Wiosenne porządki z pomysłem i bez stresu

Zima za nami, więc czas na rewolucje w szafach i szafkach. Pora zrobić miejsce na lekkie sukienki, bluzki i koszule. Płaszcze, kurtki i ciepłe buty najwyższy czas schować głęboko w szafie lub garderobie, żeby spokojnie czekały na nowy sezon. Zbędne rzeczy ukryć w funkcjonalnych szafkach czy szufladach. I chociaż sprzątanie oraz porządki, to nie bardzo lubiana czynność, warto podejść do niej pragmatycznie i z pomysłem, aby oszczędzić sobie czasu i problemów.

Zaczynamy od ubrań. Przegląd garderoby po okresie zimowym to doskonała okazja nie tylko do przewietrzenia szafy, ale także do segregacji rzeczy na te przydatne i te, z którymi musimy lub powinniśmy się rozstać. To także sposób na nową aranżację wnętrz i uporządkowanie przestrzeni wokół siebie.

Wiosenne porządki w szafie Komandor

Co ma wisieć niech wisi

Drążki i różnego rodzaju wieszaki na ubrania to bardzo sprytny i praktyczny sposób na przechowywanie koszul, marynarek czy sukienek. To także komfort i wygoda, bo wiszące ubrania nie ulegają odgnieceniom i odkształceniom. Bez problemu możemy więc sięgać po nie chwilę przed wyjściem z domu. Jeśli więc mamy taką możliwość, powieśmy jak najwięcej ubrań na wieszakach, a w miarę możliwości zamontujmy w szafie dodatkowe, dedykowane wieszaki na spodnie czy spódnice. Unikniemy zbędnego przekładania ubrań, ciągłego składania i rozkładania. Wieszaki specjalnie przeznaczone na spodnie, spódnice czy krawaty i paski, łatwo oddzielą też ten rodzaj ubrań od bluzek i koszulek, wprowadzając ład i harmonię do wnętrza szafy. To naprawdę duże udogodnienie i ułatwienie w codziennym korzystaniu z mebla.  

Praktyczny wymiar szuflad i pudełek

Drobne rzeczy porozrzucane po mieszkaniu tworzą duży bałagan. Poza tym ciągłe poszukiwanie tego, co w danej chwili jest niezbędne, prowadzi do frustracji i rozdrażnienia. Niepotrzebnie. Lepiej wykorzystać szuflady w komodach i szafie oraz różnego rodzaju pudełka, aby wszystko znalazło swoje miejsce. Dla pełniejszego zagospodarowanie przestrzeni szuflady, warto zaopatrzyć ją w specjalne, dedykowane wkłady, które jeszcze bardziej pozwolą na segregacje rzeczy według wybranego przez nas klucza. W takiej szufladzie nic nie zginie i nie wymiesza się ze sobą, a my spokojnie ogarniemy chaos, jaki tworzą drobne przedmioty. Podobnie jest w przypadku szaf, w których wykonane na dowolny wymiar i głębokość szuflady, możemy przeznaczyć na bieliznę osobistą, skarpetki, rajstopy, zwinięte krawaty lub apaszki. Specjalne wkłady na biżuterię czy zegarki to też ciekawe rozwiązanie, które sprawdzi się, jeśli tego typu rzeczy, przechowujemy na przykład w garderobie.  

Szuflady Komandor

Porządek w krainie butów

Przechowywanie obuwia  nie musi być uciążliwe. Możemy w szafie lub garderobie wyznaczyć dla nich osobny moduł, w którym na półkach, w kartonach, ulokujemy buty codzienne i te sezonowe lub rzadziej używane. Ważne jest tylko, aby obuwie, po które sięgamy od czasu do czasu lub tylko w sezonie, umieścić na najwyższych półkach, z racji tego, że nie musimy go mieć cały czas pod ręką. Spokojnie poczeka ono tam na swoją kolej. Buty codzienne dobrze mieć w zasięgu ręki, aby nie przestawiać innego obuwia, sięgając po potrzebną w danej chwili parę butów. Przy przechowywaniu obuwia sprawdzą się klasyczne półki z płyty lub półki z możliwością wysunięcia. Czyste, przygotowane na sezon obuwie, ale bez dużych obcasów, można też przechowywać na ażurowych półkach, ciętych na wymiar. Doskonale sprawdzą się również wysuwne prawidła, zamontowane w dolnej partii szafy lub strefy dla obuwia.

Stojak chromowany na buty

Paski, krawaty i apaszki, czyli gdzie znaleźć dla nich najlepsze miejsce 

Z tymi rzeczami zazwyczaj trudno sobie poradzić, bo są mało poręczne i zawadzają. Tak było może kiedyś, ale w dobie, kiedy każdy element w szafie na wymiar można sobie dokładnie zaplanować, problem przestaje istnieć. Paski, apaszki, szaliki czy krawaty możemy schować do szuflad z odpowiednimi wkładami, które mają systemowy podział wnętrza i przegrody. W każdej z takich przegród bez problemu umieścimy zwinięte paski, krawaty, rajstopy czy apaszki, a montując nad szufladą szklaną półkę, mamy bezpośredni wgląd do jej zawartości, bez konieczności otwierania. Inną możliwością na segregacje i przechowywanie są wieszaki wysuwne, każdy przeznaczony do konkretnego typu rzeczy. Wystarczy zamontować je w dowolnym miejscu, na jednej ze ścianek bocznych w szafie, aby swobodnie móc wysunąć wieszak w razie potrzeby. Takie rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsc, a bardzo ułatwia utrzymanie porządku.  

Kuchenne rewolucje pod kontrolą

Wydawać by się mogło, że w kuchni nie są wymagane wiosenne porządki, a jednak… Warto zajrzeć do szafek, przeglądnąć przechowywane zapasy, wygarnąć rozsypane kasze i cukry. Przyda się też od nowa posegregować akcesoria kuchenne, żeby poukładane były w logiczny i ergonomiczny sposób. Można zainwestować w funkcjonalne wkłady do szuflad, które uporządkują ich wnętrze i zwiększą pojemność oraz jednakowe pojemniki do ustawienia na blacie, które wizualnie odświeżą kuchnię i wprowadzą jednolitą stylistykę do wnętrza. Oględziny kuchni czasami ułatwią nam też zmianę jej aranżacji lub pomogą w podjęciu decyzji o dodatkowym wyposażeniu szafek w wysuwne kosze, obrotowe cargo, lub po prostu o dodatkowych szafkach. Można też pójść dalej i przeorganizować kuchnię, wydzielając w niej funkcjonalne strefy, każdą dedykowaną innym czynnościom. Wtedy, w dalszej perspektywie, znacznie zaoszczędzimy czas spędzany w kuchni, a zwłaszcza czas, jaki potrzebny nam jest na przygotowywanie posiłków.  

Wiosenne porządki w kuchni Komandor

Szafka łazienkowa, która zmieści małe i duże rzeczy 

Ogrom kosmetyków, płynów, proszków, akcesoriów do czesania i środków pielęgnacyjnych to widok codzienny w każdej łazience. Jak sobie poradzić, żeby wszystko nie leżało na wierzchu i na dodatek porozrzucane w przypadkowych miejscach? Szafka. To jedno z praktycznych i użytecznych rozwiązań, które sprawdzi się w każdej łazience. Najlepsza oczywiście jest szafka na wymiar, bo nie musimy dostosowywać się do rozmiarów gotowego mebla ze sklepu. W łazience warto wykorzystać maksymalnie każdy kąt, ale z umiarem, żeby nie stworzyć w niej twierdzy. Wysoka szafka słupek, podzielona na strefy sprawdzi się idealnie. W dolnej części możemy bowiem trzymać miski, duże proszki, zapasy środków higienicznych. Środkową strefę przeznaczmy na kosmetyki codzienne oraz golarki, lokówki i suszarki, a w najwyższych partiach schowajmy zapasy detergentów i kosmetyków, tak aby z uwagi na bezpieczeństwo, nie miało do nich dostępu znajdujące się w domu dziecko. Drobne rzeczy możemy też schować w szafce pod umywalka, jeśli wyposażymy ją w funkcjonalną szufladę. Unikajmy natomiast dużej ilości otwartych półek, ponieważ będzie się na nich gromadził kurz, a rozstawione kolorowe kosmetyki wprowadzą wizualny bałagan i rozgardiasz.

Wiosenne porządki w łazience Komandor

Strefa gospodarcza dla domowych sprzętów 

Suszarka do ubrań, deska do prasowania, żelazko i odkurzacz. Potrzebne, ale nie wiadomo, gdzie je przechowywać, żeby nie straszyły codziennie swoim widokiem. W taki przypadku przydatna będzie strefa gospodarcza. Możemy ją wydzielić w szafie w przedpokoju. Wystarczy wąska przegroda, w które zmieścimy deskę, suszarkę i korpus odkurzacz, a na jednej ze ścianek bocznych umieścimy specjalny uchwyt na żelazko oraz trzymak do rury. Wszystko w jednym miejscu, poukładane, posegregowane i schowane za drzwiami przesuwnymi.

Do wiosennych porządków należy podejść z optymizmem i dobrym nastawieniem oraz przemyślaną strategią działania. Przecież robimy je dla własnej wygody, więc po co odwlekać coś, co przyniesie nam wymierne korzyści. 

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog