnąć po worki próżniowe. To nieoceniony pomocnik w kreowaniu dodatkowej, wolnej przestrzeni w szafie.

 

wysuwne kosze do przechowywania zimowych rzeczy
Wysuwane kosze zapewniają swetrom odpowiednią wentylację i zapobiegają pognieceniu

 

Czapki, szaliki i rękawiczki – sprytne miejsce na atrybuty zimy

Pięciopalczaste czy te z jednym palcem, gładkie czy z pomponem, długie czy z frędzlami… Rękawiczki, czapki, szaliki –  niby nie takie wielkie, a jakoś brak na nie miejsca w naszych meblach. Niezastąpione w srogie zimowe dni i jesienne pluchy, zbędne, kiedy za oknem śpiew ptaków i wesołe słoneczne promienie. I co tu z nimi począć? Gdzie schować, żeby nie przeszkadzały i nie zawadzały, kiedy szukamy lekkiej apaszki? Tutaj z pomocą przychodzą kosze, szuflady, akcesoria oraz dedykowane pudełka dla których zawsze znajdzie się miejsce na jednej z górnych półek. Zimowe tekstylia sparowane, poskładane, czyste i pachnące przeleżakują w nich bez problemu,  a w razie potrzeby będą w pełnej gotowości.

Idealną strefą przechowywania zimowych akcesoriów będzie też szuflada ze specjalnym wkładem z przegrodami. W każdej z nich możemy umieścić komplet rękawiczek i czapki posegregowane według kolorów czy użytkowników, do których należą. W ten sposób odseparujemy je nie tylko od  rzeczy codziennych, ale także od siebie samych.

CZYTAJ TAKŻE JAK WYKORZYSTAĆ SZUFLADY I KOSZE W SZAFIE NA WYMIAR

 

szuflady i kosze w szafie na wymiar to miejsce na zimowe akcesoria
W każdej z przegród można umieścić jedną parę rękawiczek lub czapkę

 

Przydatne akcesoria na zimowe obuwie

Zimowe buty mają to do siebie, że gabarytowo znacznie odbiegają od swoich wiosenno-letnich odpowiedników. Wysokie kozaki, botki, wykończenia z futerka czy chociażby grube podeszwy – wszystko to sprawia, że potrzebują więcej miejsc i specjalnej strefy przechowywania. Na pewno, tak jak w przypadku ubrań, zawsze przed schowaniem, powinny być wyczyszczone, zaimpregnowane i zreperowane w razie potrzeby. Najlepiej zamknąć je w specjalnie przygotowane i podpisane pudełka lub umieścić na wysuwnych prawidłach, aby nie uległy odkształceniu. Dla nich dolna partie szafy czy garderoby to idealne rozwiązanie, które nie wymaga od nas każdorazowego schylania i sięgania w głąb mebla. Jeśli dysponujemy dedykowaną strefą, przeznaczoną jedynie na obuwie to warto wykorzystać także górne półki.

ZOBACZ PORADNIK JAK PRZECHOWYWAĆ I DBAĆ O BUTY

 

organizacja szafy do przechowywania zimowych rzeczy męskich
Wydzielenie strefy na sezonowe obuwie pomaga odseparować je od innych rzeczy

 

Co roku stajemy przez dylematem jak przechowywać zimowe ubrania. Ich składowanie nie jest łatwym zadaniem. Należy gruntownie przemyśleć to zagadnienie i dobrze zaplanować, jak rozmieścimy poszczególne elementy odzieży, aby po kilku miesiącach leżakowania były gotowe na nadejście zimy. Sposób magazynowania ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego ważne jest nie tylko gdzie, ale i jak będziemy je przetrzymywali.

 

 

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *