10 zasad przechowywania na małym metrażu

Kiedy do dyspozycji mamy naprawdę małą przestrzeń, warto maksymalnie wykorzystać każdy kąt i każdy centymetr. Nie ma bowiem znaczenia, czy mieszkamy na kilkudziesięciu, czy kilkunastu metrach, bo rzeczy do chowania z roku na rok jakoś tak mnożą się same. 

Poniżej znajdziecie 10 zasad, których przestrzeganie pomoże Wam w ogarnięciu domowego chaosu w małym mieszkaniu.

1. Zrezygnuj z „przydasi”

Rzeczy nie należy magazynować, a „przydasie” zawsze robią bałagan. Oczywiście, mamią nas okazje zakupowe, kupujemy coraz więcej i coraz częściej rzeczy, które tak naprawdę wcale nam nie są potrzebne. Później te sterty odzieży i przedmiotów, leżakują na naszych półkach i w szafkach, zajmując tylko miejsce i czekając na dobre czasy. Dlatego zróbmy raz na jakiś czas, na przykład na koniec sezonu, domowy remanent w naszych szafach. Odłóżmy rzeczy, w których nie chodziliśmy co najmniej rok i przekażmy je do specjalnych instytucji. Na pewno przydadzą się one innym, bardziej potrzebującym osobom. Dzięki temu zrobimy dobry uczynek i sprawimy przyjemność innym. Taka sama zasada powinna nam przyświecać przy segregacji dziecięcych ubrań i zabawek. Uczmy nasze pociechy od początku dobrych nawyków, a unikną problemu w dorosłym życiu. Przecież większość z nas wie, że to, co odkładamy na „zaś” z nadzieją, że może kiedyś się przyda, zazwyczaj nigdy nie ujrzy świata dziennego.   

2. Porządkuj i sprzątaj

Systematyczność. Brzmi prosto, ale wcale nie jest łatwo wyrobić w sobie nawyk systematycznego działania. Można to jednak ogarnąć będąc konsekwentnym. Na przykład gruntowne sprzątanie w soboty. Można, można. Dzięki temu nic nie będzie nam zawadzało. Z łatwością pochowamy rzeczy w należne im miejsca, do pojemnych szuflad, szafek czy szafy, a także dokonamy ich segregacji. Kiedy jak najmniej rzeczy leży na wierzchu, mamy poczucie porządku i ładu. Naprawdę nie jest to trudne. 

Salon Komandor szafa przesuwna

3. Zadbaj o właściwe akcesoria do przechowywania 

Funkcjonalne i przydatne akcesoria nie są tylko po to, żeby być. One mają bardzo ważne zadanie – pomóc nam w ogarnięciu bałaganu i utrzymaniu porządku. Jeśli więc mamy problem z chaosem w szafie, skorzystajmy ze specjalnych gadżetów, jak wieszaki na spodnie, spódnice czy koszule. Schowajmy drobne rzeczy do szuflad z organizerami, a na pewno nie będziemy ich szukać godzinami, kiedy okażą się potrzebne. Same półki to niestety w wielu przypadkach za mało. Zaplanujmy w komodach odpowiednie przestrzenie do przechowywania konkretnych rzeczy jak ręczniki, obrusy czy inne elementy przydatne w domu. Niech wszystko ma swoje wydzielone miejsce.  

4. U góry też jest miejsce, więc spójrz w górę

Dlaczego nie postawić na zabudowę na wymiar aż do sufitu? W małych mieszkaniach to bardzo praktyczne rozwiązanie. W szafach, w przestrzeniach powyżej naszego wzroku, możemy trzymać na górnych półkach rzeczy rzadko używane czy sezonowe. Przecież gdzieś trzeba je schować, a szkoda miejsca, w którym możemy trzymać rzeczy codziennego użytku. Ciekawy regał na wymiar od podłogi do sufitu to nie tylko miejsce do przechowywania, ale jednocześnie ciekawy separator przestrzeni – zwłaszcza w małym mieszkaniu. Bardzo zgrabnie i oryginalnie wydzieli nam przestrzeń codzienną od strefy snu. 

Sypialnia z zabudową nad łóżkiem Komandor

5. Postaw na funkcjonalność i dopasowanie do własnych potrzeb.

Decydując się na urządzenie mieszkania i zakup mebli wybierzmy te na zamówienie i na wymiar. Tylko w ten sposób najefektywniej wykorzystamy przestrzeń i faktycznie znajdziemy miejsce na swoje rzeczy. Wiedząc co mamy, zaplanujmy dla nich odpowiednie miejsce, w taki sposób, aby mieć do nich łatwy dostęp i aby ich przechowywanie było zgodne z naszymi potrzebami. Dobrze rozplanowana przestrzeń i meble, które nie zostawiają zbędnych, wolnych miejsc to recepta i najwłaściwszy wybór do małych mieszkań.    

6. Wykorzystaj całą dostępną przestrzeń

Architektura wnętrza wymaga czasami od nas wielu akrobacji i kompromisów podczas urządzania małego mieszkania. Niewymiarowe wnęki czy uskoki, na pierwszy rzut oka, mogą wydawać się problematyczne. Kiedy jednak wybierzemy meble na wymiar, bardzo często staną się one atutem wnętrza. Dzięki meblom na wymiar nie tylko ciekawie aranżacyjnie urządzimy wnętrze salonu czy łazienki, ale zyskamy bardzo oryginalne, dodatkowe miejsce do przechowywania, w którym nie zmieści się żaden gotowy mebel ze sklepu. W łazience idealnie zabudujemy pralkę, wykorzystując przestrzeń nad nią na półki i schowki. W salonie na nietypowym regale pomieścimy książki, kolekcję filmów lub pamiątkowe gadżety. Takie miejsca, w których, jakby nam się mogło wydawać, nic się nie zmieści, naprawdę potrafią zdziałać cuda swoją funkcjonalnością, kiedy są odpowiednio umeblowane i zaaranżowane. 

Przedpokój z zabudową Komandor

7. Wykorzystaj skosy 

Jeśli mieszkanie, w którym mieszkamy, jest na poddaszu lub występuje w nim skos, to nie traktujmy tego jako utrapienie losu, ale jako dar z niebios. Skosy naprawdę można ciekawie wykorzystać na wiele sposobów. Zabudujmy przestrzeń pod skosem drzwiczkami przesuwnymi, a uzyskamy ciekawy i funkcjonalny schowek. Jeśli preferujemy odkrytą przestrzeń, wybierzmy oryginalny w kształcie i kolorze regał na książki. A może ustawmy pod skosem komodę na wymiar, w której schowamy najpotrzebniejsze rzeczy. Wybór należy do nas samych. Każda z tych opcji pomoże nam przecież uporządkować przestrzeń.  

8. Wybierz drzwi przesuwne 

W małych pomieszczeniach nie musimy mieć wszystkiego na widoku i samych otwartych mebli. Spokojnie możemy ukryć swoje rzeczy i skarby w szafkach, szafach i regałach, zwłaszcza, jeśli wybierzemy do swoich mebli drzwi przesuwne. To bardzo duża oszczędność miejsca, bo drzwi przesuwne nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, jak to jest w przypadku drzwi otwieranych w sposób klasyczny. Poza tym drzwi przesuwne możemy stylistycznie dopasować do wystroju wnętrza, dzięki szerokiej palecie wypełnień, które oferuje swoim klientom firma Komandor. I co bardzo ważne i zdecydowanie przemawia na korzyść drzwi przesuwnych to ich stabilność. Nawet przy maksymalnym zapełnieniu mebli rzeczami, czy szafy stertą ubrań, drzwi przesuwane nigdy nie otworzą się same w najmniej odpowiednim momencie i zawartość szafy nie znajdzie się na podłodze. Co jest istotne, zwłaszcza kiedy akurat mamy gości. 

9. Pokochaj wielofunkcyjność 

Dwa lub trzy w jednym to idealne rozwiązanie do małego mieszkania. Dzięki wielofunkcyjności unikniemy przeładowania wnętrza różnymi meblami. Zamiast szafy, komody i regału, wystarczy jedna duża zabudowa, w której wydzielimy odpowiednie przestrzenie. Jedną część szafy wykorzystamy do przechowywania ubrań, dzięki drążkom i wieszakom oraz szufladom do schowania rzeczy osobistych. Drugą możemy przeznaczyć na część dla sprzętu RTV, a trzecią, jako regał na książki, filmy czy inne ważne dla nas rzeczy. Wystarczy, że nie wszystkie części szafy zabudujemy drzwiami przesuwnymi, a uzyskamy bardzo ciekawy mebel, w którym o odkryciu lub zakryciu poszczególnych stref w danym momencie, zadecydujemy sami. Doskonale sprawdzą się też stoliki na wymiar, które można chować jeden pod drugim dla uzyskania dodatkowego miejsca lub te w opcji z podnoszonym blatem, który zasłoni nam podręczny schowek. 

Salon Komandor z meblem RTV

10. Obserwuj przestrzeń i szukaj okazji

Czasami dodatkowe miejsca do przechowywania rodzą się same. Wystarczy, że inaczej przestawimy meble lub podpatrzymy jakieś ciekawe rozwiązanie w Internecie, lub w gazecie. Wtedy przy niewielkim nakładzie sił i środków, możemy stworzyć dodatkową przestrzeń, która pomoże nam utrzymać porządek na naszym małym metrażu. Odpowiednio zaaranżowane i mądrze zabudowane meblami na wymiar miejsca, z niewielkiego M-1 pomagają stworzyć funkcjonalne i dobrze zaplanowane mieszkanie, w którym wszystko ma swoje miejsce. 

Mamy nadzieje, że po analizie powyższych 10 zasad, przynajmniej kilka z nich weźmiecie sobie do serca i z uwagą przyglądniecie się swoim mieszkaniom, bo na pewno drzemie w nich jeszcze wiele możliwości i miejsc, w których może powstać funkcjonalny schowek, dodatkowa półka lub pawlacz.   

Przeglądaj informacje

Facebook YouTube Blog