4 Design Days 2019 w pigułce
Jak podają organizatorzy targów 4 Design Days, tegoroczna, IV edycja wydarzenia przyciągnęła i zgromadziła ponad 500 prelegentów, ponad 10 tys. profesjonalistów i przyciągnęła 25 tys. zwiedzających. Wydarzenie, które miało miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach w dniach 24-27 stycznia, odnotowało rekordową frekwencję podczas 4 dni święta architektury, designu i nieruchomości.
4 Design Days 2019 - miejsce dla każdego
Podział imprezy na 2 dwudniowe bloki skierowane do konkretnych odbiorców to bardzo dobry pomysł. Każdy ma bowiem zdefiniowane założenia i wydarzenia, które trafiają do zupełnie innej grupy.
- 24-25 stycznia – dni dla profesjonalistów i osób z branży, czyli blisko 60 sesji dyskusyjnych z udziałem jednych z najlepszych architektów i designerów z Polski oraz cenionych twórców z zagranicy, którzy rozmawiali i debatowali o trendach designu, współczesnej architektury oraz rynku nieruchomości. Te dni to także cała gama wydarzeń towarzyszących jak: Property Forum Katowice, Housemarket Forum Silesia oraz wieczorne imprezy i gale przyznania nagród, m.in.: Property Design Awards 2019, Design-it-UP Projekt na starcie i gala Meble Plus – Produkt 2019.
- 26 i 27 stycznia - czas dla pasjonatów dobrego projektowania, poszukujących inspiracji, podpowiedzi czy wskazówek w formie interesujących stoisk wystawców, spotkań z twórcami czy gwiazdami telewizji, warsztatów, wystaw, porad, a także Maraton Architektury i Maraton Designu.

Tyle ogólnych informacji, a teraz garść fotograficznych inspiracji oraz podpatrzonych trendów, jakie przyniosła tegoroczna edycja 4 Design Days. Z pewnością niektóre z nich mogą być zaskoczeniem, ale znaczna część pozwoliła nam się już ze sobą oswoić, delikatnie przenikając do naszej świadomości na przestrzeni ostatniego roku.
Trendy nie zmieniają się całkowicie, niektóre po prostu się umacniają i wychodzą na pierwszy plan.Obserwując tegoroczne targi 4 Design Days jedno można powiedzieć na pewno - nie jest już czarno-biało-szaro. To, co dało się również zauważyć na większości stoisk to dominacja materiałów luksusowych. Nie ma miejsca na tandetę. Nawet materiały i wykończenia imitujące naturalny surowiec są dopracowane i dopieszczone do granic możliwości.
4 Design Days - wnioski i ciekawostki:
Obłości wracają
Odejście od prostych, regularnych kształtów do tych bardziej obłych, owalnych rodem z lat 70-tych. Taki design i styl zaczyna powracać do naszych wnętrz. Widać to zarówno w modelach mebli jak sofy, fotele czy gięte krzesła, ale także w bryłach stołów, w komodach, armaturze i ceramice łazienkowej oraz oświetleniu. Modne są duże stoły i niewielkie stoliki łączone w pary czy triady, ale o raczej owalnych kształtach. Podobnie z lustrami w odcinających się kolorystycznie obłych ramach na przykład w złocie, mosiądzu czy czerni.




Szlachetne tkaniny
Jak pokazały targi 4 Design Days 2019 oferta materiałów obiciowych i tkanin to również ukłon w stronę elegancji, szyku i natury. Miękka linia mebli, połączona z wysokiej jakości materiałem jak skóra, atłas, aksamit czy welur to elementy obowiązkowe, głównie mebli tapicerowanych do salonu czy sypialni.


Przyroda XXL
Rośliny i motywy roślinne w przestrzeni mieszkania to nieniknący trend, który będzie gościł także w 2019 roku. Dążymy do połączenia z naturą i płynnego przejścia od wnętrza domu do zewnętrza. Styl Urban Jungle nabiera na sile i przybiera rozmiar XXL. Tapety, kafle, tkaniny, a nawet powierzchnie mebli z motywami kwiatowymi to topowe elementy we wnętrzach z tą jednak zmianą, że ich tło stanowić będą mocne, ciemne barwy. W takiej postaci doskonale urozmaicą neutralne i stonowane wnętrza salonów, sypialni czy nawet łazienek. Umocnienie się tego trendu bardzo nas cieszy, bo nadaje wnętrzom stylu i charakteru.





Niesymetryczna geometria i mozaiki
Coraz mocniej widoczne są mozaiki, płytki i geometryczne wzory, ale w formie niesymetrycznej. Można powiedzieć takie lekkie zaburzenie równowagi, lecz z zachowaniem harmonii. Nie będą to jednak mocne, agresywne kolory rzucające się w oczy, ale stonowane, jakby pokryte kurzem barwy, które pięknie wkomponują się w naturalne wnętrza. Zobaczymy więc ciepłe odcienie szarości, różu czy beżu, a także imitacje naturalnych kamieni, połyskujący, ciemny marmur oraz szkło.


Drewno w ciepłych odcieniach
Drewno, którym będzie naznaczony rok 2019 to w większości piękne, ciemne i dosyć ciepłe odcienie rodzimych orzechów i tych egzotycznych jak chociażby heban. Dodadzą one meblom klasy i szlachetności oraz pięknie ocieplą wnętrze. To także synonim luksusu, wyjątkowości i długowieczności, czyli podkreślenie wysokiej jakości mebla. Taka kolorystyka przenika do salonów, garderób, sypialni i kuchni.
Styl skandynawski z bielami i rozbielonymi motywami delikatnie ustępuje pola, chociaż nie znika zupełnie. Bardzo ciekawe są niby przypadkowe zestawienia drewna na podłodze, na ścianie czy jako elementy ozdoby. Ta przysłowiowa „przypadkowość” sprawia, że otrzymujemy prawdziwą ozdobę wnętrza, zwłaszcza tego w wydaniu monochromatycznym i stonowanym. Takie akcenty tworzą właśnie wnętrza z charakterem.



Szklane witryny
Tryumf nadal świętują meblowe szklane witryny w wybijających się ramach, które dodają charakteru meblom i pięknie eksponują umieszczone w nich elementy. Jest to idealne pole do popisu dla systemu Opal, który doskonale wpisuje się w ten trend. To, na co warto zwrócić uwagę w przypadku witryn, a co zostało pokazane na 4 Design Days 2019 to podświetlenie wnętrza i wyjątkowe tyły, czyli plecy. Sama płyta meblowa już nie wystarczy. Teraz jest tam wzorzyste szkło lub szlachetny kamień. W takim wydaniu każda witryna będzie się prezentowała niezwykle spektakularnie i elegancko niezależnie czy ustawimy ją w salonie czy w garderobie.


Stoisko Komandor - szkło lakierowane z nadrukiem z kolekcji Colorimo Modo na plecach garderoby oraz drzwi uchylne w systemie Opal - wyjątkowa aranżacja garderoby z dodatkami w kolorze Living Coral


Złoto, chrom i mosiądz
Koniec z dominacją jedynie czarnego koloru w stelażach mebli, uchwytach, bateriach, okapach czy ramach. Chociaż nadal dzierży on palmę pierwszeństwa to jednak na salony wchodzą wybarwienia złote, mosiężne czy chromowane. Te kolory oraz pięknie ruda miedź doskonale prezentują się w towarzystwie kamieni, marmurów, drewna czy mocnych, głębokich barw. Szlachetnie lśnią, ale nie dominują. Są prawdziwą biżuterią mebli i wnętrz.



Elegancki kwartet
Coraz więcej pojawia się elementów metalowych i to nie w formie dodatków, ale jako element mebli – fronty, fragmenty mebla czy blaty kuchenne. Metale dołączają do triady drewno - szkło – kamień, tworząc wyjątkowo ciekawy i pięknie brzmiący kwartet. Pojawia się także stal PVD w kolorze czarnym, szampańskim, brązowym, miedzianym i mosiądzu.

Szklane przestrzenie
Szkło nadal na topie. Elegancki, designerski i lekki materiał, który pięknie rozjaśnia wnętrze i nadaje mu tajemniczości nie wychodzi z mody. We wnętrzach pojawi się w wielkich i małych formatach, w różnorodnych fakturach i barwach. W przydymionej odsłonie, niebanalnym wzorze czy satynowym wydaniu, nada klasy meblom i witrynom, zagości na frontach mebli, jako separator we wnętrzu oraz ozdoba na ścianach.

Stoisko Komandor - regał do strefy salonowej w eleganckim wydaniu, ze szkłem grafitowym w formie przegródek oraz szkłem sati na drzwiczkach. Złote obrzeża i kamienny blat to wyjątkowe detale.

Urok kamienia
Kamień, marmur i spieki nie ustępują pola po poprzednim roku, ale rozsiadają się wygodnie we wnętrzach. Od blatów kuchennych, blatów stołów, stolików czy półek, równie pięknie i wyjątkowo prezentują się na ścianach, podłogach i sufitach w wielkoformatowym wydaniu. Zaskakują jednak swoją kolorystyką, która od bieli, szarości i czerni wchodzi w rude czy grafitowe, pięknie użyłkowane powierzchnie. Na targach 4 Design Days 2019 mogliśmy zobaczyć te zaskakująco eleganckie zestawienia.




Meble w nietypowym wydaniu
Meble nie tylko z drewna. Coś, co może niejednokrotnie zaskakiwać jak na przykład marmurowa kuchenna wyspa, komoda z lastryko czy metalowa półka na książki. Meble można tworzyć ze wszystkiego, a każdy materiał pokazuje ich zupełnie inny charakter i uwypukla inne walory.


Idzie kolor
Kolor - kreator mody, który inspiruje twórców i designerów. Koniec z klasycznym zestawem biel - szarość - drewno. Idzie kolor, ale w wytwornym wydaniu. Oprócz koloru roku 2019, czyli Living Coral pozostajemy w kręgu raczej spokojnych, eleganckich i wyważonych barw, dodających wnętrzom stylu i klasy. Barwy te dodatkowo pięknie odbijają i uwydatniają drewno, szkło, kamień czy metaliczne powierzchnie. Kolory w proponowanym, nowym wydaniu są głębsze i mocniejsze. Znajdziemy wśród nich granat niemal wpadający w czerń, antracyt, głęboką, szmaragdową zieleń, odcienie brązów i samą wytworną czerń.
Co warto podkreślić, kolory te nie tylko będą detalami i na detalach. Niejednokrotnie przejmą wnętrza we władanie. Pojawiając się na ścianach, podłogach czy nawet sufitach. Modny będzie także mix tych barw i ich różnorodnych odcieni w ramach jednego pomieszczenia lub danej strefy.




Sam Living Coral również niebanalnie przenika do wnętrz. Razem z wymienionymi wyżej barwami tworzy bardzo zaskakujące, ale eleganckie zestawienia. Ich przykłady wystawcy umiejętnie zaprezentowali podczas tegorocznej edycji targów designu, oddając cześć barwie roku 2019.



