Dylemat: jasna czy ciemna garderoba?

Urządzając garderobę zazwyczaj wizualizujemy sobie przeznaczone na nią wnętrze, planujemy gdzie zrobić półki, gdzie powiesić rzeczy, w której strefie schować walizki czy rzeczy sezonowe. I bardzo dobrze – planowanie i odpowiednie akcesoria to podstawa. To one nadają garderobie, niezależnie od jej wymiaru, odpowiedniej funkcjonalności i praktyczności. Jest jednak jeszcze kilka elementów, które w efekcie końcowym sprawią, że urządzona garderoba będzie nie tylko funkcjonalnie i wygodna, ale również elegancka. I tutaj w grę wchodzi wybór koloru garderoby.

Aspekt wybarwienia nie tylko ścian, ale i mebli jest bardzo ważny w ostatecznym wyglądzie i odbiorze wnętrza. Zanim dokonacie wyboru koloru ścian i materiału, z jakiego mają być wykonane meble, dokładnie przyjrzyjcie się architekturze wnętrza, jego rozmiarowi i usytuowaniu na planie domu czy mieszkania. Ważne będzie też oświetlenie. Weźcie pod uwagę zarówno to naturalne jak okna czy świetliki jak i sztuczne, czyli rozmieszczenie planowanych punktów świetlnych.

Jasna czy ciemna garderoba to także kwestia gustu i praktycznych aspektów. Jasne meble są łatwiejsze do utrzymania w czystości, od razu sprawiają, iż wnętrze wydaje się jaśniejsze, świeższe, bardziej higieniczne i harmonijne. Przy bieli wszystkie ubrania są lepiej eksponowane i odcinają się od jednolitej barwy. Meble w garderobie wykonane w białej płycie, akrylu, białych profilach systemu Orto lub jasnych dekorach drewna, sprawdzą się w małych wnętrzach, w których jest ograniczony dostęp naturalnego światła. Co nie oznacza, że nie można ich użyć w przestronnych pokojach garderobianych. Oczywiście, że można, bo dzięki temu pomieszczenie zyska na lekkości i jeszcze większej przestronności.

Jeśli jednak zdecydowanie jesteście zwolennikami pięknie usłojonych powierzchni, szlachetnych wnętrz, przykładacie uwagę do uroku drewna i jego oryginalności, postawcie na głęboką, wyrafinowaną kolorystykę orzechów, dębów, antracytów czy czerni. Przy ciemnych meblach koniecznie jednak trzeba wziąć pod uwagę dobre doświetlenie wnętrza, zwrócić uwagę na jego rozkład i wielkość. W wąskich lub bardzo małych garderobach ciemne meble mogą potęgować wrażenie przytłoczenia i przesytu. Kiedy jeszcze dołożymy do nich dużą ilość rzeczy, wnętrze może wydawać się chaotyczne i ciężkie. Ciemne meble wymagają też częstszej pielęgnacji i przecierania, ponieważ widać na nich każdą drobinkę kurzu. Kiedy jednak dysponujecie dużym wnętrzem, eleganckie ciemne meble, w towarzystwie szklanych powierzchni, pomogą zaaranżować szacowne i pełne charakteru wnętrze wymarzonej garderoby.

Tych wszystkich, którzy nadal stoją przed dylematem wyboru kolorystyki swojej garderoby, zachęcamy do lektury kilku porad i podpowiedzi zawartych w naszym blogowym wpisie „Jasna czy ciemna garderoba. Jaką wybrać?”.

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog