Garderoby

W zależności od rozmiarów i architektury pomieszczenia, garderoby mogą mieć kształt prostokątny, kwadratowy, liter „U” lub „L”. Projektując garderobę często stosuje się odrębne moduły meblowe dla Niej i dla Niego, czyli bliźniacze zestawienia szuflad, drążków, półek. Pozwala to oddzielić strefę męską od damskiej, zachować pewien logiczny ciąg oraz ograniczyć element konfliktowości w momencie jednoczesnego korzystania z garderoby.

 


Wnętrze garderoby stanowią nie tylko gotowe moduły wykonane np. w systemie rurowym lub kolumnowym, ale także  konfiguracje różnej wielkości i głębokości półek z płyty, odpowiednio wkomponowane, dodatkowe zamykane szafy i szafki, kontenery, drążki, szuflady, kosze, pantografy, wieszaki, ażurowe półki na buty, czy materiałowe kosze na bieliznę.
 Przestronna garderoba, to także miejsce na sprzęt domowy taki jak żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania, ubrania sportowe, parasole czy kosze i pojemniki na bieliznę. Dla tego typu przedmiotów dobrze jest wygospodarować odpowiedni moduł lub kąt. Garderoba pozwala nam wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny fragment wnętrza, dlatego pomieszczenie to powinno być bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane.

 

 

 

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby obok sypialni, bądź to przez oddzielenie części pomieszczenia drzwiami przesuwanymi czy ścianką kartonowo-gipsową, lub jako osobny pokój. Garderoba za ścianką kartonowo-gipsową stanowi integralną część pomieszczenia, a wejście do niej może być jednocześnie elementem wystroju wnętrza. Wszystko zależy od aranżacji, smaku i gustu właścicieli oraz wykorzystanych materiałów, ich kolorystyki i faktur.

 

Najbardziej praktyczne jest zastosowanie drzwi przesuwanych, z uwagi na to, iż nie zabierają one miejsca przy otwieraniu i mogą wsuwać się do wnętrza garderoby. Jako element wypełnienia drzwi można zastosować lacobel, rattan, loom, lustro lub płytę laminowaną w kolorystyce pomieszczenia. Dla tych, którzy cenią sobie naturę i ekologię doskonałym rozwiązaniem będą drzwi wykonane z płyt rattanowych, loomowych lub bambusowych. Zastosowanie drzwi z szyby mlecznej lub przeźroczystego poliwęglanu nadaje lekkości pomieszczeniu, oraz tajemniczości, kiedy w garderobie palą się światła.

 

Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów w garderobie pomiędzy regałami lub szafami. Powinno być pozostawione około 70cm żeby zapewnić swobodę poruszania się wewnątrz garderoby. Dla osób, które preferują inne, bardziej ażurowe rozwiązanie mamy propozycje w postaci systemu kolumnowego lub rurowego. Wykonane w ten sposób garderoby są lekkie, przestronne i bardzo nowoczesne. Profile i rurki wykonane w kolorze anody naturalnej (srebrne) wspaniale kontrastują z płytą i podkreślają jej walory estetyczne szczególnie, jeśli jest to płyta o głębokiej strukturze przypominającej naturalne drzewo. W garderobach wykonanych w systemach rurowym czy kolumnowym kontenery z szufladami mogą być mobilne i można je dowolnie przesuwać z miejsca na miejsce, co pozwala w dowolny sposób aranżować wnętrze

 

Dzięki systemowi niklowanych drążków z wieszakami, łatwo jest oddzielić marynarki i kostiumy od koszul i garsonek. W dowolny sposób możemy zaplanować miejsce na długie ubrania wierzchnie oraz inne wymagające zawieszenia

 

  • Drążki na krótkie ubrania wiszące można zamontować na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy jednym i drugim.
  • W przypadku drążka przeznaczonego na ubrania długie jak płaszcze czy sukienki musimy go umieścić na wysokości, co najmniej 180cm, żeby spód ubrania nie leżał na ziemi.
  • W przypadku pomieszczeń zbyt wysokich stosuje się pantografy, – czyli drążki z uchwytem, który pozwala na ich opuszczenie na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących rzeczy. Zastosowanie pantografu jest wygodne nie tylko w miejscach wysokich garderoby, ale jest także bardzo pomocne dla ludzi niewysokich, którym trudniej jest sięgać na wyższe kondygnacje.

Wkomponowanie w wyposażenie wnętrza garderoby różnorodnych wieszaków na spodnie, spódnice, krawaty oraz paski zapobiega ich gnieceniu, pozwala na ich noszenie bez konieczności każdorazowego prasowania oraz daje możliwość segregacji rzeczy. Bardzo wygodne i praktyczne są wieszaki wysuwane, które nie wymagają od nas nurkowania w szafie, żeby dostać się do potrzebnej rzeczy.

 

Płytkie i głębokie, długie i krótkie- półki, to nieodzowny element garderoby. Każda z nich może mieć własne przeznaczenie: na swetry, bluzki letnie, dresy, bluzy oraz na pudła, w których chowamy kapelusze lub inne nakrycia głowy, szaliki czy rękawiczki. Pościel, ręczniki, koce i pledy z uwagi na swoje gabaryty wymagają szerokich i głębokich półek. Można je umieścić w osobnym module tak zwanej bieliźniarce, przeznaczonej dla tego typu rzeczy lub po prostu na najwyższym poziomie garderoby, do którego nie musimy często sięgać. Najwyżej pod sufitem umiejscowione półki są doskonałym miejscem na walizki, plecaki, kołdry, poduchy i śpiwory.

 

Rzeczy i drobiazgi, które raczej trudno jest utrzymać w porządku takie jak bielizna, skarpetki czy rajstopy najlepiej jest trzymać w szufladach wykonanych w całości z płyty laminowanej lub posiadających plastikową skrzynkę i drewniany front. Najczęściej są to szuflady o głębokości 12 cm i szerokości 50 cm, ale mogą być też głębsze i szersze w zależności od swojego przeznaczenia. Niektóre szuflady można dodatkowo wyposażyć w specjalne wkłady, które dzielą ich przestrzeń na mniejsze moduły z konkretnym przeznaczeniem. Pozwala to utrzymać porządek i uniknąć zagubienia rzeczy drobnych.

 

Oprócz szuflad w garderobach praktyczne zastosowanie mają też wysuwane, druciane kosze, oraz metalowe, ażurowe półki. Są one o tyle praktyczne, że pozwalają na przeglądanie zawartości bez konieczności wysuwania, co jest przydatne w momencie, kiedy pilnie potrzebujemy coś znaleźć oraz zapewniają doskonałą wentylacje przechowywanym rzeczom. W garderobie w specjalnie wydzielonym miejscu, niekolidującym z pozostałymi rzeczami możemy także przechowywać obuwie zarówno to codzienne jak i sezonowe. Sprawdzone są wysuwane półki wykonane z płyty laminowanej, zamocowane na prowadnicach, do których można zastosować relingowy uchwyt, umieszczone pod odpowiednim kątem metalowe drążki, stanowiące podporę dla buta lub ażurowe półki, które umożliwiają swobodny dostęp do butów oraz obieg powietrza.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.