Wnętrza bliżej natury

Przyroda towarzyszy człowiekowi od zawsze, a obcowanie z nią ładuje akumulatory, uspokaja, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Nic więc dziwnego, że w naszym zabieganym, nowoczesnym i przesiąkniętym technologiami świecie, wszelkie akcenty inspirowane przyrodą, cieszą się dużą popularnością. Mogą to być rzeźby, ozdoby, tapety, kolory i dekory, materiałów z jakich wykonujemy nasze meble czy żywe rośliny. Jak więc wpuścić przyrodę do domu, aby być bliżej natury? 

Rośliny we wnętrzu 

Najprostszy sposób to otoczyć się zielonymi roślinami, które oddają ducha przyrody, cieszą naturalnością i zapachem. Rozstawienie ich we wnętrzu nie tylko ożywi pomieszczenie, ale nada mu niezapomnianego i bardzo oryginalnego uroku. Kolory kwiatów, mięsiste liście sukulentów czy mini drzewka, bardzo klimatycznie wyglądają w zestawieniu z meblami wykonanymi w dekorach drewnopodobnych i wprowadzają odrobinę naturalności, którą można poczuć wszystkimi zmysłami. Jednak rośliny wymagają pielęgnacji i dbałości, a na niektóre z nich trzeba uważać, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Jak więc inaczej ożywić wnętrze i sprawić, aby było bardziej eko i pokazywało nasze związki z naturą?

SZafa Komandor w przedpokoju natura

Dekor, faktura i kolor dające namiastkę natury

Kolory ziemi i naturę można wprowadzić poprzez ciekawe dekory i oryginalne tekstury na meblach. Nowe kolekcje płyt, z których wykonywane są szafy czy inne meble do domu, coraz wyraźniej i prawdziwiej naśladują naturę. Przecierane płaszczyzny, zmurszałe drewno, ślady po morskiej wodzie, która wyżłobiła rowki w desce, czy osobliwe usłojenie odzwierciedlające rysunek drewna to jedne z piękniejszych akcentów, nadających meblom uroku, a wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Duże powierzchnie płyty wyglądającej jak wiekowe drzewo na drzwiach szafy, szlachetne, jakby poorane czasem blaty – to wszystko sprawia, że naturę łatwiej wprowadzić do wnętrza i stworzyć fuzję starego z nowoczesnym. 

Takie przenikanie się stylów, pozwala tworzyć wyjątkowe wnętrza bliskie temu za czym coraz bardziej tęsknimy – za naturalnością. Wyrazem tęsknoty za naturą są także imitacje kamieni na ścianie lub cegła, które są odwołaniem do pierwotnej przyrody, niczym niezmienionego krajobrazu, surowych skał i murów. Naturalna deska na podłodze czy belki stropowe, prężące się dumnie we wnętrzach to też elementy przywodzące na myśl związek z tym co naturalne i prawdziwe. 

 

Szafa Komandor w dekorze drewnianym

Drewno – ponadczasowy materiał, który zachwyca od zawsze 

Drewno ociepla wnętrza, nadaje im przyjaznego i domowego wyglądu. To chyba jeden z lepszych i bezpośrednich sposobów na kontakt z naturą. Kiedy jednak nie możemy pozwolić sobie na naturalny materiał, nie bójmy się materiałów, które go imitują i naśladują. Patrząc na nowe dekory płyt, które bardzo wiernie odzwierciedlają rysunek starych i sędziwych dębów lub orzechów, delikatnych klonów, brzóz lub jesionów czy nawet śródziemnomorskich, egzotycznych drzew, można naprawdę poczuć nie tylko wizualnie, ale także poprzez dotyk ich szlachetność. Takie umiejętne naśladownictwo natury poprzez dobrze dobraną strukturę, fakturę, barwę i charakterystyczne elementy drzewa sprawia, że mebel, panel czy blat zyskują nowy, inny wymiar.

Drewno i dekory drewnopodobne są ciekawe same w sobie, ale pięknie łączą się także z innymi kolorami, bo to dzięki nim stają się jeszcze bardziej wyraziste. Warto zastosować ten wybieg projektując meble czy drzwi przejściowe" – mówi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor – „Niemal realistyczne odwzorowanie usłojenia, rysunku drewna czy napęczniałych sęków na płycie laminowanej w drzwiach szafy lub komody sprawią, że wnętrze zyska bardzo naturalnego i przyjaznego wyglądu

Egzotyczna Szafa w salonie Komandor

Kolory i motywy natury we wnętrzach 

Efektem naszej tęsknoty za naturą jest wybór koloru Greenery na kolor roku 2017. To właśnie zieleń, poprzez akcenty, barwne elementy, wzory na dodatkach, kolor ścian czy wstawki w meblach ma pomóc wrócić nam na łono natury.  Ale nie tylko zieleń to natura. Beże, brązy, przetarte biele, szarości i kolory nieba to także akcenty, którymi możemy dyskretnie wprowadzić naturę do naszego wnętrza.  

- „Greenery, jako główny kolor na rok 2017 to doskonały wybór. Nie tylko pomaga on odświeżyć wnętrze, ale także przemyca przyrodę do coraz bardziej industrialnego i chłodnego świata. Aby wprowadzić go do wnętrza wystarczą akcenty w postaci poduch, wazonów, zasłon czy wzorów na dywanie. Jednak zupełnie innego wyrazu nabierze on w meblach. Grafiki na szkle z zielonymi motywami czy lakierowane szkło w tym odcieniu jako drzwi mebli czy szaf to energetyczny zastrzyk, który pięknie odnajdzie się naturalnych barwach wnętrza."  – mówi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.

Salon Komandor - grafika na szkle natura

Szkło to nowoczesny i chłodny materiał. Jednak dzięki temu, że pięknie wygląda we wnętrzach, podkreśla urok drewnianych elementów i uszlachetnia elementy drewnopodobne. Przez to nadaje im zupełnie innego wyglądu. Szeroka gama barw, różnorodność powierzchni od błyszczących poprzez satynowe do ornamentowych, ułatwia jego komponowanie we wnętrzach. Nawet, jeśli całe pomieszczenie utrzymamy w kolorach ziemi to energetyczny akcent czy to jako dodatek czy element mebla, ożywi wnętrze, ale nie zakłóci w nim harmonii. Grafika na szkle czy tapeta z motywem przyrody to rozwiązanie, które nada charakteru wnętrzu i podkreśli jego styl. Ważne, żeby tych akcentów nie było za dużo i aby nie były ze sobą sprzeczne. Przyroda i natura to przecież równowaga, więc warto dołożyć starań, aby i elementy wnętrza, takie jak meble czy dekoracje, nie zaburzały harmonii i męczyły zmysłów w tej naszej ucieczce na łono matki natury.

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog