Zamień marzenia i wirtualne plany w prawdziwy projekt. Jak zaprojektować szafę krok po kroku
Szukasz szafy z drzwiami przesuwnymi i chcesz zmieścić ją w istniejącej już w pomieszczeniu wnęce o wymiarach 232 cm szerokości i 257,5 cm wysokości. Ponieważ jest to szafa do przedpokoju powinna pomieścić rzeczy wiszące, obuwie i akcesoria typu czapki czy szaliki. Dodatkowo lubisz nietuzinkowe rozwiązania, więc szafa nie może być zwykłym, nudnym meblem, tylko musi mieć „to coś”. No to do dzieła.
Krok 1 – Wybór rodzaju i typu szafy
Jeśli więc miejscem, w którym ma stanąć szafa jest wnęka w przedpokoju, czyli luka pomiędzy ścianami, a Twoja szafa ma mieć drzwi przesuwne, z dostępnej listy produktów wybierz opcję „szafa przesuwna zabudowana”. W opisie mebla znajdziesz dokładne informacje na temat jego budowy i specyfiki. To pomoże Ci utwierdzić się w przekonaniu, czy o taką szafę na pewno Ci chodzi. Następnie określ, czy szafa jest klasyczna, prosta, czy może potrzebujesz szafę narożną.
Krok 2 – Poznajmy się bliżej. Aplikacja pyta, Ty odpowiadasz. Krótsza drogą do tego, aby jak najlepiej zaprojektować szafę marzeń.
Aplikacja będzie starała się ułatwić Ci cały proces tworzenia mebla podpowiadając jak zaprojektować szafę, dlatego na początku napotkasz kilka dodatkowych pytań. Możesz na nie odpowiedzieć, ale możesz je też pominąć. To kwestia Twojego wyboru.
Aplikacja zapyta o:
- Rozmiar Twojej szafy podając trzy przedziały. W dalszym procesie projektowania wymiary możesz dokładnie doprecyzować, według własnych potrzeb. Przecież to szafa na wymiar.
- Ulubiony styl aranżacyjny. Jeśli dobór kolorów nie jest Twoją mocną stroną, to to pytanie pomaga dopasować stylistykę frontów i kolor szafy tak, żeby mebel, który projektujesz był ciekawy, estetyczny i na czasie.
- Rzeczy, które chcesz przechowywać w szafie. Na podstawie wybranych ikon z rzeczami, wygenerowane zostanie wnętrze szafy najlepiej odpowiadające wskazanym potrzebom.
Warto jednak wiedzieć, że na podstawie udzielonych odpowiedzi otrzymasz wzorcowy model mebla najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Możesz z niego skorzystać, ale możesz też go edytować, czyli samodzielnie zaprojektować swoją szafę od podstaw. Wybór należy do Ciebie.
Krok 3 - Ustalanie wymiarów i kolorów, czyli personalizacja szafy
Wnęka, jaką masz w przedpokoju, ma nietypowy wymiar 232 cm szerokości i 257,5 cm wysokości oraz 67 cm głębokości. Raczej trudno kupić gotową szafę o tych wymiarach, w ulubionym kolorze i dodatkowo z adekwatnym do potrzeb wyposażeniem. Jeśli jednak możesz samodzielnie zaprojektować swoją szafę to możesz zdecydować o każdym jej detalu. To najlepsze z możliwych rozwiązań. W menu górnym w zakładce „Korpus” podajesz wymiary swojej szafy, określasz jej sposób ułożenia we wnęce i wybierasz kolor materiału elementów zewnętrznych.
Skoro zewnętrzne detale szafy masz już ustalone przejdź do projektowania drzwi w menu „Fronty”. Możesz też zmienić ich ilość, jeśli nie odpowiada Ci propozycja szafy wzorcowej. Ponieważ szafa w Twojej wizji ma nietuzinkowy, awangardowy wygląd frontów i lubisz kolory, z listy wzorów wybierz drzwi w bezramowym systemie Heliodor z łączeniami pionowymi. Każdy z pionowych pasów zaplanujesz sobie w dowolnym kolorze szkła. Eksperymentuj, zestawiaj, oglądaj materiały. Kolor, mat, połysk czy struktura - łącz i zestawiaj co chcesz, aż uzyskasz wymarzony efekt.
Zwróć uwagę, że dla frontów możesz wybrać także inny rodzaj ramki i jej kolor oraz wzór drzwi, jeśli akurat system Heliodor nie jest w Twoim guście. Możliwości masz naprawdę wiele więc się nie ograniczaj.
Krok 4 Wnętrze ma znaczenie. Jak zaprojektować i dobrać szafę do przechowywanych rzeczy
Ale szafa to nie tylko to, co na zewnątrz. Szafa na wymiar to szafa, która powinna spełnić jeszcze jeden podstawowy warunek. Powinna być funkcjonalna i użyteczna. Twoja szafa ma do spełnienia konkretne zadanie – przechowywać rzeczy wierzchnie domowników i gości. Jak więc zaprojektować szafę do przedpokoju z prawdziwego zdarzenia? Oczywiście przemyśleć i dobrze rozplanować jej wnętrze oraz wybrać akcesoria.
Skoro planujesz w niej trzymać rzeczy wiszące, nie może zabraknąć strefy na rzeczy wiszące długie - jak płaszcze oraz rzeczy wiszące krótkie – jak kurtki czy marynarki. Na osobne miejsce zasługują też buty oraz akcesoria typu czapki, szaliki, rękawiczki i inne. Przeglądnij dobrze listę dedykowanych w aplikacji zestawów w menu „Wnętrze”. Dla wygody możesz wyszukać je po kluczu w menu górnym. Spójrz na zestaw numer 18 - drążek na rzeczy dłuższe, górna pólka na walizkę, pojemne szuflady na sezonowe tekstylia oraz półki na buty. Ta cześć modułu szafy może być zarówno dla gości, jak i dla domowników. Zaraz za nim umieść drążek na rzeczy długie typu płaszcze i palta.
Za drugimi drzwiami szafy zaplanuj moduł z zestawami dla domowników. Strefę z podwójnymi drążkami na kurtki i marynarki oraz na przykład moduł 7 wypełniony dedykowanymi półkami na obuwie. Możesz tu trzymać buty zarówno letnie, jak i zimowe. Do tego duża półka pawlaczowa na rzeczy sezonowe lub torby podróżne. W tak szczegółowo zaplanowanej szafie na pewno zmieścisz rzeczy domowników i gości. Szafa stanie się prawdziwa szafą przedpokojową dbając o porządek w pomieszczeniu i wygodę użytkowników przy każdym wejściu lub wyjściu z mieszkania.
Krok 5 Sprawdź, jak zaprojektowana szafa wygląda w Twoim mieszkaniu
Projektując szafę w aplikacji mobilnej i dysponując urządzeniem, które obsługuje technologię AR, możesz także sprawdzić jak będzie wyglądała ona we wnętrzu, w którym ma stanąć. W tym celu wykorzystaj moduł AR rozszerzonej rzeczywistości i przenieś zaprojektowaną szafę do wnęki w przedpokoju. Zobaczysz ją w całej krasie. Możesz otworzyć każde drzwi i zaglądnąć do środka mebla. Szybko, wygodnie i prosto - oto jak możesz zaprojektować swoją wymarzoną szafę z aplikacją Designer Komandor.
No i jak podoba Ci się wizja takiej szafy. Oto efekt końcowy całego Twojego procesu twórczego. Tak może wyglądać Twoja szafa w przedpokoju.