Po co jest tablica inspiracji

Moodboardy, tablice inspiracji czy tablice emocji to dla niektórych trochę egzotycznie brzmiące terminy. Tym bardziej może zastanawiać, co mają one wspólnego z urządzaniem wnętrz czy doborem kolorystyki lub wyglądu mebli. A jednak. Moodboardy, zwane właśnie tablicami inspiracji to miejsce, w którym umieszczamy nasze wizje, oczekiwania i marzenia dotyczące danego projektu, jak na przykład urządzenie sypialni. Łączą się one tutaj z pierwowzorami zamkniętymi na papierze, w skrawku materiału, w kolorze dekoru czy odcieniu farby. Ich wypadkowa pozwala później przeistoczyć się naszym marzeniom, potrzebom i wrażliwości w funkcjonalne i wyjątkowe wnętrza z charakterem. 

Tablica inspiracji to szybka i bardzo wygodna droga komunikacji pomiędzy kilkoma osobami, a także identyfikacja własnych gustów i oczekiwań. Można nawet powiedzieć, że to międzynarodowy język, który zrozumie każdy, bez względu na płeć, wiek czy predyspozycje projektowe. To nie tylko działanie na wyobraźnię. To jest działanie na wszystkie zmysły. 

Niektórzy umieją połączyć ze sobą różne barwy, dekory, wzory czy bryły mebli w jedno pomieszczenie, ale przeraża ich więcej niż kilka pozycji przy analizie bankowych ofert. Innym trudność sprawia połączenie jednego koloru ze strukturą, ale są mistrzami smaku podczas gotowania. I nie ma w tym nic dziwnego, każdy ma inne predyspozycje.

Kiedy więc planujemy domowy remont czy urządzamy swoje pierwsze mieszkanie, warto wykonać własną tablicę inspiracji. Dzięki niej od razu ustalimy jaki kolor wnętrza najbardziej nam odpowiada, a w jakim będziemy czuli się nad wyraz niekomfortowo. Sprecyzujemy, czy w sypialni chcemy mieć szafę i łóżko, czy może jednak łóżko i komodę? Wybierzemy ich wybarwienie, materiał, rodzaj i barwę dodatków, kolor ścian, podłogi, lamp czy zasłon. Wszystko w jednym miejscu – na korkowej tablicy, na kartce papieru, czy w oznaczonym folderze w komputerze. Nic nam nie umknie. 

 

Tworzenie takiej tablicy może być czasochłonne, ale na pewno będzie bardzo kreatywne i przyniesie dobry efekt. Niezależnie, czy urządzamy się sami, czy podczas aranżacji wnętrza skorzystamy z pomocy projektanta, przygotowana tablica marzeń i emocji poprowadzi nas przez gąszcz oczekiwań, marzeń i potrzeb, aby finalnie stworzyć wyjątkową przestrzeń.

Więcej o tym jak stworzyć tablicę inspiracji oraz w czym może być ona pomocna, przeczytacie w krótkim poradniku: „Radzimy, jak łączyć kolory w meblach i we wnętrzu”    

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog