Biblioteczki i regały - wygodne miejsce dla Twoich książek

Książki znajdują się w każdym domu, nawet tam, gdzie nie mieszkają fani codziennego czytania. Występują pod różną postacią: powieści, kryminałów, książek popularno-naukowych, albumów, książek kucharskich czy komiksów. Każda z nich ma swoją historię i niesie zazwyczaj bardzo osobisty ładunek emocjonalny. Książkom należy się odpowiedni szacunek oraz miejsce przeznaczone tylko dla nich. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc stworzenie im wyjątkowego miejsca w postaci pojemnej biblioteczki czy oryginalnego regału, które nie tylko zapewnią im spokojne leżakowanie, ale także ozdobią wnętrze naszego domu.  

Biblioteczka na książki w salonie

Sprawdź co masz 

Planując regał lub biblioteczkę warto sprawdzić jakimi zbiorami dysponujemy, jakie wymiary mają nasze książki oraz zastanowić się jak chcemy je przechowywać. Są zapewne takie egzemplarze w naszym posiadaniu, które wymagają nie tylko odpowiedniej ekspozycji, ale także prezentacji. To tak zwane białe kruki lub perełki w domowych zbiorach. Dla nich zdecydowanie warto przewidzieć specjalne, dedykowane miejsce.

Ważne jest także to, jak chcemy przechowywać książki. Niektórzy wybierają opcję alfabetyczną dla szybszego znalezienie szukanej pozycji. Inni, bardziej wrażliwi estetycznie, wybiorą wersję kolorystyczną dla ciekawszej strony wizualnej i porządku. Niektórzy tematykę potraktują jako klucz do przechowywania, a są i tacy, który ułożą książki według wielkości. Wszystko to oczywiście kwestia gustu, jednak warto wziąć nasze preferencje pod uwagę już na etapie planowania mebla. 

Klasyczna biblioteczka na książki w salonie

Wybierz odpowiednie mIejsce 

Wyznaczenie miejsca na domową biblioteczkę jest łatwiejsze, kiedy dysponujemy odpowiednią przestrzenią. Czasami może to być odrębny pokój jako domowy gabinet, w którym łatwo jest ustawić regał, fotel i stworzyć własną świątynię do obcowania z książką. Częściej jednak domową czytelnię i bibliotekę stanowi wydzielona strefa w pokoju lub najzwyczajniej codzienna sofa czy fotel w kącie. W tym drugim przypadku wygląd mebla nie może być obojętny, a raczej powinien on pasować stylistycznie i klimatycznie do reszty aranżacji pomieszczenia. Tak samo ważne jest ustawienie biblioteczki w przestrzeni pokoju. Opcji mamy kilka, ale tylko jeśli wybierzemy mebel na wymiar bez problemu znajdziemy miejsce na ”dom dla książek”, bo wpasujemy go po prostu w dowolną lokację.

W małych pomieszczeniach warto wykorzystać wolne ściany po obu stronach drzwi wejściowych oraz miejsce nad nimi. Wbudowany w ten sposób regał, podzielony półkami będzie idealnie pasował do wnętrza i nie zajmie dużo miejsca. Bardzo okazale prezentuje się także ściana w salonie czy w sypialni pełna ustawionych koło siebie regałów, wypełnionych po brzegi stojącymi i leżącymi książkami pokazującymi dumnie swoje grzbiety. Kiedy jednak zależy nam na bardziej ekskluzywnym wyeksponowaniu zbiorów, warto zdecydować się na ciekawe i eleganckie witryny zamykane szklanymi drzwiczkami lub stylową biblioteczkę, ustawioną w wybranym miejscu pokoju dziennego. Przy meblach na wymiar stworzenie przestrzeni dla książek nie jest dużym problemem. Nawet niewykorzystana przestrzeń pod schodami, skos, czy wnęka w pokoju już stanowią doskonałą bazę. Wystarczy jedynie odrobina inwencji i kreatywności.  

Biblioteczka na książki w salonie

Biblioteczka zamknięta czy otwarty regał? Masz wybór

Regał na wymiar w formie ażurowych otwartych półek rozciągający się od podłogi do sufitu to nie tylko miejsce dla książek. Taka bryła to także rodzaj praktycznej ścianki działowej. Idealnie sprawdzi się zarówno w małych kawalerkach, jak i w dużych salonach. Dzięki niemu wydzielimy strefy lub podzielimy wnętrze bez stawiania dodatkowych ścian. Otwarty regał to bardzo praktyczny mebel, który ułatwia obcowanie z książką w każdej chwili, kiedy tylko mamy na to ochotę. Niczym nieograniczony dostęp, ażurowość, prześwity - nawet kiedy jest po brzegi wypełniony książkami - to cechy, za które chyba wszyscy kochamy regały.

Ale mebel na książki może mieć także inną formę – eleganckiej biblioteczki. Kiedy klasyczne półki zastąpimy szklanymi, dodamy meblowi lekkości, a wnętrzu ciekawego wyglądu. Uroku biblioteczce dodadzą także uchylane drzwiczki w systemie Opal w kolorze anody grafitowej, anody czarnej lub w bieli. Takie niebanalne obramowanie drzwiczek wypełnionych szkłem przeźroczystym to ozdoba mebla i ciekawy akcent, charakterystyczny dla całego wnętrza. Wykorzystanie w biblioteczce drzwiczek uchylanych to jednak nie tylko element estetyczny. To także aspekt praktyczny. Zamknięcie książek szklanym, przeźroczystym frontem doskonale chroni je przed uszkodzeniem czy kurzem, a nie ogranicza ich widoczności. Szklane fronty przydadzą, poza tym biblioteczce majestatycznego i szlachetnego wyglądu, a klasy doda jej także podświetlenie półek czy wybranych przestrzeni.

Ciekawym i cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem jest stworzenie regału lub domowej biblioteczki przy wykorzystaniu systemów do zabudowy wnętrz, jak na przykład system Orto. Pozwala on bardzo plastycznie kreować funkcjonalne regały z wbudowanymi modułami zamykanymi drzwiczkami czyli taka nowoczesną wersję klasycznej biblioteczki oraz jednocześnie nowoczesny system przepierzenia. Połączenie w meblu ciekawego, designerskiego wzoru i ciepła płyt drewnopodobnych, z metalem i szkłem, obronią się w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu, jaki lubimy i jaki wybraliśmy. Taka fuzja tradycji i nowoczesności to bardzo pożądany akcent, który w przypadku biblioteczek sprawdzi się idealnie.

Nowoczesny regał ażurowy na książki

Szczegóły są ważne

Dobra biblioteczka czy regał to meble, które są nie tylko eleganckie i ciekawe, ale także wytrzymałe i solidne. Pamiętajmy, że na ich półkach naprawdę będziemy trzymali ciężary. Książki mają swoją wagę i swoje gabaryty, zwłaszcza wtedy, gdy występują w skupiskach. Tym bardziej zwróćmy szczególną uwagę na najważniejsze elementy jakimi są półki. Ważna jest nie tylko ich głębokość, ale także ich długość i grubość. Zbyt długie półki, wykonane z cienkiej płyty, ulegną nieestetycznemu wygięciu, a nawet mogą ulec złamaniu. Słabe mocowanie półek po bokach też grozi ich zerwaniem, a w konsekwencji zniszczeniem gromadzonych przez nas książek. Jeśli mocno obciążymy półki księgozbiorami to postarajmy się odpowiednio je podeprzeć dla stabilności całej konstrukcji.

Wybierając meble na wymiar, już podczas projektowania i ustalania kształtu oraz parametrów biblioteczki możemy swobodnie manewrować pomiędzy wymiarami, głębokościami i wysokościami półek. Każdą przestrzeń w meblu możemy dostosować zarówno do książek, które będziemy tam trzymali, jak również do parametrów pomieszczenia. Przecież nikt nie powiedział, że regał musi być jednakowej głębokości na całej swojej długości, tak samo, jak nie musi mieć jednakowych przestrzeni pomiędzy półkami. Istotne jest także stabilne przymocowanie regału do ściany lub sufitu, aby pod wpływem ciężaru nie wywrócił się podczas sięgania po książki znajdujące się w jego wyższych partiach.  Swoboda i dowolność w tworzeniu tego typu mebli, w wyborze koloru materiału, z którego będą wykonane, formy, wersji otwartej lub częściowo zamkniętej to zalety i cechy, których w większości pozbawione są meble gotowe. Skoro książki kreują dla nas tajemniczy i ciekawy świat, przenosząc nas w najdziwniejsze i najpiękniejsze miejsca, postarajmy się, aby miały godne miejsce w naszym domu i otoczmy je troskliwą opieką oraz szacunkiem. Podarujmy im luksus w postaci praktycznego regału lub pięknej biblioteczki, na jaki zasługują.    

Więcej podpowiedzi i wskazówek znajdziecie na naszym blogu: https://www.komandor.pl/blog/porady/praktyczny-regal-na-ksiazki-ktory-pomiesci-najwieksze-ksiegozbiory/

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog