Trendy na rok 2017 w designie, aranżacji i stylu życia

Jakie są trendy na rok 2017? Jak będziemy mieszkali i jakimi kolorami będziemy się otaczali? Co się zmieni, a co pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas? To ważne pytania, które zadają sobie producenci w różnych dziedzinach, przygotowując się do wejścia na rynek z nowymi kolekcjami i ofertą. Aby jednak dobrze się w tym rynku odnaleźć, muszą skorzystać z porad fachowców i osób, które nad kreowaniem i odczytaniem trendów spędzają długie miesiące.

Nad trendami aranżacyjnymi na dany rok pracują architekci i projektanci z wielu dziedzin, śledząc zachowani konsumentów, ich preferencje, zachowania i wybory. Zmiany w otoczeniu, tradycje, otwartość na obce kultury, możliwość asymilacji, styl życia oraz sytuacje makro i mikroekonomiczną. To zbiór wielu danych kształtuje tak naprawdę trendy na rok 2017, które przejmą we władanie rynek mebli, wyposażenia wnętrz, dodatków, odzieży czy inne dziedziny życia. 

Przesłanki, które kształtują trendy na rok 2017  

Żyjemy w ciągłym biegu, stale pod kontrola, presją bycia pierwszym i najlepszym. Jesteśmy stale dostępni w sieci poprzez komputery, laptopy, telefony. Mnóstwo czasu spędzamy przy smartfonach i tabletach. A gdzie czas dla nas? Świat, pomimo że chce być ciągle on-line i wymaga tego od nas, tak naprawdę powoduje w nas tęsknotę za tym, co tylko nasze, nie na pokaz. Szukamy azylu i miejsca, w którym możemy się wyciszyć, odpocząć, pobyć sobą. Otoczenia, które będzie określało nas i dawało nam schronienie. Taka właśnie tęsknota za własnym „ja”, za własnymi emocjami, które możemy przeżywać po swojemu, stała się motorem do tworzenia własnych, zindywidualizowanych wnętrz. Wnętrz, w których znajdziemy harmonię, poczucie bezpieczeństwa, nutkę rodzinnej nostalgii i czas dla osób, które kochamy. 

Trzy główne nurty określające trendy na rok 2017 

Według firmy Schattdecor, która opracowuje księgi trendów w designie dla producentów mebli, podłóg i innych elementów wyposażenie wnętrz na rynku masowym, trendy na rok 2017 można podzielić na trzy nurty: New Clarity, Tinted Black i Global Spirit. Każdy z nich jest inny, chociaż ich elementem wspólnym jest oryginalność i chęć bycia indywidualistą. Chęć stworzenia miejsca, które pozwoli nam zapomnieć o codziennej gonitwie, naszpikowanym informacjami i negatywnymi emocjami świecie. To pragnienie własnego azylu i odnalezienie siebie samego. Czy trendy na rok 2017 przyjmą się na naszym rodzimym rynku, a jeśli tak to w jakim stopniu? Czy jako Polacy jesteśmy gotowi na takie zmiany?  

New Clarity - trend na rok 2017, który uspokaja codzienność 

Trendy w meblarstwie - New Clarity

Zdjęcie: „Trendbook2017 Schattdecor”

Tendencja, w której bardzo mocno osadzone jest polskie społeczeństwo. Ten trend bazuje na popularności tendencji związanej ze stylem skandynawskim, który pokochało bardzo wiele osób na całym świecie, a który to trend na tle Europy, bardzo dobrze przyjął się w Polsce i nadal jest w rozkwicie. New Clarity czerpie nie tylko z kultury skandynawskiej, ale także z kultury japońskiej, pełnej spokoju, równowag, wyciszenia i minimalizmu. U jego podstaw jest fascynacja bielą i białymi powierzchniami, naturą i naturalnym, ale delikatnym rysunkiem drewna i jego strukturą. Odnajdziemy tutaj imitację natury, ale w bardzo realistycznym wydaniu. Pojawią się coraz bardziej wyciszone struktury, które będą delikatniejsze wizualnie, aby właśnie tworzyć harmonijne i czyste przestrzenie, które ukoją nasze zmysły i przynajmniej w domu, pozwolą odpocząć od życia w ciągłym biegu.  Prostota i minimalizm mebli, jakość, a nie ilość oraz brak ozdobników to cechy charakterystyczne trendu na rok 2017, jakim jest New Clarity.  

Chociaż na Zachodzie widać już odejście od tej białej skandynawskiej tendencji, to w Polsce nadal prym wiedzie uwielbienie białych i świetlistych powierzchni, jasnych wnętrz i jakby to nazwać białego standardu. Być może to zauroczenie wynika z tego, że jest to trend, który pozwala szybko i łatwo osiągnąć ciekawy efekt. To także trend niezbyt wymagający przy aranżacji, z którym poradzi sobie niemal każdy laik. Wystarczy, że utrzymamy wnętrze w tonacji biało - szarej, dodamy drewnianą podłogę i już wszystko będzie dobrze wyglądało. 

Tworząc wnętrze zgodne z tym trendem, zastosujmy jasne dęby, jesiony, wiązy, a biel w połysku zastąpimy spokojniejszą bielą matową. W palecie barw obok bieli pojawią się także czerń, szarość i beże i inne przytłumione barwy.

Tinted Black, jako nowa odsłona ciemnej strony wnętrza i trend na rok 2017

Kolejny trend, który bardzo ciekawie rozwija się na Zachodzie, np. w Skandynawii, Niemczech i Brazylii, a który było mocno widoczny na targach w Mediolanie. Współczesne wnętrza nie są już takie jasne i świetliste, ale idą w ciemniejszą tonację. To elegancja i wyrafinowane, wysmakowane wnętrza w nowym wydaniu, które dają bezpieczeństwo i harmonię. Nie ma tu szaleństwa barw, ale raczej panują monochromy, ciężkie grafity, butelkowe zielenie, szarości, granaty i czernie. Wszystkie te kolory idealnie pasują do miodowych odcieni drewna oraz szlachetnych i stylowych dębów i orzechów, które prezentują swoje piękno i klasę na ciemnym tle. Tinted Black to awangardowa odsłona ciemnych wnętrz i kolorów, lekko tajemnicza, ale bardzo monumentalna i piękna. Dominujące w tej tendencji drzewa, jak właśnie orzechy i dęby, które w polskiej kulturze w cieplejszych tonacjach plasują się raczej jako dekory w klasycznych wnętrzach, tutaj nabierają zupełnie innego znaczenia i pokazują również swoje lekko chłodnawe czasami oblicze.     

Trendy w meblarstwie - Tinted Black 

Zdjęcie: „Trendbook2017 Schattdecor”

W Polsce ten trend nie zostanie zaadoptowany w całości, bo nasz klimat i nasze tradycje sprawiają, że bronimy się przed ciemnymi wnętrzami. Być może będzie to trend dla osób, które uwielbiają nowinki, śledzą nowości na rynku wnętrzarskim. To propozycja dla tych, którzy korzystają z porad architektów i projektantów, potrafiących stworzyć niepowtarzalne wnętrze umieszczając w nim bazalty, antracyty i ciemne barwy. Wymaga to jednak otwartości i umiejętności, aby osiągnąć naprawdę spektakularny efekt, a aż takiej odwagi jako naród nie mamy. Zapewne ciekawie i ekskluzywnie ten trend będzie się prezentował na portalach społecznościowych i w pismach wnętrzarskich, ale nie stanie się ogólnodostępny i tak kochany, jak styl skandynawski. Jeśli przeniknie do polskich, jasnych wnętrz to raczej pod postacią dodatków i lekko je podrasuje, zmieniając ich grzeczne i spokojne oblicze. Przy białych czy szarych meblach pojawią się kontrastowe tapicerowane krzesła w czarnym lub grafitowym kolorze, przytłumione zielenie, odcienie terakoty i denimy, ale głównie w formie dodatków. 

Dużą rolę odegrają dodatki w kolorze miedzi, mosiądzu czy dobrej gatunkowo skóry, które pięknie połączą się ze sprawiającymi wrażenie masywnych, meblami wykonanymi w dekorach dębów i orzechów. Wysoka jakość, bezpieczeństwo, monumentalny wygląd, niczym nieskrępowany relaks i luksus to cechy wnętrza, jakie proponuje nam Tinted Black, który reprezentuje trendy na rok 2017.

Połączenie wielokulturowości, czyli Global Spirit, jako trend na rok 2017

Global spirit, czyli połączenie różnych kultur w jednym pomieszczeniu. W dzisiejszych czasach, kiedy wymiana doświadczeń, obrazów, myśli i wiedzy jest czymś naturalnym i dzięki nowoczesnym technologiom bardzo prostym, ten trend jest jakby oczywisty. Otwarty świat to otwarci ludzie i tym samym otwarte wnętrza. Mieszanka stylów, kultur, barw, zapachów to esencja Global Spirit.

Trendy w meblarstwie - Global Spirit 

Zdjęcie: „Trendbook2017 Schattdecor”

W jednym wnętrzu zobaczymy więc pamiątki z podróży po egzotycznych krajach, ludowe wzory na materiałach, afroamerykańskie tkaniny czy maski, błyszczące i szklane lampki czy żyrandole oraz klasyczne wydanie mebli w dekorach drewnopodobnych. Symbioza tych wszystkich elementów to właśnie 3 odsłona kierunku w aranżacji i w modzie, kiedy opisujemy trendy na rok 2017. Nie musimy zmieniać całego swojego otoczenia, bazą mogą być neutralne, proste meble czy szafa wnękowa na wymiar, dębowa podłoga dla ocieplenia wnętrza, a dodatkami dopełnimy całości i wpuszczamy cały świat do domu pod różnymi postaciami. Ten trend z pewnością przyjmie się w Polsce, bo nie wymaga wielu umiejętności w aranżacji, jest na naszą kieszeń i pozwala poprzez różnorodne dodatki wyrazić nam siebie. Tworzymy bowiem wnętrze takie, jakie kochamy, jakie nam odpowiada i nikt nie będzie nas oceniał. Idealnym tłem dla naszego szaleństwa będą więc sosny, klasyczne orzechy, dęby, czyli te dekory, które pozwalają zagrać i zabłysnąć dodatkom i stając się mistrzami drugiego planu.  

Widać, że trendy na rok 2017 są dosyć różnorodne, bo dotykają różnych sfer i aspektów naszego życia. Na pewno każdy znajdzie w nich swój styl i kierunek. Możemy przecież wybierać w wachlarzu od cichych spokojnych wnętrz, poprzeć ciemne, przytulne aranżacje, do otwartych i tętniących życiem przestrzeni.   

(Źródło: „Trendbook2017 Schattdecor”, www.schattdecor.de/pl/design/trendbooks/trendbook_2017)

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog