My, charakter wnętrza a drzwi do szafy, czyli jak wybrać najlepszą opcję

Decyzja zapadła. Kupujemy szafę na wymiar z drzwiami przesuwnymi. Wiemy, gdzie będzie stała, wiemy na co ją potrzebujemy i co będziemy w niej trzymać. Pozostaje jeszcze kwestia drzwi do szafy i ich wyglądu.

Drzwi do szafy przesuwnej jako funkcjonalny i reprezentacyjny element mebla

No właśnie czym kierować się wybierając drzwi do szafy? Modą, czyli tym, co akurat jest na czasie? Własnym poczuciem stylu, który nam najbardziej odpowiada, chociaż nie jest do końca na czasie? Może wybrać bezpiecznie, neutralne kolory? A gdyby tak zaszaleć i pokazać samego siebie i to, co nam w duszy gra, nutkę sentymentalizmu, mocne uderzenie barw albo szaloną kreatywność. Pytań i dylematów jest wiele, bo przecież drzwi do szafy to element, który będzie widział każdy, kto nas odwiedzi.

O ile wnętrze szafy jest tylko nasze i schowane przed oczami innych, za frontem właśnie, o tyle drzwi przesuwne do szafy to znacząca i widoczna część. Nie tylko wiele mówi ona o wnętrzu mieszkania, ale także o domownikach i stylu ich życia. Wiadomo, funkcjonalność i niezawodność drzwi do szafy to podstawa. Ale przecież w tym temacie już wiemy bardzo dużo, jesteśmy dokładnie wyedukowani i wybraliśmy najlepszą opcję. Zostaje jeszcze strona wizualna mebla, czyli jak to się mówi „twarz naszej szafy”.

drzwi do szafy ramki komandor


Drzwi do szafy kontra inne sprzęty

Szafa nie jest meblem samodzielnym. Najczęściej towarzyszą jej inne sprzęty w mieszkaniu czy w pokoju. Dlatego mamy dwie główne opcje. Albo dopasujemy drzwi do szafy stylistycznie i kolorystycznie do reszty otoczenia, aby zachować harmonijne wnętrze, albo uczynimy z nich punkt kulminacyjny, najważniejszy i dominujący akcent w pokoju. Decyzja należy do nas i to właśnie opcja, którą wybierzemy, zdecyduje o tym, jak będą wyglądały drzwi do szafy.

Wygląd frontu ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli będzie to szafa wnękowa, której boki są niewidoczne, ukryte we wnęce, a drzwi bardzo mocno wyeksponowane. Dbając o jednolitą stylistykę pomieszczenia i podchodząc do aranżacji wnętrza z pewnym dystansem, wybierzmy na drzwi szafy kolory z gamy i wachlarza odcieni, jakie funkcjonują w meblach w danym pokoju. Wówczas całe wnętrze będzie harmonijne, spokojne, gustowne i wysmakowane.

drzwi do szafy ornament

W zależności od tego, w jakim stylu mamy utrzymane pomieszczenie, drzwi do szafy możemy wykonać z różnych materiałów:

  • z płyty laminowanej o strukturze drewna, czyli na przykład dębu lub orzecha, jeśli jest to wnętrze klasyczne lub rustykalne,
  • z lakierowanego szkła z połyskiem czy w macie, kiedy stawiamy na nowoczesność,
  • z naturalnych fornirów i płyt o głębokich strukturach, noszących ślady niedoskonałości i ingerencji żywiołów, jeśli jesteśmy zwolennikami natury i stylu skandynawskiego.

Kiedy jednak zdecydujemy, aby drzwi do szafy przyciągały uwagę i były wisienką na torcie w naszym pomieszczeniu, możemy pomyśleć o bardziej odważnych rozwiązaniach. Może to być mocna, żywa barwa szkła lakierowanego, oryginalny wzór panelu lub niecodzienna grafika na szkle z etnicznymi wzorami czy abstrakcją.

Przy takim wyborze zadbajmy jednak, aby pozostałe meble, nie krzyczały za bardzo kolorami, chociaż kształtami mogą się zdecydowanie wyróżniać.

drzwi do szafy mocny akcent komandor


Pełne czy ażurowe drzwi do szafy – co wybrać

Drzwi do szafy lub garderoby mają za zadanie chronić to, co trzymamy we wnętrzu. Dlatego wariant pełny czy ażurowy to kwestia lokalizacji szafy. Jeśli nasza szafa lub garderoba stanowią część innego pomieszczenia, na przykład oddzielają część sypialnianą od garderobianej lub szafa jest częścią wydzielone garderoby, wtedy możemy wybrać ażurowe drzwi do szafy. Prześwity pomiędzy ażurem nadadzą frontom lekkości i subtelności, a wnętrzu tajemniczości. Zdecydowanie atrakcyjnie takie wnętrze będzie wyglądało wieczorem, kiedy zza ażuru przechodzić będzie subtelne światło.

Jeśli jednak szafa znajduje się w przedpokoju lub trzymamy w niej rzeczy, których nie chcemy eksponować przed wszystkimi, zdecydowanie wybierzmy pełne fronty. Nie tylko przysłonimy wnętrze, ale także ochronimy odzież i inne tekstylia przed kurzem i zabrudzeniami z zewnątrz. Wcale to jednak nie oznacza, że musimy w takich przypadkach całkowicie rezygnować z elementów ażurowych. Aby urozmaicić i uatrakcyjnić drzwi do szafy na wymiar, wystarczy ażur lub wstawki ażurowe podkleić od spodu kolorowym szkłem. Zyskamy wówczas dodatkowo oryginalny wizualny motyw.

drzwi do szafy ażur komandor

Pełne drzwi również mogą być ciekawe, jeśli pomysłowo i niebanalnie zestawimy w drzwiach szafy różne wypełnienia. Łącząc ze sobą kolory i struktury, z pozoru niepasujące do siebie, możemy czasami osiągnąć spektakularny efekt, a sama szafa nada wnętrzu ciekawego kolorytu.

<<<<<<<<< CZYTAJ TAKŻE - Fronty do szaf przesuwnych - na wysoki połysk czy matowe?


Z czego zrobić drzwi do szafy na wymiar

Firmy wykonujące meble na wymiar i oferujące drzwi przesuwne dysponują bardzo szeroką gamą wypełnień. Komandor posiada ponad 100 kolorów płyt laminowanych o oryginalnych i przepięknych dekorach, 40 kolorów szkła, panele pełne ze wzorami 3D oraz ażurami w kilkudziesięciu wzorach, forniry, lamperie i fronty lakierowane w szerokiej palecie RAL.

Biorąc pod uwagę samo szkło, mamy do dyspozycji kilka kolorów lustra, szkło lakierowane z połyskiem, szkło matowe, satynowe oraz to z oryginalnymi ornamentami, które mienią się i tworzą drzwi do szafy jakby w trój wymiarze lub drogocennej tkaninie.

To samo tyczy się płyty, która nie jest płaską powierzchnią, ale bardzo realistycznie oddaje rysunek drzewa, słoje, cięcia czy sęki. Dzięki temu front szafy wygląda naprawdę jak wykonany z prawdziwego drzewa, posiada pory i ślady obróbki.

Doskonale wyglądają naturalne forniry czy bambusy, które dostępne są w ciekawych wybarwieniach, nieregularnych strukturach powierzchniowych i mają tę prawdziwą klasę oraz bardzo realny wygląd, dzięki czemu jeszcze wyraźniej pokazują prawdziwy rysunek drewna.

drzwi do szafy grafika komandor

Indywidualnego charakteru nadamy szafie, jeśli drzwi do szafy wykonany przy wykorzystaniu grafiki na szkle. Dzięki tej technice i wybranemu wzorowi cała szafa staje się bardzo osobistym meblem, który oddaje to, co jest nam najbliższe: romantyczny pejzaż, graffiti, wspomnienie z wakacji czy wizerunek idola. Drzwi przesuwne do szafy można wykonać na wiele sposobów. Spróbujmy czasami w jednym skrzydle i froncie połączyć ze sobą różne techniki i różne wypełnienia, przy jednoczesnym wyborze ciekawych wzorów i kolorów ramek. Sami możemy stworzyć własne dzieło, które wyeksponowane w meblu, pięknie i oryginalnie dopełni aranżacji całego wnętrza.


Drzwi do szafy a nasza osobowość

Wybierając drzwi do szafy, kierujmy się nie tylko modą, ale dopuśćmy do głosu także swoją osobowość, wrażliwość i poczucie estetyki. Pamiętajmy także, żeby dopasować szafę i jej drzwi do charakteru pomieszczenia, w którym będzie stała. Złapanie równowagi i balansu pomiędzy tymi wszystkimi elementami jest bardzo ważne, jeśli chcemy się dobrze czuć we własnym domu.

Tradycja, klasyka i romantyzm

Tradycjonaliści, którzy dobrze czują się w klasycznych i stonowanych wnętrzach, wybiorą drzwi do szafy z płyty laminowanej lub lustra. Postawią zdecydowanie na typowe, konwencjonalne i dobrze sobie znane wybarwienia, ciepłe orzechy, monumentalne dęby, wiązy czy jesiony. Dopiero w takim otoczeniu i przy meblach wykonanych w tych dekorach poczują się spokojnie, harmonijnie, swojsko i bezpiecznie.

drzwi doszafy tradycja komandor


Romantycy i ci, którzy mają raczej spokojne usposobienie i wyrafinowany gust, z pewnością wybiorą drzwi szklane z elementami piaskowanymi, białe lub pastelowe płyty, szkło ornamentowe, lustra, panele ażurowe lub 3D. Odnajdą się też w pomieszczeniu, w którym na drzwiach szafy znajdzie się grafika z motywami krajobrazów czy natury, a charakter wnętrza podkreślą delikatne, pastelowe i jasne barwy. Taki zestaw sprawi, że pomieszczenie będzie emanowało łagodnością, spokojem i wytwornością.

Dla estetów ceniących przestrzeń i porządek szklane, chłodne fronty o lśniących lub satynowych powierzchniach, czy fronty lakierowane w jasnych barwach to podstawa. Tylko w takim wnętrzu i przy takich drzwiach w szafie poczują swobodę, ład i harmonię w swoim otoczeniu. Gładkie, niczym nienaruszone płaszczyzny w drzwiach szafy i stonowane barwy to recepta na mebel idealny. Do gustu przypadną im też oryginalne drzwi z płyty laminowanej w kolorach natury, ale bez zbędnych szaleństw i łączeń.


Nowoczesność, podróże i dynamika

Podróżnicy, miłośnicy egzotyki, ekologii i natury powinni wybrać fornir, rattan, bambus lub płyty, które jak najrealniej odwzorowują rysunek drewna. Kontakt z naturą, a przynajmniej jej namiastka, chociażby w meblu, będą miały dobry wpływ na ich samopoczucie i klimat wnętrza. Czasami mogą też w drzwiach do szafy postawić na orientalne wzory lub fotografiki z podróży, aby przenieść klimat z wypraw do swojego domu.

drzwi do szafy natura komandor


Osoby dynamiczne, lubiące ciągłe wyzwania i zmiany, uciekające od nudy i stagnacji z pewnością dobrze będą się czuły w nowoczesnym wnętrzu. Taki efekt przyniesie wykonanie drzwi do szafy w szkle i to zarówno w żywych połyskujących kolorach, jak i z wykorzystaniem ciekawych i nieoczywistych motywów graficznych jak graffiti, kolaż czy abstrakcja. Połączenie żywych barw, głębi, perspektywy i szklanych refleksów to sposób na przełamanie monotonii i nudy.

Osobom nowoczesnym, lubiącym nowinki i śledzącym najnowsze trendy nie będą obce odważne kolory, wypełnienia o industrialnym wyglądzie i fakturze, stalowe i czarne kolory oraz chłodne szkło. Takie elementy doskonale wkomponują się w przestrzeń ich życia oraz wnętrza domów. Szafa z drzwiami w dekorze betonu, białe, stalowe, czarne lub ornamentowe szkło czy płyty przypominające poorane drzewo to elementy obowiązkowe w wystroju wnętrza.

drzwi do szafy komandor industrial


Drzwi do szafy to nie opcja „na zawsze”

I jeszcze coś, co może pomóc niektórym w podjęciu trudnej decyzji w kwestii wyboru drzwi do szafy. Drzwi zawsze można zmienić. Jeśli opatrzy nam się jakiś kolor lub motyw albo zmienimy styl wnętrza, wymieńmy drzwi na nowe. W meblach na wymiar jest to możliwe. Nie musimy zmieniać całego mebla, a jedynie jego element. W tym wypadku tym elementem są drzwi do szafy.

Nowy front może diametralnie odmienić wnętrze mieszkania, pokoju czy samego mebla. Szybko, a jednocześnie radykalnie, możemy dokonać rewolucji w aranżacji pomieszczenia. Dzięki temu możemy także być zawsze na czasie i przenosić panujące trendy do swojego domu. Praktyczne i wygodne rozwiązanie, które nie wymaga remontu całego mieszkania. Wymieńmy drzwi w szafie, przemalujmy ściany, zmieńmy dodatki, a zyskamy zupełnie nowe wnętrze i ponowny efekt „wow”.


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz