Oświetlenie w garderobie – potrzebne, czy nie?

Bez światła trudno wyobrazić sobie dzisiejsze życie. Towarzyszy nam praktycznie wszędzie. O ile w przestrzeni domowej lub miejskiej jest konieczne, to czy oświetlenie w garderobie jest nam naprawdę potrzebne? Może to tylko fanaberia i zbędne koszty? Z pewnością znajdą się zwolennicy takiej teorii, ale postaramy się udowodnić, że nic bardziej mylnego. Dobrze dobrane oświetlenie w garderobie to komfort użytkowania i oszczędność czasu, który w obecnych czasach jest towarem deficytowym.

Scenki z życia niejednej ciemnej garderoby

Nie przekonało Ciebie z pewnością ostatnie zdanie i nadal wahasz się, czy światło w garderobie jest konieczne? Oto proste przykłady.

Scena pierwsza: Poranek, za oknem szaro. Śpieszysz się do pracy na ważne spotkanie. Wchodzisz do garderoby i po omacku szukasz reprezentacyjnej koszuli i nowo kupionego krawata. Niewiele widać, więc na ślepo wybierasz pierwszą z brzegu, ale to nie ta. Sięgasz po następną i znów klapa. A czas płynie… zaczynasz się denerwować, bo nie umiesz się odnaleźć we własnej garderobie, tak tu ciemno.

Scena druga: Zaplanowane od dawna spotkanie z koleżankami. Sukienka przygotowana, buty też tylko gdzieś zapodział się pasek, który miał być wisienką na torcie całej stylizacji. Przekopujesz szufladę z paskami, nerwowo wyplątujesz jeden z drugiego, a nigdzie nie ma tego właściwego. Zupełnie nic nie widzisz w tej przepastnej szufladzie. A czas płynie…Koleżanki wysyłają ponaglające sms-y, a Ty robisz się coraz bardziej nerwowa.

Znasz takie sytuacje? Można je mnożyć i mnożyć. To właśnie w codziennym życiu najlepiej widać, jak ważną rolę pełni światło w garderobie, czyli w miejscu, gdzie rozpoczynasz i kończysz każdy dzień. Skoro więc możesz poprawić sobie komfort życia, to nie ma na co czekać. Niech stanie się jasność.

oswietlenie w duzej garderobie
Dobrze doświetlona garderoba to wygoda w codziennym użytkowaniu i oszczędność czasu

Czy oświetlenie w garderobie jest potrzebne i praktyczne?

Garderoba, kiedyś postrzegana przede wszystkim jako miejsce do przechowywania ubrań, dzisiaj zmienia swoje przeznaczenie. Z wnętrza pełnego półek, regałów i wieszaków, staje się niejednokrotnie pokojem garderobianym. Przestrzenią, w której oprócz przechowywania rzeczy, coraz chętniej eksponujemy wyjątkowe kolekcje ulubionych butów, torebek, kapeluszy, zegarków czy sentymentalnych gadżetów. Oprócz klasycznego wyposażenia pojawia się w niej także oryginalna wyspa, wygodny szezlong, sofa czy nawet dodatkowa toaletka. To miejsce wyjątkowe, w którym spędza się niejednokrotne dziesiątki godzin w ciągu tygodnia, planując strój do pracy, na ważne spotkanie czy kolację z przyjaciółmi.

Garderoba stanowi intymną przestrzeń, w której wszystko musi być dopracowane z dbałością o najmniejsze detale. Jednym z takich detali jest właściwe oświetlenie. Pozwala nie tylko odpowiednio wyeksponować ubrania, ale także łatwo i szybko odnaleźć potrzebne rzeczy, bez działania na oślep i po omacku. Jednak użyteczność to nie jedyna funkcja światła. Odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje pomieszczeniu wyjątkowy klimat, a to przenosi się bezpośrednio na nastrój i wygodę użytkownika.

oswietlenie garderoby w poblizu sypialni
Korzystanie z garderoby w pobliżu sypialni nie wymaga świecenia głównego światła, jeśli podświetlisz konkretne moduły mebli

Oświetlenie garderoby – jak je dobrać?

Dobierając źródła światła, których użyjemy w garderobie, warto pamiętać o kilku zmiennych. Przede wszystkim ważny jest rozmiar garderoby, jej układ oraz dostęp do naturalnego światła. Jeśli posiadasz okno w garderobie to jesteś szczęściarzem i po prostu masz łatwiej. Gdy natomiast Twoja garderoba nie ma dostępu do naturalnego źródła światła, warto zainwestować w dobre oświetlenie. Projektanci wnętrz podkreślają, że inne lampy sprawdzą się w garderobie zamkniętej, a inne w otwartej.

SPRAWDŹ: OTWARTA GARDEROBA W SYPIALNI –  TYLKO TREND CZY WYGODA?

Każdy rodzaj zabudowy, wymaga nieco innych rozwiązań, dopasowanych do danej aranżacji. Pamiętaj, że do wyboru masz wiele różnych rodzajów źródła światła: lampy, kinkiety, oczka, Led-y, taśmy czy listwy, które mogą funkcjonować obok siebie w jednym pomieszczeniu.

Niezwykle istotna jest też barwa światła. Zarówno barwa ciepła jak i zimna zmieniają wizualnie kolorystykę ubrań i mają wpływ na koloryt ludzkiej cery. Poza tym każda z tych barw ma wpływ na nasze samopoczucie i odczucia. Najlepiej wybrać więc jak najbardziej neutralną barwę, zbliżoną do światła dziennego. W takim przypadku przy wyborze światła istotny będzie współczynnik Ra lub CRI  (ang. Color Rendering Index), czyli wskaźnik odwzorowywania koloru. Dla oka człowiek najbardziej przyjazne jest Ra 100. W przypadku garderoby Ra na poziomie 80-90 będzie wystarczające, ponieważ bardzo wiernie oddaje oryginalne kolory. Przy kompletowaniu ubrania jest to niezwykle istotne i pomaga uniknąć rozczarowania, kiedy po wyjściu z garderoby okazuje się, że bluzka nie pasuje do spódnicy, czy koszula do spodni. Nikt nie lubi takich modowych wpadek.

garderoba z podswietlonymi polkami i akcesoriami
Podświetlone półki są eleganckie i praktyczne. Szybko i łatwo znajdziesz to, czego szukasz

Garderoba zamknięta i otwarta – jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Przestrzeń dla ubrań zaaranżowana w osobnym pomieszczeniu wydaje się rozwiązaniem idealnym. To właśnie ona ma służyć nieskrępowanemu doborowi strojów oraz wygodnemu przechowywaniu. A skoro takie ma przeznaczenie to powinna być komfortowa i przemyślana pod każdym względem. Ważny jest więc tutaj zarówno dobór odpowiednio zaprojektowanych i funkcjonalnych mebli, którymi zaaranżujesz garderobę, jak i dobrego oświetlenia.

Osobna garderoba i jej oświetlenie

W zamkniętej garderobie, stanowiącej odrębne pomieszczenie, istotne będzie zestrojenie kilku źródeł światła, w zależności od koniecznej oświetlenia konkretnych stref wnętrza czy zakamarków. Ważne będzie więc oświetlenie górne, dające równomierne światło w całej garderobie, jak i doświetlenie konkretnych obszarów mebla. Skup się na oświetleniu stref na rzeczy wiszące, szuflad czy narożników mebli. Ma to szczególne znaczenie, kiedy nie masz dostępu do naturalnego źródła światła, czyli okna. Wypełniona regałami, wieszakami czy szafami garderoba bez odpowiedniego oświetlenie może przytłaczać, a znalezienie w niej jakiejkolwiek rzeczy będzie dużym wyzwaniem i okupisz to nerwami.

Praktyczne akcesoria do garderoby i oswietlenie naroznika
Światło w narożniku mebla doświetli cała przestrzeń i ułatwi wybór właściwego stroju

Garderoba przy sypialni. Czy potrzebne jej dodatkowe oświetlenie?

No właśnie. A co z garderobą, która jest wydzielona z pomieszczenia i wpada do niej światło pokojowe?  Czy oświetlenie w garderobie otwartej jest potrzebne? Oczywiście, że tak. Miejsce na kreacje, wydzielone w jednym z pokoi, ma swoje zalety. Nie jest wprawdzie osobnym pomieszczeniem, ale umożliwia zgromadzenie wszystkich najważniejszych ubrań, by były dostępne na wyciągnięcie ręki. Wiele osób docenia możliwość stworzenia niedużej garderoby wszędzie tam, gdzie sobie tego zażyczy – w przedpokoju, pokoju gościnnym czy sypialni.

Światło, wpadające z głównego pomieszczenia, do tak wydzielonej garderoby może być niewystarczające. Poza tym nie zawsze będzie możliwość skorzystania z jego dobrodziejstwa, na przykład w sypialni wczesnym porankiem lub wieczorną porą. Używanie pokojowego światła to także duży dyskomfort w sytuacji, kiedy zapalając górne światło, wybudzisz ze snu innych domowników. W takich momentach odrębne oświetlenie w garderobie jest idealne, a nawet konieczne. I wcale nie musi to być światło górne. Wystarczą lampki boczne, podłogowe lub dobrze doświetlone meble.

POZNAJ NOWE TRENDY W ARANŻACJI GARDEROBY

Co i jak warto podświetlić w garderobie

Wybór dostępnego na rynku oświetlenie jest bardzo duży. O tym, czy oświetlenie w garderobie jest potrzebne i jaki rodzaj oświetlenia wybrać, najlepiej pomyśleć podczas jej planowania oraz na etapie wykonywania dopasowanych do wnętrza mebli. W przypadku garderób na zamówienie nie ma z tym problemu, bo meble są odpowiednio przygotowane pod takie rozwiązania i całe okablowanie oraz oprzyrządowanie.

Jeśli wykorzystasz w garderobie funkcjonalne akcesoria, to dobrze rozważ opcję oświetlenia każdej z zaplanowanych stref mebla, w której się znajdują. Powinna być ona odpowiednio wyposażona w odrębne źródło światła, w zależności od potrzeb i lokalizacji w pomieszczeniu. Takie działanie podniesie funkcjonalność wnętrza, a podświetlony wieszak na spodnie, krawaty czy szuflada na biżuterię będą jeszcze bardziej użyteczne i praktyczne.

podswietlana wysuwana szuflada na biżuterię do garderoby
Subtelne podświetlenie szuflady ukazuje jej wnętrze i pomaga znaleźć potrzebne rzeczy bez korzystania z górnego światła

Doświetlamy zakamarki, półki i szuflady

Półki, szuflady i kosze możesz podświetlić przy pomocy taśm Led-owych montowanych do ścianek mebla lub górnej części szuflady. Rozciągnięte na całej długości idealnie doświetlą wnętrze i to, co się w ich znajduje. Przy ich pomocy szukanie potrzebnych rzeczy w czeluściach szuflady lub na głębokich półkach nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu. Poza tym jest to dosyć subtelne światło, które zapali się w momencie otwarcia szuflady, więc nie będzie przeszkadzało innym domownikom. Podobną rolę pełnią także listwy Led. Poprzez wykonanie odpowiednich frezów w płycie meblowej można licować je z powierzchnią półek czy ścianek mebli. Jest to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza w garderobianych witrynach z przeźroczystymi drzwiami, w których eksponowane są buty, torebki czy kapelusze.

Jasna strefa na rzeczy wiszące

Taśmy i listwy Led sprawdzą się również przy podświetleniu lustra lub w strefie rzeczy wiszących, oświetlając równomiernie całą wnękę. Tutaj dobrym rozwiązaniem będą także oczka stropowe czy światło punktowe, wmontowane w sufit nad drążkiem z wieszakami. Bardziej ekskluzywną i wyszukaną wersją z pewnością będzie podświetlany drążek. Oprócz walorów praktycznych ma też walory estetyczne i wizualne, co jest istotne zwłaszcza w otwartych garderobach.

garderoba z oswietleniem nad drazkiem
W strefie rzeczy wiszących można zastosować oświetlenie na całej długości drążka lub pojedyncze oczko. Wszystko zależy od szerokości wnęki

Oświetlenie na dotyk, czy na ruch?

Planując oświetlenie w garderobie zastanów się także nad sposobem jego aktywowania. Możesz to zrobić poprzez specjalny włącznik, na dotyk, podczas wchodzenia do garderoby albo wybrać opcję na ruch.

W przypadku klasycznego rozwiązania zapalasz ręcznie światło, kiedy i gdzie jest Ci potrzebne. Musisz jednak pamiętać o jego wyłączeniu, żeby nie świeciło się przez cały dzień, gdy będziesz w pracy.

W przypadku opcji „na ruch”, aktywujesz światło w strefie mebla z której chcesz skorzystać tylko w chwili użytkowania, czyli w momencie podejścia do półek, przesunięcia drzwi lub otwarcia szuflady. Po odejściu od mebla lub wyjściu z garderoby specjalny czujnik wyłącza oświetlenie we wnętrzu, a Ty o niczym nie musisz pamiętać. Jest to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie.

wieszak na spodnie do garderoby z podswietleniem
W przestrzeniach z wysuwanymi elementami oświetlenie jest nie tylko praktyczne, ale także dodaje klimatu wnętrzu

 

Oświetlenie ma w garderobie niebagatelne znaczenie i niewątpliwie jest potrzebne. Warto je zaprojektować zgodnie z wymaganiami, potrzebami i dla własnej wygody. Wówczas przechowywane ubrania będą prezentować się atrakcyjniej i zawsze będą dobrze widoczne. Ty natomiast będziesz swobodnie oraz bez zbędnych problemów w pełni korzystać z dobrodziejstw i wygód jakie daje własna garderoba. Możliwości jest bardzo wiele. Pamiętaj, że światło w garderobie to nie tylko ulepszenie i podniesienie funkcjonalności wnętrza. Oświetlenie to także istotny aspekt wpływający na aurę pomieszczenia, panujący w nim klimat oraz Twoje samopoczucie.  Nie zastanawiaj się więc czy światło w garderobie jest potrzebne, ale oświetl ją jak najlepiej. Niech lśni i jaśnieje, jak prawdziwy diament w Twoim domu.

 

logo komandor

Poszukujesz więcej pomysłów na swoje wnętrze?
Zapraszamy do galerii aranżacji na stronie
www.komandor.pl/strefa-inspiracji/wnetrza/galeria/

2 Comments Add yours

  1. Juliana napisał(a):

    Masa cennych porad i wskazówek! Dziękuję 🙂

    1. Komandor napisał(a):

      Dziękujemy i życzymy ciekawej przygody z naszym blogiem. Mamy nadzieję, że niektóre z podpowiedzi wykorzystasz w swoich wnętrzach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *