Jak układać ubrania w szafie – patent na porządek

Drzwi szafy otwierają się, a tam na półkach pięknie i równo poukładane ubrania, według rodzaju, koloru czy przydatności w sezonie. Taki obrazek pojawia się często w idealnych garderobach czy szafach, wprowadzając w zdumienie i zachwyt oglądających. Zastanawiamy się wówczas: Jak układać ubrania w szafie, żeby osiągnąć taki efekt? Kto ma czas na takie porządki i czy łatwo utrzymać je na dłużej? Wszystko jest możliwe, bo porządek w garderobie czy szafie to kwestia odpowiedniej organizacji i przyjętej strategii. Ważne jest właściwe rozplanowanie miejsca do przechowywania, aby nie było za małe, ani za duże. Kluczowa jest też odpowiednia segregacja rzeczy, czyli na siłę nie składać wszystkiego, co poskładane być nie powinno.

Ja układam, Ty układasz, a czy On układa? – dla kogo składanie

Styl życia i rodzaj wykonywanej pracy bardzo często decydują o tym jaką odzież posiadamy i jaki sposób przechowywania preferujemy. Decyduje o tym także ilość dostępnego miejsca, które możemy przeznaczyć na nasze rzeczy, bo to ona określa, jak układać ubrania w szafie, żeby najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń mebla i ułatwić sobie życie.

Osoby prowadzące sportowy styl życia lub wykonujące wolny zawód, nie zawsze potrzebują wielkich przestrzeni do wieszania swoich rzeczy. Zazwyczaj nie posiadają zbyt dużej ilości ubrań, które wymagają tego sposobu przechowywania.  Zdecydowanie wolą ułożyć swoje rzeczy wygodnie na półkach, w zasięgu ręki niż za każdym razem sięgać na wieszak. Tę formę wybiorą także osoby, które zamieszkują kawalerki i oszczędnie muszą gospodarować miejscem na swoje ubrania. Podobnie jest w przypadku, gdy z jednej szafy korzysta kilka osób. Muszą wtedy radzić sobie z bardziej kompaktowym sposobem przechowywania, walcząc o każdy centymetr powierzchni mebla.

uporządkowane wnętrze garderoby
Układaj te ubrania, które można poskładać

 Zanim złożysz, zapamiętaj

Każdy składa ubrania według swojego schematu. Jedni T-shirty czy bluzki układają kolorami lub tematycznie, inni przygotowują ubrania zestawami na „co dzień” i na „okazje”, jeszcze inni układają je według rodzaju lub sezonu. Pomysłów jest tyle, ile osób wybierających ten sposób przechowywania. Zanim jednak poskładasz ubrania – trzy ważne zasady.

 1. Przed złożeniem ubrania i położeniem go na półce sprawdź, czy nic nie masz w kieszeniach. Możesz tam przecież mieć ważny bilet, portfel, drobne pieniądze, zapasowe klucze czy chusteczki. Niektóre z tych przedmiotów po czasie nie będą miały już swojej wartości, no bo co po bilecie na koncert, który się już odbył? Szkoda tracić czas na przekopywanie sterty ubrań w poszukiwaniu rzeczy zaginionych. Obecność przedmiotów w kieszenie to także element, który może mieć wpływ na deformację ubrań. Warto więc opróżnić je zawczasu.
 2. Nie chowaj rzeczy znoszonych, które nadają się jedynie do prania. Higiena w szafie i wśród ubrań jest ważna. Rzeczy do prania, daj do prania, a te które masz w szafie niech będą gotowe do ubrania w każdej chwili. To samo dotyczy obuwia. Unikniesz rozczarowania, kiedy przed ważnym wyjściem sięgniesz po jedną z rzeczy i okaże się niezdatna do użycia.
 3. Postaraj się wyprasować ubrania przed włożeniem ich do szafy. To co prawda czasochłonne zajęcie, ale także inwestycja na przyszłość. Odpowiednio wyprasowane i poskładane ubrania zajmą mniej miejsca w szafie i nie ulegną deformacji. Poza tym łatwiej utrzymasz porządek i oszczędzisz czas przed wyjściem. Dobrze jest też składać ubrania według szwów, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych, nieestetycznych zagnieceń materiału, trudnych czasami do wyprasowania. Kiedy dojdziesz do wprawy ze składaniem ubrań, czynność ta pójdzie szybko i niemal automatycznie. Ucz się dobrych nawyków.
wnętrze szafy z rozkładanymi drzwiami
Podczas układania używaj własnego „klucza”, wtedy szybko znajdziesz potrzebną rzecz

 Jak najlepiej układać ubrania w szafie i co mamy do dyspozycji

W szafie trzymamy nie tylko odzież, ale także buty i różnego rodzaju akcesoria. Każdy z tych przedmiotów wymaga odpowiedniego sposobu przechowywania. Półki, półeczki, kosze i szuflady – to najważniejsze akcesoria, które pomogą zapanować nad składnymi rzeczami i ułatwią utrzymanie należytego porządku w szafie czy garderobie.

 Półki na rzeczy duże i małe

Na półkach, które zamawiając meble na zamówienie wykonuje się na dowolny wymiar, można trzymać rzeczy mniejsze i wielkogabarytowe. Wystarczy, aby półki dopasować do tego, co planujemy na nich trzymać i to zarówno po względem rozmiaru, jak i ciężaru.

Oto kilka podpowiedzi, jak dopasować półki i jak układać ubrania oraz rzeczy w szafie, aby było pojemnie i funkcjonalnie:

 • Półki, do przechowywania klasycznie poskładanych bluzek, T-shirtów czy spodni, nie powinny być zbyt wysokie ani szerokie. Składowanie rzeczy na wysokich stosach będzie powodowało ich przewracanie podczas wyciągania potrzebnej bluzki czy pary spodni. Niewygodne będzie także sięganie poprzez rząd ułożonych stosików z rzeczami w głąb zbyt głębokiej szafy. Poza tym, rzeczy w tylnym rzędzie będą niewidoczne i utrudnią dotarcie do tej właściwej. Najlepiej szerokość półki dopasować do maksymalnie dwóch stosów ubrań ułożonych obok siebie. Dzięki temu mamy bezpośredni wgląd w całą odzież.
 • Warto wydzielić przy pomocy półek dedykowane strefy na bluzki, spodnie, swetry, ubrania sezonowe czy buty. Taka organizacja i segregacja ułatwią nam szybsze dotarcie do potrzebnej rzeczy i zachowanie porządku.
 • Rzeczy sezonowe czy rzadko używane najlepiej trzymać na półkach w górnych partiach mebla. Nie będą zajmowały miejsca codziennym przedmiotom i ubraniom, a w razie potrzeby będziemy wiedzieli, gdzie ich szukać.
 • Obuwie także zasługuje na swoją własną strefę przechowywania. Mogą to być klasyczne półki, na których ustawimy obuwie albo półki wysuwne, które zapewnią wygodne przechowywanie i szybki dostęp nawet dwóm parom butów, ułożonych jedne za drugimi.

 

półki w szafie jako sposób na to jak układać rzeczy w szafie
Układanie rzeczy w szafie to nie tylko rozmieszczenie na półkach. Z pomocą przychodzą też inne akcesoria

Płytkie i głębokie szuflady

Pamiętajmy, że rzeczy poskładane to nie tylko te widoczne na pierwszy rzut oka, rozmieszczone na półkach. Jak układać ubrania w szafie to także w szufladach. Tam przecież nie powinien panować bałagan i miszmasz. Szuflady to wbrew pozorom nie tylko miejsce na drobne przedmioty. Osoby, które preferują przechowywanie rzeczy w formie składanej, mogą na przykład trzymać w szufladach ułożone koszule, poskładaną bieliznę osobistą, hobbystyczne przedmioty czy domowe tekstylia. Tak schowane rzeczy są nie tylko poukładane, ale jednocześnie dodatkowo zabezpieczone, w odróżnieniu od tych na półkach.

Ażurowe i przewiewne kosze

Kosze, podobnie jak szuflady. Mogą mieć różne wymiary i głębokości. To idealne wręcz miejsce na grube swetry, pledy, ręczniki, koce czy pościel. Dzięki swojej budowie i splotom, zapewniają odpowiednią wentylację przechowywanym rzeczom. Poza tym wszystko co w nich przechowujemy jest od razu widoczne po otwarciu szafy lub wejściu do garderoby.

szuflada wewnątrz szafy
Jak układać ubrania w szafie, zwłaszcza te, które wymagają odpowiedniej wentylacji? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju kosze i szuflady

„Złota dziewiątka” czyli najważniejsze zasady układania

 1. Złóż wszystko, co może stracić kształt podczas wieszania i przechowuj na półkach.
 2. Ustal najlepszy dla siebie sposób przechowywania. Układaj rzeczy na półce w pojedyncze lub podwójne stosiki, ułożone jeden obok drugiego.
 3. Sprawdź, ile miejsca zajmują Twoje złożone rzeczy, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń półki, czyli jej szerokość i głębokość.
 4. Zbyt głębokie półki utrudniają dostęp do ubrań, zwłaszcza tych umieszczonych w górnych partiach mebla. Optymalna głębokość półki to 60 cm. Półka, bez podparcia dolnego, nie powinna być dłuższa niż 100 cm, aby nie ulec ugięciu pod ciężarem przechowywanych na niej rzeczy.
 5. Odstępy między półkami powinny wynosić od 25-38 cm. Dzięki temu sterta poskładanych ubrań nie będzie zbyt wysoka i nie będzie się wywracała podczas wyciągania poszczególnych rzeczy.
 6. Półki na górze i na dole mogą mieć inny rozstaw niż te na wysokości Twojego wzroku.
 7. Rzeczy najczęściej używane i te codzienne układaj na półkach, do których masz najłatwiejszy dostęp – to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie.
 8. Wykorzystaj przestrzeń nad obszarami do zawieszania, czyli najwyżej położone półki, do przechowywania torebek, walizek, rzeczy sezonowych oraz tych rzadziej używanych, do których nie musisz często sięgać. Trzymaj tam w pudełkach czapki, szaliki, rękawiczki lub ułożone luzem pledy, koce czy rzeczy hobbistyczne.
 9. Aby zaoszczędzić miejsce na półkach, umieszczaj mniejsze torebki w dużych, a niektóre rzeczy sezonowe pakuj w pudełka czy w walizki.
wnętrze szafy z poukładanymi ubraniami
Wydzielenie stref na różnego rodzaju rzeczy, ułatwia utrzymanie porządku na półkach i w przestrzeni szafy

CZYTAJ TAKŻE – JAK WIESZAĆ UBRANIA W SZAFIE?

Przechowywanie odzież w formie poskładanej niewątpliwie ma swoje zalety, bo każdy z nas oczekuje i docenia co innego. Najważniejsze tylko, by dobrze zorganizować ten swój świat rzeczy poukładanych, aby był wygodny, funkcjonalny i zgodny z naszymi oczekiwaniami. No i oczywiście, aby umieć się w nim odnaleźć w każdej chwili. Skoro już wiecie, jak układać ubrania w szafie – to do dzieła – macie duże pole do popisu.

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *