Kolor roku 2019 w aranżacji wnętrz i modzie

Kolor roku 2019 - czy wiecie jakiego się spodziewać? Królowały już błękity i pudrowe róże, soczyste zielenie i tajemnicze fiolety. Co zawładnie modą, designem i aranżacjami, kiedy w kalendarzu zmienimy daty na 1 stycznia 2019? Na razie to jednie spekulacje, ale już producenci farb, mebli i modowi eksperci mają swoje typy. Poniżej zebraliśmy kolory, jakie proponują Instytut Pantone, WGSN i PPG. Czy ktoś z nich wytypuje trafnie kolor roku 2019? Czas pokaże.

Kolory roku 2016-2018
2016 - pudrowe róże i błękity, 2017 - soczysta zieleń, 2018 - pobudzający fiolet. A czym zaskoczy nas rok 2019?


Pantone i jego dyskretne typy na kolor roku 2019?

Instytut Pantone, jak corocznie, stworzył paletę kolorów na sezon jesień 2018- zima 2019. Być może to właśnie z zaproponowanych przez nich barw, wyłoni się ta jedna jedyna, która zostanie okrzyknięta kolorem roku 2019. Spekulacje cały czas trwają, a palety zmieniają się co sezon, odpowiadając temu, co dzieje się na świecie. Kolorami, które pojawią się już jesienią i przejdą w zimowo-wiosenne aranżacje jest 15 dość zaskakujących, barwnych propozycji. Wśród nich 5 to kolory bezpieczne, klasyczne oraz 10 tak zwanych topowych, o odmiennym i zdecydowanym charakterze.

W dzisiejszym świecie kolor ma ogromne znaczenie. Kolor wyróżnia, sprzedaje, identyfikuje. Trudno jednak wyznaczyć jego jeden odcień. Mieszanka kultur, wyznań, pokoleń, miejsc wszystko to sprawiło, że kolory się przenikają, pokazują swoją wielowymiarowość i różnorodność znaczenia. Kolory mogą definiować emocje, ale w każdej z kultur różne - w jednej dany kolor będzie oznaczał radość w innej smutek. Dlatego barw nie można spłaszczać, nadawać im określonego znaczenia i zamykać w ramy. Kolor przenika się z innymi płaszczyznami życia i nadaj im znaczenia. Barwa, która powstaje musi mówić samą sobą, bo to ona próbuje wyrazić nasza osobowość, nasz styl, nastawienie, stan umysłu oraz moment w życiu, w jakim akurat jesteśmy. Ta zasada przyświecała też kreatorom Instytutu Pantone, którzy zaproponowali światu swoją paletę barw na sezon jesienno- zimowy. Być może skrywa ona kolor roku 2019.


10 mocnych i wyrazistych kolorów:

Odważna i ekscentryczna paleta, która łączy kolor i jego nieoczywiste odcienie, jako pragnienie indywidualizmu, podkreślenie kreatywności i wyrażenia siebie. Wiele z przestawionych tutaj barw jest na tyle dominujących, że same w sobie i ze sobą mogą tworzyć niesamowite kreacje, poprzez różnicowanie struktury, faktury czy odcienia. Z pewnością nie tylko w modzie, ale w aranżacji, każda z nich pozwoli wykreować bardzo oryginalne i ciekawe wnętrze, pojawiając się niekoniecznie jako barwa wiodąca. Może być tylko w formie dodatku lub ekscentrycznego i nieoczywistego mebla na wymiar.

Pantone barwy sezonu jesień 2018-zima 2019
Paleta barw jesień 2018/zima 2019. Czy jest wśród nich kolor roku 2019?


5 bazowych i ponadczasowych barw

Pomimo tak ważnego trendu indywidualności i odsunięcie tego, co „typowe”, nadal zostaje w człowieku pragnienie stabilizacji i harmonii. Wyznaczają one kierunek i stanowią punkt odniesienia, który nawet w najtrudniejszym momencie i ferworze codziennego życia, pozwala zachować cząstkę siebie. Takie właśnie zadanie ma „bazowa piątka”, która stanowi szkielet oraz fundament nie tylko w ubiorze i kreacji, ale także w otoczeniu, w którym spędzamy czas. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni prywatnej, którą możemy kreować osobiście i tylko pod siebie.

Paleta barw ziemi Pantone
Bazowe, bezpieczne kolory, które odnajdą się w każdej aranżacji i stylu

WGSN i kolorowy tygiel rozmaitości

WGSN (Worth Global Style Network) zwana inaczej „biurem stylów” to agencja działająca on-line, założona w Londynie w 1998 roku. Jako lider pośród agencji badawczych analizuje i przepowiada trendy. Stanowią one później bazę dla firm modowych, architektów, projektantów, designerów i twórców komercyjnych. WGSN wysyła w podróże po świecie swoich pracowników, wśród których są dziennikarze, artyści, historycy sztuki, fotografowie. Zbierają oni cenny materiał, obserwując lokalne życie, kulturę, wydarzenia modowe, wystawy, festiwale. Wszystko to ujęte, opisane i sfotografowane daje doskonały materiał badawczy i porównawczy, pozwalający wyciągnąć spójne wnioski, określić trendy, kolory i kierunki, w jakich podąża świat mody, technologii i aranżacji.

Kolor roku 2019 może będzie to granat. Aranżacja sypialni w stylu vintage
Głęboki granat na ścianie nadaje sypialni klimatu i charakteru. W nowy sezonie na pewno pojawi się w różnych odsłonach


Wiele kolorów, wiele możliwości

Wśród kolorów, wytypowanych przez WGSN, które na przełom lat 2018/2019, zdominują rynki i świat designu, znalazły się także:

 • Głęboki granat jako piękny i wyrafinowany odpowiednik lub zamiennik czerni. Doskonale sprawdzi się na satynie, aksamicie i włóczkach, mieniąc się odcieniami i dając pole innym barwom. We wnętrzach wykreuje spokój, tajemnicę i styl.
 • Bordo i jego ciepłe odcienie, a zwłaszcza wspomniany wyżej kolor Pantone określany jest mianem Red Pear, czyli Czerwonej Gruszy. Idealny odcień, który swoją soczystością nadaje życia i głębi, ożywiając każdą aranżację.
 • Barwy metaliczne, jako propozycja dla odważnych, lubiących eksperymenty w ubiorze i wnętrzach. Kolory te odnajdą się w formie ekscentrycznych i oryginalnych dodatków, tkanin czy okładzin ściennych.
 • Makowy odcień czerwieni - mocny, intensywny dla ludzi z silnym, przebojowym charakterem i nietuzinkowym podejściem do życia oraz wnętrz.
 • Pełen witalności, uniwersalny odcień zieleni pod postacią Fresh pine. Mocno nasycony, ale jasny i lekki kolor, który zadomowi się w różnych wnętrzach i stylach.
 • Ceylon Yellow – jeszcze jedna propozycja z gamy Pantone - orientalna, aromatyczna i dosyć egzotyczna w odcieniu żółć, która pięknie podkreśli stylizację, a do aranżacji wniesie świeżość, ciepło oraz nutkę pikanterii.
 • Intensywny odcień niebieskiego wyrażony poprzez Performance blue. Kolor, który odbija światło, jest świeży, lekki i podkreśla wyjątkowość rzeczy oraz detali.


 • Ultra violet - kolor roku 2018, który raczej nie powiedział ostatniego słowa i dalej będzie dodawał klasy oraz wyjątkowości wnętrzom i stylizacjom. Barwa mocna, mistyczna, nasycona i bardzo wyraźna.
 • Oliwka – stylowy, spokojny kolor, który wycisza i uspokaja aranżacje. Jego barwa pięknie współgra zarówno z mocnymi, jak i pastelowymi kolorami.
 • Kremowy w chłodniejszej odsłonie - bazowy element, dodający szyku i klasy. Pięknie wybija się na tle mocniejszych kolorów, przyjmując różne odcienie.
 • Beż przywodzący na myśl pachnące, egzotyczne migdały jako przedstawiciel kolorów ziemi. Doskonały do każdego stylu i aranżacji.
 • Brąz o ciepłym odcieniu, z lekką domieszką toffi i karmelu, który podkreśli wyjątkowość wnętrza i pozwoli się przenieść w lata panowania stylu vintage i retro. Ale tutaj uwaga - w jego towarzystwie pojawia się także brąz z domieszką czerni - czyli gorzka czekolada.

Czy wśród tych barw jest także kolor na rok 2019? Zobaczymy. Część kolorów wytypowanych przez WGSN pokrywa się z barwami typowanymi przez Instytut Pantone oraz z kolorami prezentowanymi na targach w Mediolanie. (Pisaliśmy o nich przy okazji naszego materiału o mediolańskich trendach w meblach Komandor). Tam też znalazł się piękny odcień corala, który widniał nie tylko w detalach, ale nawet na dużych płaszczyznach. Czy jednak barwa koralowa, jak chociażby intensywny i energetyczny Living Coral Pantone, może przejąć królowanie w świecie designu i zyskać tytuł kolor roku 2019? Niebawem będziemy mogli obserwować tę ciekawą kolorystykę na półkach sklepowych pod postacią odzieży, dodatków, akcesoriów czy tkanin. Czas pokaże. Która z barw wygra ten wyścig i przejmie we władanie rok 2019?

PPG typuje swój kolor roku 2019

PPG Industries (Pittsburgh Plate Glass Company) to światowy dostawca lakierów, powłok, produktów optycznych, materiałów specjalistycznych, chemikaliów, szkła i włókna szklanego. Z uwagi na obecność w wielu branżach na świecie, może podpatrywać światowe trendy kolorystyczne. Trendy te przeistacza w kolor, który pojawia się na produktach konsumpcyjnych, samochodach i elementach do aranżacji wnętrz oraz meblach. Kolor palety PPG jest wybierany przez globalny zespół ekspertów PPG z 8 krajów i na podstawie obserwacji wielu segmentów klientów, w tym farb samochodowych, urządzeń, podłóg i farb architektonicznych.


Kolor roku 2019 według PPG to Night Watch - stonowany, głęboki odcień zieleni. W takiej formie i wybarwieniu, kolor ten jest synonimem elegancji, klasy i luksusu. Wprowadza do wnętrza szyk, harmonię i równowagę. Idealnie nadaje się na obicia mebli, kolor farby na ścianę, szklaną okładzinę czy detale. Pięknie komponuje się z kolorami ziemi, drewnem, betonem i szkłem, a także złotem i mosiądzem - czyli odnajdzie się we wnętrzach eko, naturalnych, skandynawskich, a także retro, vintage i glamour. Wszędzie, w subtelny, ale jednocześnie wyrafinowany i oczywisty sposób, podkreśli związek z naturą i naszą tęsknotą za tym, co prawdziwe.

Night Watch to odzwierciedlenie intensywnej zieleni starych borów, przepastnych lasów, naturalnych drzew i pejzaży. W dzisiejszych czasach ten związek z naturą, chęć odizolowania się od technologii, medialnego szumu, krzyczących barwami reklam i ulic to naturalna potrzeba człowieka. Właśnie taka myśl oraz wnioski z obserwacji świata zdecydowały, że PPG wybrał na kolor roku 2019 ten dystyngowany odcień zieleni.

kolor roku 2019

Mocna zieleń - odwołanie do pierwotnych instynktów i natury.

A może w naszych wnętrzach pojawi się czarny koń? Czy po soczystym kolorze roku 2017 – Greenery oraz tajemniczym, ale bardzo intensywnym Ultra Violet, czyli kolorze roku 2018 przyjdzie czas na bardziej stonowaną, wysmakowaną i wyrafinowaną barwę? Czy wybrany zostanie kolor, który mimo wszystko dalej utrzyma i podkreśli nasz związek z przyrodą? Może bój na rynku kolorów stoczą zieleń z granatem w swoich nieco mrocznych odcieniach. A jeśli wielokulturowość i otwarty styl życia zdecydują o pikantnej żółci lub odcieniu czerwieni czy corala? Może jednak brąz w odcieniu gorzkiej czekolady jako stabilna baza?

Z dużą ciekawością i niecierpliwością czekamy, co wybiorą eksperci. Na ile ich propozycje pokryją się z władcą absolutnym, który zostanie okrzyknięty kolorem roku 2019. Macie swoje typy?


znajdź najbliższy salon Komandor

Meble na wymiar sygnowane marką Komandor to gwarancja tego, że wszystkie garderoby, przedpokoje, kuchnie, salony i sypialnie można zaaranżować w estetyczny sposób...

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz
dolnoslaskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie lodzkie malopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie slaskie swietokrzyskie warminsko-mazurskie wielkopolskie-oddzial-poznan wielkopolskie-oddzial-kalisz zachodniopomorskie

Komandor na świecie

Komandor jest dziś firmą o zasięgu ogólnoświatowym. Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. ...

zobacz