Wnętrza Wabi-Sabi trend na rok 2018?

Minimalizm, zachwyt niedoskonałością i piękno tego, co ma swoją historię – tak można pokrótce scharakteryzować trend, który zdominuje wnętrza w 2018 roku. 

Wabi-Sabi, bo o nim mowa, wywodzi się z filozofii japońskiej. Wabi, czyli prostota oraz Sabi – piękno noszące znamiona czasu to doskonałe połączenie, które zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza w designie przestrzeni domowej, w której szukamy wyciszenia i spokoju. Jednak samo Wabi-Sabi to nie tylko określenie cech fizycznych. To raczej mocna świadomość estetyczna, która wykracza poza wygląd.

Wabi sabi styl w architekturze

Styl ten, ze swoim zauroczeniem niedoskonałością, autentycznością i urokiem rzeczy o prostych, surowych kształtach, stanowi przeciwwagę dzisiejszego świata, pędzącego na oślep i pochłoniętego konsumpcjonizmem. Zdecydowanie dominować w nim będą więc stare, lekko podniszczone drewno, kamienie, ceramiczne płytki, odbarwione marmury, popękane elementy oraz naturalnie pogniecione, lniane tkaniny. 

Samo Wabi-Sabi to jednak nie tylko dominacja surowych tekstur, minimalnie przetworzone materiały i subtelne odcienie. Zdecydowanie aura jaką roztaczają stare, zużyte przedmioty z historią i przeszłością, patyna na kielichach, zapach  zmurszałego drewna, zagniecenia na materiale czy tajemnicze rysy na powierzchniach, które wprowadzają nas w zadumę to właśnie esencja tego stylu.

Wabi sabi styl w architekturze

Wabi – Sabi to ukłon w stronę naturalności i autentyczności, która pomimo upływu czasu nic nie traci na swojej wartości, a przeciwnie - zyskuje na szlachetności. „Ząb czasu”, który zarysował się na przedmiotach, elementach i materiałach to właśnie najpiękniejszy akcent, dodający osobliwości i charakteru wnętrzu Wabi-Sabi. We wnętrzach nie ma miejsca na symetrię, która jest nienaturalna i nie wyraża dynamiki zmian. Świat nie jest idealny, a umiłowanie tego, co jest nieidealne i odnalezienie piękna w rzeczach zwykłych to prawdziwa sztuka i umiejętność. 

Czy takie połączenie prostoty i surowości industrialnych wnętrz z rustykalnymi, niedoskonałymi elementami oraz pięknem „rzeczy z duszą” przypadnie do gustu lubiącym blichtr, nowoczesność i zapach nowości? Nie wiadomo. Z pewnością jednak wnętrza, we wkraczającym z rokiem 2018 stylu Wabi- Sabi odmienią przestrzeń domów, obiektów i otoczenia, w którym żyjemy oraz wprowadzą nas w zadumę i chwile refleksji.  

Więcej o nowym trendzie znajdziesz na naszym blogu w tekście: Styl Wabi Sabi - czy zdominuje wnętrza?

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog